Orel přistává (1976)

Expertne natočená válečná adventura. Starý pardál Sturges na režisérskej židli sa hneď pozná. Je pôžitok sledovať frivolne obsadenú hereckú smetánku (Caine, Duvall, Sutherland) na absolútnom kariérnom peaku. Veľkou devízou je scenár, ktorý nezaprie Mankiewiczov vykalkulovaný komerčný otisk, vypilovaný na bondovkách s Rogerom Mooreom. Pre mňa osobne je tohle ešte o triedu vyšší level ako Where Eagles Dare.

Smrtící telefon (1996)

Mazurskeho filmová tvorba je divadlo v prevleku a ani tento kus nie je výnimkou. Punc exkluzivity tomu dodáva hviezdne obsadenie. Dvorný predstaviteľ mafiánskych sidekickov Chazz Palminteri si napísal hlavnú rolu na telo a je to jeho show. Ryan O’Neal v strednom veku dorástol do regulérneho slizouna a vyplastikovaný obličej Cher v roli milionárskej hausfrau je viac než adekvátny. Len ma mrzí, že distribútor prepásol šancu storočia na poster tagline, ktorý mal znieť: Cher on a chair. Damn you, lousy marketers!

Svět je tvůj (2018)

Docela schopný derivát dnes už klasických ritchieoviek a ich napodobenín typu Biznis od Nicka Lovea. Ibaže s akýmsi anti-Scarface podtónom: hlavný hrdina chce byť legit a vystačí si aj s malým baráčkom. Pekne po francouzsku, takže o tragikomické figúrky včetne kadejakých lúzrov, feťákov a wannabe gangstrov nie je núdza. Za zmienku stojí karaoke najebaných Škótov na Africu od Toto a vždy spoľahlivý Cassel s výtečnou Adjani.

Doktor Detroit (1983)

"Mom, I am going to rip off your head and shit down your neck." Prvé sólo Dana Aykroyda, hodne poplatné dobe vzniku (čti: kokainum), kde si to dáva v roli pasáka s vizážou bondovského zloducha (kovová protéza, paruka). Hudobné číslo Jamesa Browna do zábavy tohoto ražení zapadá rovnako dobre ako Rick James v soundtracku.

Michael Clayton (2007)

Vskutku inteligentná filmárčina. The (acting) best of George Clooney.

The Ghost of Peter Sellers (2018)

"Peter and I barely spoke to each other anymore... because I wanted to kill him." Očistná terapia režiséra Medaka formou dokumentu prináša vytúženú katarziu a rozuzlenie za účasti všetkých tých, ktorí prežili jedno komplikované nakrúcanie a predovšetkým hodne komplikovaného Petera Sellersa. Z rovnakého súdka ako Gilliamov Lost in La Mancha, akurát tie ubehnuté roky a faktor Sellers pridávajú na emóciách.

Gunman: Muž na odstřel (2015)

Sean Penn je výborný herec, ale do role akčného hrdinu sa vážne nehodí. Inak je tohle rovnako nenápaditá a naťahovaná rutina európskeho strihu, akými nás bežne zásobuje Liam Neeson.

Vyšinutý (2020)

Ukrutne cheesy a over-the-top Russell Crowe si ide pre mastný paycheck v neškodnej blbine z kategórie 90’s throwback, ale na viac ako slabý priemer to aj tak nestačí. Hrôzostrašný cover Don’t Fear the Reaper v záverečných titulkoch len podtrhuje béčkovosť a všeobecnú bezradnosť celého projektu.

Anelka: Nepochopený střelec (2020)

Otvorená spoveď futbalového žoldniera a solitéra s minimálnou dávkou sebareflexie. Očivodná snaha tvorcov rehabilitovať Anelku cez imidž zásadového family mana pôsobí občas kontraproduktívne. Anelka je aj po rokoch "true to his nature" a budí skôr dojem človeka na nesprávnom mieste v nesprávny čas. Pre niekoho "jeden z tragickejch případů promrhanýho talentu", pre mňa komplikovaná postava hodná dôkladnejšej analýzy.

Americká vražda: Rodina od vedle (2020)

"Kids in bed. I took a night shower (means I want sex and he knows it). He’s over here doing push-up challenge instead of discussing anything or fucking me." First world problems jak vínečko.

Časové pásmo bylo změněno