Las Meninas (2008)

Absolutně nevím co si o snímku myslet. Na jednu stranu mě vtáhla jeho originalita a zvláštnost, na druhou stranu mě vadily někdy až moc kýčovité výjevy a moje nemohoucnost zachytit alespoň drobounkou nitku, která by mě dokázala v tom šíleném světě zorientovat. Musím to vidět ještě jednou, nebo víckrát. Ale tentokrát to chce podpůrné prostředky k pochopení (fet). A pak možná hodnocení změním.

Nejvzdálenější cesta (2007)

Pro mě někdy až moc vzdálená cesta. Film bohužel ztrácí každou minutou dech. Ten definitivně dojde tak v půlce filmu. Pak už se neděje zhola nic. I tak se ale dá ve filmu ledacos pěkného najít.

Můj Winnipeg (2007)

Jízda. Winnipeg. Úžasné dílo, neskutečně hutná atmosféra - té nejvíce pomáhá snové prostředí a sníh. Nejlepší reklama na město, co jsem kdy viděl. Škoda, že občas autor atmosféru nabourá - třeba nějakým barevným záběrem. Působivost snímku to dost ztrhá - jedna velká snová jízda se pak vypaří jak pára nad hrncem.

Ať vejde ten pravý (2008)

Směsice žánrů - Horor, Komedie, Romance, teenagerská komedie. Vše na pozadí zasněženého švédského městečka. Dokonale využitý potenciál každičkého záběru. Fakt nevím co bych vytknul. Smysl režie pro smyslnost dětských rolí. Odvážnější záběry, které v tuctových filmech chybí. Hororové momenty zakončené komediálními prvky. Určitě se nejedná o film pro děti. Spíš pro ty co je dokáží pochopit a užít si ten úchvatný píběh na maximum. Chci to vidět ještě nejménně pětkrát!!!

Jezero Tahoe (2008)

Kdyby se z filmu vymazaly všechny záběry, kdy někdo (chlapec, auto, dědek) přechází z jedné strany obrazu na druhou (přechází silnici a podobné) má film 60 minut. A i tak by to bylo prázdných šedesát minut. Chápu, že film se pokouší navodit melancholickou atmosféru, ale v týhle blbosti není žádný záběr, prostě nic, co by trochu zavánělo představě audiovizuálního uměleckého díla, natož vybudovaná atmosféra. Tohle už víckrát ne.

Valčík s Bašírem (2008)

Výborná animace, skvělé téma, parádni hudba. Pro mě pouze lehce nevyužitý potenciál děje. Přál bych si ménně dokumentárního stylu a více podmanivého a působivého příběhu.

Obrazy starého světa (1972)

Jeden z nejlepších dokumentů. Vždycky jsem se stáří bál, ale tady, ač to zní paradoxně, protože i tady bylo stáří zobrazeno smutně a drsně, jsem opravdu prošel ozdravnou cestou a mnohé pochopil a pocítil - to je důležité. A i když to zní podivně - v tomhle snímku jsem našel hrozně moc o životě ač zobrazována byla spíše smrt.

Powerova dobrodružství (2008)

Hudebně založený Napoleon Dynamit. Tento film je součástí nové americké komediální vlny (Zoolander, Napoleon Dynamit, Mistři Hazardu, Ricky Bobby, Vybíjená...), kde hrají prim postavy-blbečci, kteří nakonec zvítězí. Většinou to jakž takž funguje. Tady ale už opravdu nenacházím nic nového, ještě tomu přidejte chvilkovou neprofesionalitu po režijní stránce - která se občas objeví a jsou z toho 3 hvězdičky. Ale scény s Adrianem Grenierem jsou perfektní.

Mořská víla (2007)

Trochu to působí jako by tvůrci nevěděli jestli radši fantasy nebo spíše hořkosladký film o dospívání. To druhé nakonec zvítězilo a to je moc dobře.

Karamazovi (2008)

Především herecký koncert - alespoň tedy od Trojana, Holuba a Novotného. Myšička taky ušel.