• Hudební

T.M.A. (2009)

Nečekaně vydařený hororový snímek, ovšem pouze na malé české poměry. Atributy vytvářející hororovou atmosféru sestávají z jednotlivých klišé, které místo strachu vzbuzují spíše úsměv. Účast známých tváří českého filmu tomuto dílu moc neprospívá. Přidávám bod za syrovost, za hudbu a za odvahu.

Terminator Salvation (2009)

Prostoduchá akční střílečka bez ambice sdělit cokoliv hlubšího nebo dosud neviděného. Oproti předchozím dílům nečekaný pád do hlubin.

Antologie Beatles (1995) (seriál)

V polovině devadesátých let spatřil světlo světa nový projekt zachycující historii skupiny Beatles nazvaný prostě Anthology. Postupně se na televizní obrazovky dostal dokumentární seriál, regály obchodů zaplnila tři dvojalba s raritními nahrávkami a osm videokazet se záznamem televizního seriálu, u knihkupců byla k dostání nádherně zpracovaná stejnojmenná kniha. Čas plynul a technologie pokročily vpřed. Nyní nadešel čas pro vydání původního televizního seriálu na nezničitelném médiu DVD. A proč troškařit a nevyužít možností tohoto nosiče dat? A máme tu komplet pěti DVD se známým názvem The Beatles Anthology. Do ruky se nám dostává komplet pěti disků DVD zabalený ve vkusné lepenkové krabici s motivy Anthology. Na čtyřech discích se nachází původní televizní seriál a pátý disk obsahuje bonusy. Po vložení disku do přehrávače se objeví grafické menu, které pochází opět z rukou dávného přítele skupiny Klause Voormanna. Narozdíl od papírové podoby se nám obraz před očima mění a k tomu hraje hudba známé čtveřice. Na výběr je ze tří zvukových formátů od PCM stereo přes Dolby surround 5.1 po nejnovější technologii kódování zvuku DTS. Kromě anglického ozvučení se na DVD nachází několikero titulků. České mezi nimi bohužel nenajdeme. Film vypadá skvěle. Nemá cenu bavit se o jeho známém obsahu (podrobný seznam kapitol je přiložen v závěru recenze), zvuk je výborně namixován, obraz ve formátu 4:3 je skvělý. Toto hodnocení je však třeba brát s určitou rezervou, protože ze starých amatérských záznamů těžko uděláte čistý obraz a prostorový zvuk, ale vše je maximálně vyčištěno a na film se dívá opravdu dobře. Kromě již známých osmi televizních dílů se na pátém disku nachází doposud nevydané obrazové záznamy ze setkání zbylých členů skupiny (domácí setkání z roku 1994 a následné studiové o rok později), kde zazní společně zahrané písně včetně dosud nevydané McCartneyho Thinking of linking. Dále se z úst George Martina dozvíme některé detaily týkající se vzniku projektu Anthology, které posléze doplní další členové autorského týmu. Velmi zajímavé jsou dokumenty o nahrávání písní Free as a bird a Real love, a natáčení videoklipu Free as a bird. Jako poslední se na bonusovém disku nachází videoklip Real love, který nebyl součástí televizního seriálu (Free as a bird se nachází v úplném závěru posledního dílu, tedy na disku č. 4). Co říci závěrem? Fanoušek Beatles si nemohl přát nic lepšího. Na pěti discích dostává ve vynikající kvalitě celkem přes jedenáct hodin obrazu své oblíbené skupiny. Snad jen Čechové (a další menší národy) by si mohli povzdychnout: proč chybí titulky v našem jazyce? A v druhém dechu ještě dodat: formát DVD toho umožňuje trochu víc než jen holý film a bonusy. A právě proto musím ubrat jeden bod z plného počtu. Za absenci podpory češtiny a trochu i za "chudou výbavu". Ale třeba se dočkáme někdy příště. Oficiálně nevydaného materiálu Beatles se v archivech společnosti EMI ukrývá ještě velmi mnoho.

Ať žijí Beatles (2000) (TV film)

