A-Team (1983) (seriál)

Pro mě nostaligická vzpomínka na dětství a americké akční seriály. Ovšem tento jsem přímo miloval. Jeho hlavní hrdinové měli něco do sebe. Seriál skloubil akci, humor a Mcgyverův efekt, takže si skutečně každý přišel na své. Klasika 80. let. I pitty the fool

Ali G Indahouse - Film (2002)

Mam rad Saschu Barona Cohena a jeho blaznive bizarni humor taky. Tenhle film byla jen takova prvni vlastovka, takze sem od neho ani moc neocekaval ale mile me prekvapil - nektere pasaze sou k potrhani. Cloveka na prvni pohled upouta, ze se tento stresteny film neodehrava na americke pude, kde je neco podobneho bezne, ale podivame se do konzervativni anglie, zeme gentlemanu, caje o pate a ... parlamentu. A prave anglicky parlament hraje ve filmu zasadni roli. Moc dobrych hercu necekejte, sice je zde Charles Dance, melancholicky doktor Clemens z aliena 3ky, (ktereho uvolneny herecky styl se mi libi) ale tim vycet hvezd konci. Jenze cely film v podstate kociruje Ali G takze si ostatnich ani nevsimnete. Jak sem jiz napsal vyse, je to prvni celovecerak teto komedialni hvezdy a dalsi filmy mohou jeste prijit. Teprve pak ho budu moci soudit a pripadne odsoudit, zatim to vzhledem k jeho filmografii neni mozne.

Apollo 13 (1995)

Vynikajici snimek, ktery beznemu divakovi priblizi zivot kosmonauta, jeho rodiny, pratel, ale take tymu vedcu v NASA, bez kterych by byl kosmonaut jen muz v legracnim obleku. Od tohoto filmu sem cekal hodne, preci jenom rekonstrukce letu posadky vesmirne lodi Apollo 13 vyzaduje zvlastni zachazeni a toho se take filmu dostalo. Hlavni herci vzdali cest NASA jak nejlepe mohli, Tom Hanks jak je jiz jeho zvykem zahral neobycejne obycejneho hrdinu, s kterym citi cely svet. Bill Paxton se zase podival do vesmiru, a zase se octnul v posádce rychlovýtahu do pekla tentokrat ale nechal hlasky a zerty stranou. V neposledni rade, treti kosmonaut Kevin Bacon stvarnil pravdepodobne vrcholnou postavu sveho hereckeho zivota a tak si to patricne uzil. Ed Harris se ujal role Sefa NASA a jeho ustarany pohled i zde nasel sve uplatneni. Film je po technicke strance skvely, stejne tak po hudebni byla odvedena velmi dobra prace. Vesmirne drama je zde brano vazne a ten klasicky prvek hrdinstvi a amerikanizmu je zde opodstatnen a neni na zavadu, lide co tuto udalost pamatuji by to jiste potvrdili. Velice dobry film, avsak na plne hodnoceni to neni, ale i tak si myslim, ze se jedna o jedno z nejlepsich vesmirnych dramat. " Houstone, máme problém! "

M*A*S*H (1972) (seriál)

Naprosto jedinecny serial ktery nemel, nema a nikdy nebude mit ve svete obdoby. Pribeh Mobilni armandi chirurgicke nemocnice za valky v Korei - kazdeho musi hned napadnout, ze se bude jednad o valecne drama, ze tohle je snad to posledni misto na svete, ze ktereho si lze udelat srandu, ale chyba lavky. Prave na tohle nestastne tema vznikl jeden z nejuzasnejsich a nejvtipnejsich komedialnich serialu vubec. Vzdyt jen postavy, ktere zde vystupuji jsou naprosto dokonale: Hawkeye Pierce - Doktor a svudnik, ktery bere valku s humorem, na sale i mimo nej chrli jednu hlasku za druhou a je spolumajitelem chemicke kolony na vyrobu martini. Radar O´Rilley - tento drobny muzik zajisti vsechno co si hlava zelena jen dokaze vymyslet - ma uzasny vztah ke zviratum a za valky chova kralicky, slepicky a kozu - jako doma v Iowe. Takhle by se dalo pokracovat jeste hodne dlouho, protoze panoptikum postavicek v serialu je dosti obsirne. Ale nejde jen o postavy i kdyz ty sou zakladem, take scenar byl mistrovsky napsan - zadna z epizod neni rutinni nebo nezabavna - kazda ma svoje kouzlo a u kazde si budete drzet branici aby nepraskla. Serial dava hlavne vyniknout vojenske aroganci a stupidite, podobne jako treba v Hlave XXII - taky zvyraznuje vojenskou absurdnost a s patricnou davkou sarkasmu proti ni bojuje. Ale i kdyz vsude kolem najdeme humor a nadsazku, vyskytuji se zde i pasaze, u kterych vam do smichu moc nebude. I kvuli temto castem je serial vyjimecny, ze dokazal bravurne skloubit komedii s valecnym dramatem (ackoliv toho dramatu je tu vyrazne mene :). U nas se jedna o Kultovni dilo a neznam cloveka, jenz by si pod zkratkou M.A.S.H nedokazal nic vybavit. Tady nelze jinak nez za 5 hvezd. " Pane, tohle je puška co zastřelí 30 desátníků za sekundu!"

