Splašený vlak (1985)

Temny a mrazivy trhriller o dvou uprchlych trestancich - zkuseny Manny - ktery ma ve vezeni zaslouzeny Respekt a mlady Buck, jehoz pocatecni respekt a uznani k Mannymu se postupne meni na nenavist. Celou dobu sledujeme psychologicky vyvoj obou hrdinu, a nutno rici, ze se jejich povahy opravdu zmeni a nebude to jedine zmena ve filmu. Jon Voight tady podal rekl bych svuj nejlepsi vykon - se svym padouskych xichtem do role zapadl a doslova vdechl Mannymu zivot. Eric Roberts taky zvladal svoji roli "bazanta" a i kdyz hraje zprvu druhe housle a vsechno nechava na svem zkusenejsim "kolegovi" tak si zacina uvedomovat ze vzdy neni dobre byt tou tichou vodou. Atmosfera filmu je patricne husta a zvlaste sceny na vlaku sou zvladnute na jednicku. Myslim, ze film si hodnoceni 75% zaslouzi a i kdyz rozpocet urcite nebyl velky to co film splnit mel to taky splnil. A taky se v nem jako ve svem vubec prvnim filmu mihnul Danny Trejo ;)

El Condor (1970)

Velice zvlastni a zajimavy snimek, kdy od zacatku pusobi ponekud komicky jako by ani nebyl bran vazne, ale druha polovina filmu to uz je jina kava. Dvojice hlavnich hrdinu - cernoch Luke a beloch Jaroo se spoji, aby si navzajem pomohli k nalezeni a hlavne k ziskani zlata. Jim Brown tu opravdu nehral spatne ale Lee Van Cleef ho ponekud zastinoval. Co se deje tyce, jak uz sem napsal o radky vyse, ze zacatku se jedna skoro o parodii na western, clovek se spise bavi a neceka moc zvratu a nejake vazne akce. Ale jak dej plyne dale, tak se film meni a ke konci je tam vice akce nez v 7 statecnych. Ten zaver je opravdu dobre zvladnuty a hlavne plny zvratu, plno scen sem necekal a myslim, ze to filmu velice pomohlo. Me se tento dosti neobvykly western libil a ukazal zase trochu jiny nahled na vec, stejne jako Tenkrat Na Zapade nebo stare westerny s Johnem Waynem. A za jeho patricnou davku originality ho ocenuji patricnou davkou hvezd. 78%

Šťastnou cestu (2003)

Jeden z nejkrasnejsich francouzskych filmu poslednich let. Skvely herci jako puvabna Isabelle Adjani, ktere byste splnili vse, co byste na jejich krasnych ocich uvideli, nebo sarmantni Gregory Derangere, ktery je v nejtezsi situaci ve svem zivote, ale dokaze se s ni vyporadat, Virginie Ledoyen - ktera byla ve filmu tak okouzlujici ze k tomu nelze nic dodat, Gerard Depardieu, ktery si zde sice moc nezahral, ale i tak jeho vystupy nemely chybu. Proste paradni dilko: Kamera byla uchvatna - zabery Parize, kterou za chvili obsadi nemci - neskutecna nadhera. Rezie a scenar - bezvadne. Francie sice uz neprodukuje tolik kvalitnich filmu jako pred lety, ale zase kdyz uz se nejaky povede, tak to stoji za to. Tohle doporucuji kazdemu, tento film je o zivote, lasce a v neposledni rade o Rozhodnutich, ktera sou vzdy tezka, a clovek se musi naucit rozhodnout se spravne. Tleskam francouzskym filmarum. 90%

Velká země (1958)

Opravdu prijemna westernova zalezitost. Sedm statecnych, ci Tenkrat na zapade a nebo westerny s Eastwoodem sem videl nekolikrat a o jejich kvalite vubec nepochybuji. Velkou zemi sem ted vydel poprve a mam uplne stejny pocit. Je to proste nadherny film se skvelymi herci v cele s vysokym a sarmantnim Gregory Peckem. Dej neni tak "akcni" jako v 7 statecnych nebo jinych westernech, nejsou tam zadni desperadi a bandite, jeho dej je spise poklidnejsi i kdyz o akci tam take nouze neni a tim spis je kazda akcni scena o to vice napaditejsi. Gregory Peck dokazuje ze to byl skutecne Pan Herec a Charleton Heston taky nezklamal, kdo se mi tu ale obzvlaste libil byl Burl Ives a jeho Rufus Hannessey. Proste slo zase o jeden z kvalitnich ale u nas mene znamych westernu, ktere televize moc nedavaji a o to je cennejsi.