Píše se jaro roku 1976. Paul McCartney vydal se svojí skupinou album Wings at the speed of sound a 1. dubna se na americkém trhu objevil singl Silly love songs. Jen pár dnů předtím zemřel Paulův otec a v Anglii umírá také Johnův otec Alfred Lennon. Začátkem roku skončila smlouva Beatles s EMI, Paul McCartney u společnosti setrval, John Lennon novou smlouvu nepodepsal a zůstal doma, kde pečuje o svého syna Seana. Kytaru pověsí na hřebík definitivně po spolupráci na písni Cookin' (In the kitchen of love), kterou pomáhá nahrávat Ringovi na jeho nové album. Paul McCartney právě pobývá ve Spojených státech, kde vrcholí přípravy na jeho koncertní turné, v jehož rámci vystoupí 24. a 25. května v newyorské Madison Square Garden. Jednoho dne Paul McCartney projíždí New Yorkem a snad namíchané esence smutku a radosti mu dodávají sílu, aby změnil v čin pošetilý nápad navštívit po letech svého starého přítele Johna Lennona. S obavami tedy zaklepe na dveře jeho bytu. Stalo se to vůbec? Legenda praví, že ano. A této legendy se chopil scénárista filmu Two of us a formou fiktivní rekonstrukce se rozhodl popsat, jak by tato návštěva mohla probíhat. Snad proto je začátek filmu zaplněn neohrabanými dialogy, které se snaží věcně shrnout vše, co se událo od rozpadu Beatles po tento den. Těžko věřit, že by se oba přátelé takto spolu bavili. Probírají Paulovy hudební úspěchy, Johnovu novou roli muže v domácnosti, zmíní se o Seanovi, odreagují se hrou na piano, proberou rodinné poměry a smrt Johnových i Paulových rodičů, jako správní chlapi si popovídají o svých manželkách, a od tohoto tématu je jen krůček k hádce o to, čí manželka vlastně zavinila rozpad jejich přátelství a tím i rozpad Beatles. John vzápětí vyčte Paulovi jeho podbízivost a Paul odchází. Ve dveřích domu se však otočí a výtahem vyjede opět nahoru. Od té chvíle začíná být děj uvolněnější a uvěřitelnější. Oba přátelé se v převleku vydají na procházku do parku, kde si zatančí, popovídají s policisty a pak navštíví Johnovu oblíbenou kavárnu Fiorentino's. Z rozhovoru vyplyne, že John stále sleduje tvorbu svého přítele, když mu pochválí jeho album Band on the run. Zajímavý je také rozhovor Johna se svým fanouškem a ještě zajímavější jeho reakce na žádost ze strany starších manželů o zazpívání písně Yesterday. Ano, všechno mu lze věřit. Aby se dostalo na slzy, odcházejí oba přátelé na střechu domu, kde se s přicházející tmou snaží Paul rozebrat složitou povahu Johna. Poté se vrací do bytu, kde náhodou v televizním pořadu Saturday Night shlédnou výzvu na návštěvu Beatles v tomto pořadu. Pod náporem krásných chvil se oba rozhodnou, že přímý přenos navštíví. Jaké je však Paulovo zklamání, když se vrátí z auta s kytarou v ruce, a John je ponořen to tichého zoufalého telefonátu s Yoko. Rázem je vše zapomenuto a oba si jen mávnou rukou na rozloučenou. Paul odchází, den končí. Celým filmem se proplétá motiv písně Silly love songs, která právě toho dne stanula na špičce americké hitparády. Dalším motivem, který byl v té době velmi živý, je znovuobnovení Beatles. Oba se v rozhovoru k těmto motivům stále vrací a vlastně celý závěr filmu odpovídá na otázku: proč se Beatles už nikdy nesešli? A do hlavy se plíživě vkrádá smutek. Jak tedy film hodnotit? Hned na jeho začátku je poznámka, že nebyl autorizován žádnou osobou z okruhu Beatles. Proto ho nelze brát jako snahu o dokument. I když oba hlavní herci připomínají Paula a Johna velmi vzdáleně, snažili se podat přesvědčivý výkon. I scénář je, s výjimkou úvodu, velmi dobře vystavěn a brzy se lze vžít do nitra obou aktérů. Podařilo se zachytit ono vzájemné napětí mezi oběma muži, které je inspirovalo k vyšším výkonům při psaní písní. A také odcizení, bolest z toho, že každý dospěl v odlišnou osobnost a nemohou k sobě najít cestu. Film není určen pro široký divácký okruh, zarytí fanoušci Beatles by tedy nemastný-neslaný úvod mohli oželet. Pro širší davy diváků chybí velké lákadlo - písně Beatles. Zůstává u několika instrumentálních motivů, ve kterých jen fanda skupiny objeví hudbu Beatles. Snad jednou budeme mít možnost vidět jiné dílo z tvorby režiséra Lindsay-Hogga, shodou okolností pojednávající o podobném tématu: film Let it be, který od doby svého vzniku leží ukryt v trezoru. V červenci 1976 získává John Lennon po dlouholetém boji s americkými úřady zelenou kartu, která ho opravňuje k trvalému pobytu v USA. Na podzim musí George Harrison čelit obvinění z plagiátorství, kterého se dopustil při psaní písně My sweet Lord. Vyjde také nové Ringovo album s Johnovou účastí v jedné písni, na léta jeho posledním hudebním počinem. I George Harrison vydává nové album. Paul McCartney se se svými Wings přesouvá na evropská pódia a ve Spojených státech po něm zůstává předvánoční koncertní album Wings over America. John Lennon se z role muže v domácnosti vrací zpět do společnosti začátkem roku 1980.