Špinavá dohoda (1986)

Arnieho spise podprumerny film, ktery mu od zacatku moc nesedel. Vykony nejsou moc dobre, asi jako vsechno ostatni, ale odreagovat se na tom da, preci jenom konec filmu, kdy to vsechno Arnie vezme do vlastnich rukou je klasicka akce, u ktere se clovek aspon zasmeje. " My z Miami předvídáme všechno kromě počasí "

Vždycky zvítězit (1980)

Pokracovani filmu "Nikdy neprohrát", na muj vkus trochu horsi, nebot komicke situace byli stejne jako v jednicce, a navic mi to prislo vice stupidni. Herecka skvadra bezezmeny, coz chvalim, Eastwood hral jako vzdy, roli malomluvneho tvrdaka, ktery sice pro slovo chodi daleko, ale pro ranu se jen naprahne a uz rozdava. Opicka Clyde byla snad jedine nemenna kvalita, na kterou sem se rad koukal - filmari si zapamatovali heslo "Nedavat zvire do zaberu moc casto" a Clyve se tak stal v celku slusnym komickym prvkem. No o dalsich hercich pomlcim, protoze jejich vykon nebyl zas tak pochvalny. Film to nebyl zas tak spatny, srandy i Clinta si tam uzijeme, tak co. 50% "Clyde! ukaž pravou!"

Vikingové (1999)

Pomerne slusny historicky akcni velkofilm, ktery se sice nemuze radit po bok Statecneho Srdce nebo Gladiatora, ale rozhodne ma co nabidnout. Banderas byl v roli arabskeho vyhnance presvedcivy a proti jeho vykonu nemam vyhrad. Jednotlive postavy vikingu se mi libily, ale nektere mi tam prisly zbytecne a skoro tam ani nepromluvily. Co bych nejvice vyzdvihl je uzasny hudebni doprovod Jerryho Goldsmithe, ktery film neskutecne zvedl. Dej je trosku zmateny ale neni se cemu divit pri problemech, ktere rezii provazely. Nicmene napad je vskutku originalni, ale na druhou stranu, dalo se z nej vytezit mnohem mnohem vice. Ja sem ale spokojeny a jelikoz mam tento zanr rad, moje hodnoceni tomu faktu take odpovida. Moje matka....byla čistá žena z urozené rodiny a já... alespoň vím....kdo byl můj otec, ty jeden....z děvky vzešlý prasožroute.

Tři barvy: Bílá (1994)

Nevim co bych mel napsat k tomuto filmu, jelikoz me nic, co by jej vystihovalo nenapada. Neuveritelne citove silny film, ktery se pomalicku rozjizdi a ukazuje nam cestu chudeho polskeho kadernika, ktery ztrati vse, ale nepropadne zoufalstvi, i kdyz k tomu ma hodne blizko, nybrz podstoupi tvrdou cestu k ziskani vseho nazpet. Zase zde skvele pracuje kamera a hudba, ktera perfektne doplnuje sceny ve filmu. Tento film nemuzu nez doporucit.

Ecce homo Homolka (1969)

Tak tenhle film muzu opravdu videt stale a porad dokola, protoze ani po nekolikatem shlednuti neprestane bavit a udivovat svou jednoduchosti a pritom genialni komicnosti. Jak jednoduchy dej - pouze zachyceni pribehu jedne prazske rodinky, uplne obycejne, jakych najdeme stovky, ale prave to byla z phledu Jaroslava Papouska trefou do cerneho, protoze se o to pred nim jeste nikdo nepokusil. Do hlavnich roli byli obsazeni herci, kteri to zvladli na vybornou, nenasli byste presvedcivejsi rodinku, nez tu ztvarnenou panem Sebankem, Husakem, pani Motlovou a Ruzickovou. Clovek jen musi obdivovat jak mistrne byl film natocen. Opravdu vynikajici vykon tu ale podali dva veterani - Marie Motlova a Josef Sebanek, kteri kdyz se do sebe pustili tak to stalo za to. Krasna komedie z Prazskeho prostredi vam dokaze, ze i v 69 roku cesi umeli natocit skvely film. 90% "Děti!! Nehrajte si furt na toho tátu!!"

Nikdy neprohrát (1978)

Dost dobra akcni komedie s Clintem Eastwoodem a orangutanem v hlavnich rolich. Podobnych filmu na dane tema - pan a jeho zviratko bylo natocenych hodne, vetsinou se vsak jednalo o nudne, trapne a klisovite zalezitosti bez napadu. Tohle je ovsem svetla vyjimka, tento film ma duchapritomny a originalni dej, opicka je roztomila - neobjevuje se na platne vic nez je nezbytne a postara se o radu komickych situaci. Clint hraje jako obvykle - skvele, jeho hrdina, kerej na potkani striska jakkoliv velkou presilu mi dalo vzpomenout na filmy s Budem Spencerem a Terrence Hillem. Dale cely film vyustil v peknou road movie kerou ja miluju a tak sem se po celou dobu vytecne bavil. Pro Clinta netypicka role mu vynesla jiste obdiv u verejnosti, a jeho kompatibilita se opet navysila. Navic puvabna mlada Beverly D´Angelo byla taky k sezrani ;)