Poslušně hlásím (1957)

Podle všech známek, jde o rafinovaného ruského špiona, který ovládaje dokonale český jazyk, chtěl se pokusit... Chtěl se pokusit. Vo co von se to vlastně chtěl pokusit? Tohle je neskutečná klasika a scény s mistrem Marvanem na četnické stanici, patří k tomu nejlepšímu, co naše komedie nabízí. Závodčí, daj mu ještě čaj s rumem. A mně taky. Víc rumu!

Dobrý voják Švejk (1956)

Klystýr pro paní baronku?! O vánočních svátcích, v zakouřené hospůdce a s partou přátel okolo - má Švejk neskutečné kouzlo. Zatímco v Poslušně hlásím exceluje fantastický Jaroslav Marvan, první díl si pro sebe (krom výborného Hrušínského) uzmul fenomenální Miloš Kopecký, coby feldkurát Katz. Chtěl jsem k jednomu z nejoblíbenějších a podle mého soukromého názoru i nejlepších československých filmů (i k jeho skvělému pokračování), napsat obsáhlejší komentář. Ale proč? Vše již vystihl ve svém příspěvku uživatel sud. Podejte mi husí brk, kalamář a razítko. Díky.

Smolař (1965)

Je tu někdo? - Ne, nikdo tady neni. Komediální road movie gangsterka, s vynikající ústřední dvojicí Bourvil - de Funés, ve které nejde o nic menšího, než o diamanty, zlato či heroin. Cesta rozpálenou Itálií, spousta intrik, krásných žen i scenérií, ale hlavně skvělého humoru. Smolař kdysi býval, společně s Fantomasem a Velkým flámem, mou nejoblíbenější Funésovkou a i dnes si na něho rád udělám čas. Oddychovka jako stvořená.

Policajt nebo rošťák (1979)

V úvodní scéně nechá Belmondo, s obřím koltem v ruce, vysvléknout z kalhot trojici zlodějíčků, kterým navíc zničí káru. Následuje jeho příjezd autem až do obýváku jednoho z domů. Poté vymlátí hospodu a nechá vyhodit do povětří hernu. Ihned poté s jeho přičiněním exploduje Mercedes... A takhle to pokračuje po celou dobu filmu, ve kterém Jean-Paul předvede své tradiční kaskadérské (i svůdnické) kousky. Navíc je tu pěkná hudba a taky Michel Galabru. Napsat o této Belmondovce, že je nudná, může jen někdo, kdo koukal na něco jiného. Tohle je klasika.

Žhavé výstřely 2 (1993)

Co ten zápas včera v aréně? - To jen abych si něco přivydělal a uspokojil svou touhu vítězit a zabíjet. Hlásím se k té skupině filmových fanoušků, kteří považují druhý díl za ještě zdařilejší a zábavnější, než už tak skvělý původní snímek. Při každém sledování dostanu chuť pustit si Ramba (ať už dvojku či trojku), který je parodovaným středobodem, ale jsou tady i další okaté odkazy na klasické snímky (např. Star Wars, Četa, Apokalypsa, Terminátor 2 či Casablanca). Kdo má něco nakoukáno, ten si tento film obrovsky užije.

Žhavé výstřely (1991)

Mořský vzduch. Škoda, že nemám čich. Přišel jsem o něj v Koreji, bohužel. Scénárista Jim Abrahams (Připoutejte se prosím, Bláznivá střela) natočil v roce 1991 vynikající parodii na válečné a akční filmy (především na Top Gun) a v Charliem Sheenovi objevil dlouho utajovaný komediální talent (výborný je také ostatními zmiňovaný Lloyd Bridges v roli admirála). Skvělá komedie, která pokaždé zaručeně pobaví a rozesměje.

Vrchní, prchni! (1980)

Tak jsme vymalovali. - Tak sláva. - Hm, jak jste nás vytopil, tak jsme vymalovali. - Tak to budete mít zase hezký! Vrchní, prchni je možná tím úplně nejlepším počinem, který kdy vyprodukovala slavná tvůrčí dvojice Smoljak - Svěrák. Tomuto snímku by slušela první dvacítka místního žebříčku, protože to je ten nejvyšší možný level filmové zábavy. Dokonalá komedie, která snad nemůže diváky omrzet. Škoda, že to neviděl Prdlavka...

Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974)

Třeba se vás... plachej! Jedna z nejlepších československých komedií vůbec, skvělé sólo pro mistra Sobotu a pánové Lipský, Svěrák a Smoljak - v dokonalé formě. Jedna výborná hláška či scéna střídá druhou. Kult. Já musím trvat na opakování ceremoniálu!

Kong: Ostrov lebek (2017)

Kam šlápne člověk, tam tráva sto let neroste. Moje páté setkání s Kongem. Tvůrci tentokrát upustili od tradičního schématu, kdy se obří opičák zamiluje do krásné blondýnky a udělali dobře. Navíc přidali několik skvěle propracovaných příšer a výborný soundtrack (herecké obsazení je též bez výhrad) a máme tady dobrodružný akčňák jak má být. Verze Petera Jacksona pro mě sice zůstává na prvním místě, ale i Ostrov lebek se mi moc líbil. P.S. Vydržte film sledovat až do konce závěrečných titulků.

Rozpolcený (2016)

Rozhodně nadprůměrný film, který si i přes některé delší pasáže, dokáže udržet divákovu pozornost a zkoumá velmi zajímavé téma. James McAvoy dává vzpomenout na Anhonyho Perkinse a M. Night Shyamalan se pomalu vrací zpátky na vrchol. Snad si udrží minimálně tuto nastavenou metu. Hitchcock ožívá!