Utržený ze řetězu (2005)

Tento film mě opravdu potěšil, neboť se zde snoubí mistrovský herecký klid Morgana Freemana s mistrovským MA Jeta Li. Narozdíl od ostatních Jetových filmů, které se mně osobně také líbily, si zde každý najde něco, není to jen bezduchá mlátička, ale celkem originalně zpracovaný příběh o muži - který neumí číst, neumí se chovat ve společnosti, neumí zkrátka nic, až na jednu věc - je to ten nejúčinější živý nástroj na zabíjení. Člověku je Jetova Hrdiny až líto, když ho vidí v přítomnosti ďábelského Boba Hoskinse, jenž znova perlil a jeho padouch je jaksepatří odporný. Avšak cesty páně jsou nevyzpytatelné, a co čert nechtěl, Dannyho jeho strastiplná cesta zavede až ke slepému, černému ladiči pian. Tady nastupuje trochu jiná herecká škola. Morgan hraje svoji klasiku - muže, jehož přívětivý hlas každého pohladí na duši a i když tu nemá tolik prostoru co v jiných filmech, jeho přítomnost je ve filmu znát víc než dost. Film sleduje několik rovin, jednak ukazuje anglické podsvětí a jedná se tak o klasickou britskou černou gangsterku, jednak je to ale do jisté míry také sociální studie, kde si člověk může představit jaké to je, když jediné co umí je zabíjet, ale cokoliv jiného - (radosti, umění, city - láska) je mu cizí. No a v poslední řadě se jedná o parádní HK akci by Jet li, na kterou se dobře dívá. Film je prostě takovým skromnějším švédským stolem, který jen čeká, co si z něj vyberete no já musím říct, že jsem dosti nenasytný, a spořádal jsem to všechno.

Moucha (1986)

Tento film je skutecne odporny, ale rozhodne vas nenecha chladnymi. Byl to prave tento film, kde sem poprve videl hrat Jeffa Goldbluma a od te doby, at uz ho vidim v jakemkoliv filmu, vzdycky cekam, ze se zacne menit na tu odpornou zrudu :). Jeffuv vykon v tomto filmu byl skutecne odzbrojujici, ten jeho pohled, kazdy den, jak na sobe pozoroval zmeny, a vyraz v jeho ocich, ktery spojoval strach, nadseni, zvedavost, a ke konci take nenavist a silenstvi - to vse bylo podano prirozene, uveritelne a Jeff uz NIKDY nezahral to co tady, i kdyz se mu jeste naskytlo par dobrych roli. Dalsi kdo ve filmu zazaril byla Geena Davis, kterou sem za jeji "odvahu" a "schopnost vzdy byt v nespravny cas na nespravnem miste" uprime nesnasel, protoze mi pri jeji odvaze praskaly nervy. No Cronenberg nezklamal a natocil vskutku odporny, ale take desivy a realisticky-hruzny film, ktery co se zrudnosti tyce hrave prekonava alieny, the Thing, a podobne snimky. Ale nebylo to ono musi monstrum, co me ve filmu desilo nejvic, nejhorsi byla ta samotna promena, kdyz sem si predstavoval, kdybych neco takoveho prozival ja, s kazdou dalsi hodinou bych se bal podivat do zrcadla, ten strach z neznama a ten strasny pocit z toho, co se neodvratne blizi, to vse je asi to, cim film na vsechny tak silne zapusobil. Nezbyva mi nic jineho, nez celemu "musimu" tymu gratulovat, jejich film se do me pameti zapsal nesmazatelnym pismem.