Napříč vesmírem (2007)

Na plátně se objevuje mladík jménem Jude zpívající první sloku písně Girl, která je přerušena divokou jízdou po rozbouřeném oceánu Helter skelter s působivou koláží. Můj mozek se ponořuje do pestrých barev a krásných obrazů, které doprovázejí krásné písně Beatles. Příběh je zpočátku velmi rozvláčný, písně pomalé, chce se mi odejít, i když před očima se mi míhají obrazy z Liverpoolu. Naštěstí se děj brzy přesouvá do New Yorku, kde začíná ta pravá podívaná. Počáteční nuda je zapomenuta a v rychlém sledu střídající se obrazy mě nadobro pohlcují. Romantické scény se prolínají s protiválečnými demonstracemi, poklidné snění přerušují ozvěny války ve Vietnamu. Setkáváme se s opravdovou Sexy Sadie a rozkvétající láskou mezi Jude a Lucy. Do party přibíráme další zajímavé lidičky pojmenované po postavách z písní Beatles. Je tu i křehká dívka Prudence. Snad jen Eleanor mi chybí. S partou hippies navštěvujeme v pomalovaném autobusu doktora Roberta (střihl si ho Bono z irských U2) farmu podivných zvířat, mezi nimiž žije ještě podivnější Mr. Kite. Autoři scénáře nezapomněli na přímou připomínku Beatles a nechali Sadie zahrát si na střeše studia Strawberry. A na tomto místě se odehrává za tónů písně All you need is love i celé finálu příběhu o lásce dvou mladých lidí. Film je naplněn krásnými barevnými obrazy, na kterých spočine oko s potěšením. A v těchto překrásných reáliích o to více vynikají často jen prostince zpívané písně Beatles. Ve filmu jich zazní celkem 33, naprostá většina z období od roku 1966, žádné bezduché yeah yeah yeah se tedy nekoná. A divák si uvědomí, jakou sílu tyto skladby mají i dnes, téměř čtyřicet let po rozpadu skupiny Beatles. Snad je to tím, že už ve své době byly nadčasové, snad je to proto, že autoři filmu jim mnohdy vtiskli jiný význam (podpořený také místy dost rozporným českým překladem). Z nostalgické písně Strawberry fields forever se tak cvaknutím klapky stala silně protiválečná agitka, z milostné I want you přímočará náborová píseň pro americkou armádu, z křehce teskné While my guitar gently weeps barová odrhovačka, A day in the life zůstala schována ve smyčcích. Většině písní však původní smysl zůstal a tak můžeme vidět jen trochu odlišné ztvárnění I am the walrus, než se objevilo v beatlsáckém filmu Magical mystery tour, utěšující Dear Prudence nebo Hey Jude, crazy show Being for the benefit of Mr. Kite, rozvernou With a little help from my friends, syrovou Why don't we do it in the road a neméně drsnou Oh darling, nebo hořce pravdivou Happiness is a warm gun. Potěší gospelové podání hitu Let it be a Bonovo odvázané podání I am the walrus. Zklame nevyužitý potenciál písní Because a Blackbird. I závěrečná All you need is love mi přijde zbytečná.

Vrchní, prchni! (1980)

Film přetéká laskavým humorem Zdeňka Svěráka. Téměř geniálním způsobem se mu podařilo do sebe zapasovat krutou realitu socialistické společnosti a místy až ztřeštěný humor. Navíc je tu rychlý dějový spád, neskutečné nápady, výborné herecké výkony a v neposlední řadě také dobrá hudba. Kdo by neznal písničku "Severní vítr je krutý..."? Nezapomenutelné a dnes již zlidovělé hlášky. Prostě filmová klasika české komedie.

Všichni dobří rodáci (1968)

Jen z nejlepších českých filmů. Klenot české kinematografie zachycující fyzický i psychický stav duše českého národa po roce 1945 do konce šedesátých let. Nelze pochválit všechno, tak chválím jen to viditelné: kameru zachycující krásu českého venkova a jedním záběrem říkající vše. Herecké výkony nezapomenutelných herců (i neherců).

Pelíšky (1999)

Jeden z nejlepších a nezapomenutelných filmů české kinematografie. Herecký koncert s dnes již zlidovělými hláškami. Podmanivá hudba šedesátých let. Bezbřehý humor. Nostalgie. To vše a ještě NĚCO navíc smícháno v té nejpřesnější kombinaci, jakou lze vymyslet.