• Hudební

Jak jsem vyhrál válku (1967)

Film se začal natáčet v září 1966 v Německu. John Lennon se pro potřeby natáčení nechal ostříhat. Postava seržanta Gripweeda nosí brýle s kulatými obroučkami, které se záhy staly Lennonovým symbolem i v soukromém životě. John předtím na veřejnosti brýle nenosil, i když špatně viděl. Po několika dnech v Německu se filmový štáb přesunul do Španělska, kde John Lennon během přestávek píše skladbu Strawberry fields forever. Pouhé dva dny po návratu do Británie se Johnovi zásadně změní celý život, i když to ještě v té době netušil. 9. listopadu 1966 se totiž v galerii Indica poprvé setkal s Yoko Ono. Film jako takový mi přijde velmi nudný. Ani po několikerém shlédnutí jsem zde nenašel jediný moment, který by mi udržel oči otevřené. Vždy se mi podařilo usnout. Naopak mohu vřele doporučit stejnojmennou knížku, která je velmi zábavná a působí přesně naopak. Neusnete, dokud ji nedočtete do poslední stránky. Film tedy doporučuji pouze nejvěrnějším fanouškům Johna Lennona a filmového umění Richarda Lestera. Pro ostatní by to bylo velké zklamání.

Good bye, Lenin! (2003)

Silně nostalgický film doprovázený vtipným komentářem hlavního hrdiny, který se na léta svého dospívání dovede podívat s velkým nadhledem. Klasickou uchechtanou komedii nečekejte, to radši běžte na jiný film. Ale pokud se vám líbí Pelíšky nebo Pupendo, tak tento film je to pravé. Originální nápady, skvělé zpracování. V neposlední řadě také pohled do nitra hlavních hrdinů, kteří se musí vypořádat s těžkými okamžiky svého života. Vzhledem k podobnému vývoji v obou zemích ani nevadí, že se jedná o německý film.

Letec (2004)

Výjimečné herecké obsazení, ale jaksi nemají co předvádět. Skvělá kamera, i když po chvilce standartní postupy omrzí. Výjimečný životní příběh výjimečného muže, který je bohužel podán velmi nudně. Sledování filmu se tak omezí na obyčejné povrchní koukání. Snímek je navíc až moc dlouhý, takže ke konci už velmi nudí. Z usínání tak vyruší jen dramaticky natočený pád letadla do čtvrti Beverly Hills. Martin Scorsese má mnohem povedenější filmy.

Edith Piaf (2007)

Dobrý film, plný životních zvratů Edith Piaf. Bohužel tyto zvraty jsou podány dost chladně a odtažitě, takže mi až do konce filmu hlavní hrdinka k srdci nepřirostla, ba naopak - byla mi lhostejná. Jen jsem sledoval její životní pouť a podruhé už by mě tento dlouhý film ke shlédnutí nezlákal.

Prokletí domu Hajnů (1988)

Velmi zdařilé převedení románu Jaroslava Havlíčka do filmové řeči, i když psaná podoba je prostě nepřekonatelná. Film se snaží působit děsivě, vyvolávat hrůzu a strach, ale jaksi se to moc nedaří. Nakonec to vždy překazí klasické televizní postupy. Kladně hodnotím výkony herců. Ale jaksi se ztrácí důvod podívat se na tento film znovu...

Gangy New Yorku (2002)

Nekonečný příběh odehrávající se v perfektně zpracovaném prostředí vyrůstajícího New Yorku. Vynikající Daniel Day-Lewis, skvělá režie a hudba. Malou jizvičkou na kráse je jinak krásná Cameron Diaz. Při scénách zobrazujících revoluční dění v ulicích města se mi stále téměř zastavuje srdce.

Veni, vidi, vici (2009) odpad!

Hodně dlouhá filmová reklama na bulvár. Prostě uvidíte snad každého, včetně Karla Gotta.

Operace Dunaj (2009)

Naprosto zbytečný nudný film. Nápad dobrý, jeho zpracování velmi špatné, utopené v pivě českých hospodských povalečů s plochámi charaktery. Bod dávám jen kvůli tomu, že film byl natáčen v Českém ráji, v kulisách města Sobotky a pod Troskami. Ale ani to ho nezachrání.

T.M.A. (2009)

Nečekaně vydařený hororový snímek, ovšem pouze na malé české poměry. Atributy vytvářející hororovou atmosféru sestávají z jednotlivých klišé, které místo strachu vzbuzují spíše úsměv. Účast známých tváří českého filmu tomuto dílu moc neprospívá. Přidávám bod za syrovost, za hudbu a za odvahu.

Terminator Salvation (2009)

Prostoduchá akční střílečka bez ambice sdělit cokoliv hlubšího nebo dosud neviděného. Oproti předchozím dílům nečekaný pád do hlubin.