Do naha! (1997)

Do Naha!!! Na prvni pohled ani o nic jineho ve filmu nejde. Skupinka sesti looseru, kteri nemaji praci se rozhodne vydelat penize zdanlive jednoduchym zpusobem, ale jak postupne zjistuji, neni to tak lehke jak se zdalo. K hercum nemam ani jednu namitku, Rober Carlyle, Mark Addy, Tom Wilkinson a dalsi hraji dokonale a clovek jim opravdu veri, ze se kvuli vidine rychle nabytych penez hodlaji skutecne svleknout. Film je take prospikovan tradicne suchym anglickym humorem a clovek mnohdy nevi ma-li se hlavnim hrdinum smat nebo je litovat. Ale netoci se to vsechno jen kolem striptyzu i kdyz je to hlavni dejova linie, ve filmu najdeme trochu hlubsi myslenku, kterou si kazdy musi najit sam. Ale hlavne se jedna o skvelou komedii, jednu z nejlepsich britskych komedii za posledni roky a scena v bance, kdyz zazni hudba je opravdu jedinecna!!!

Nikde v Africe (2001)

Nemeckym autorum se opravdu podarilo natocit laskavy film plny kontrastu. Zapletka je skutecne originalni - nemecti zide prchaji pred Hitlerem a nacisty do cerne afriky, kde najdou utociste a zacnou zit novym zivotem. Hlavni predstavitele sou pomerne neznami, ovsem diky tomu se clovek soustredi na film a ne na vykony hereckych hvezd. Ja si zamiloval hlavne postavu cernoskeho sluhy Owuora, ktery se stal nedilnou soucasti zivota rodiny Redlichovych, hlavne male Reginy. Libila se mi taky hudba - podpora uvolnene atmosfery, kdy clovek sice tusi, ze tisice mil daleko se deje neco strasneho, a s nejvetsi pravdepodobnosti by to zasahlo i jeho, ale on je zde, je v bezpeci. Zabery africkeho zivota a obyvatelstva jsou mnohdy skoro dokumentarni a davaji tak moznost cloveku predstavit si jak se v Africe v te dobe zilo, i kdyz se to v soucasnosti prilis nezmenilo, byl to zivot uplne jiny nez na jaky byl Evropan zvykly. Proste prekrasny film, ktery snad kazdeho chytne za srdce no me rozhodne mile prekvapil a davam 80%

Koupil jsem upíří motocykl (1990)

Skvele uhozena hororova komedie, u ktere sem se kralovsky bavil. Na jednu stranu to muze pusobit silene - motorka pohanena lidskou krvi, ale na druhou stranu je to do jiste miry originalni a pokud nejste zatvrzeli realiste, bude se vam to libit. Hlavni herci si film viditelne uzivali, nebrali nic vazne a bavili se pri jeho nataceni tak, jako my pri jeho sledovani. Burt Kwouk(Kato z ruzoveho pantera) a Anthony Daniels (C3PO z Hvezdnych valek) byly stejne silenou volbou pro film jako vse ostatni. Uz se nemuzu dockat, az film znova uvidim .)

Volný pád (1993)

Nazorna ukazka toho, jak to muze vypadat s relativne normalnim clovekem, kdyz mu rupnou nervy. Film zacina vcelku poklidne v dopravni zacpe, kterych je v Americe milion, ale tato dopravni zacpa, bude mit na svedomi jeden zdravy rozum cloveka, nehledne na zivoty a osudy dalsich lidi. Michael Douglas zde rozehrava smrtici hru, a na sve "ceste domu" zazije opravdu radu "zajimavych" prihod, ktere nasledne promeni na radu nestastnych nehod. Douglasuv vykon zde je abnormalne dobry, jeho postava cloveka s nervama v koncich je totalne ujeta a clovek nikdy netusi co zrovna provede. Dalsi kdo ve filmu odvedl dobry kus prace je Robert Duvall, ktery ztelesnil starnouciho policistu tesne pred penzi, jenz jeste zazije horke chvilky. Podle me se skutecne jedna o vyjimecny film, a clovek spise souciti s Douglasovym hrdinou, nez by mu neco vycital ci ho zatracoval. Film je proste zhmotnenim predstav mnohych z nas, kdy si kazdy rika, ze pohar trpelivost, prave pretekl.