Ti druzí (2001)

Tento film katapultoval Nicole Kidman mezi hereckou elitu, protože se s rolí matky, která své děti k smrti miluje, vypořádala na výbornou. Ti druzí si na nic nehrajou, nejsou v nich vyumělkované superchytré náhody, aby to mělo gradaci. Gradací je docíleno nenásilně a přirozeně. Amenábar dal pravděpodobně svůj originální(?) návod tvůrcům filmů Klíč (2005) a Sirotčinec (2007). "Tohle je náš dům."

Magnolia (1999)

Z nebe padají žáby! Přesně tohle se stává i odehrává tady a teď na jednom místě v jediný den. Minulost je za námi, ale pořád jí za sebou táhneme. P.T. Anderson je bůh, který vybrousil dokonalý klenot, ve kterém každý věděl, co dělá. Dokázali by ste věřit v lepší zítřek, kdyby vám na kapotu auta spadla sprška žab?

Rabbits (2002)

Co je to vlastně sitcom? To je přeci smršť suchých hlášek, pod které se pouští umělý smích nebo potlesk, aby lidi věděli, kdy se mají smát. Když se takový sitcom natočí jako zpomalený film, tak nás jen prázdnota může naplňovat a umělý smích děsit. Možná nás děsí skutečnost, že takové médium jako televize dokáže ovlivňovat naše nálady, chování a rozhodování.

Kafe a cigára (2003)

Kdo nezažije, tak nepochopí a nedocení!

Nenápadný půvab buržoazie (1972)

Prázdnota můj mozek vyplnila. Žádný spád a nápad mi během filmu umožnil, si několikrát dojít na záchod i cigaretu a o nic jsem se nepřipravil - maximálně o pozvání na oběd či večeři, kterou bych nikomu nepřál. Ono koukat na znuděné obličeje těch snobů, které se akorát rozzářily po požití alkoholu, není pohledem pro bohy, ale pro lidi, co v tomhle surealismu vidí umění. Ještě, že jsem se z toho probudil.

Prokletý ostrov (2010)

Snášející se vločky na bezvládné panenky a vzpomínky na ženu, která se nám pod rukama začne rozpadat, nikomu ještě nepřidaly. Film si zaslouží více než jednu projekci. Při druhé začnete doceňovat propracovanost příběhu. Závěrečné rozzuzlení podkope inteligenci a nechá v nejistotě. Žít jako zrůda nebo zemřít jako dobrý člověk? Lidskost, nemoc, pokusy nebo film? Film!

Agora (2009)

No a co, že ve filmu pravděpodobně hned několik věcí nesouhlasí se skutečností. Nejslavnější kniha na světě taky nemluví pravdu a tehdejší kronikáři(křesťani) by se museli hambou propadnout, kdyby jejich kroniky byly bez cenzury(?). Autor ve svém filmu hlavně zachytil myšlenku: "Slepě věřící křesťan se zatemnělým mozkem spálil všechno vědění lidstva." Na pozadí tohoto hraného dokumentu se rozjíždí romance o nejznámější ženě té doby - Hypatii. Postavy mají vdechlý život, tak jak to umí jen Amenábar, proto s nimi budete sympatizovat a vytvoříte si během filmu vnitřní nenávist ke křesťanství. Po převrácení příběhu naruby, by Vám měla vyjít postava mučednice Kateřiny Alexandrijské, smyšlená postava žijící 100 let před Hypatií (ťuky ťuk na hlavu).

Smrt panen (1999)

Tak moc chtěli ptáčkové vylítnout z hnízda ven, až se jim doma křidýlka polámala. Ono není nad pocit mít volnost, roztáhnout křídla, rozlétnout se do okolí a mít radost ze života. Citace z filmu: "Byli sme šťastnější ve svých snech."

Okno do dvora (1954)

Vypil jsem šampaňské, které jsem dostal k svátku, dal si kouř a v pohodě a klídku jsem se díval s dokonalou slečnou, která mi zobe z ruky, na své pozoruhodné sousedy ze svého okna. Nevadí mi ani, že mam zlomenou nohu. Možná ze šmírování sousedů zjistim něco zajímavé a zlomim si pro jistotu druhou nohu, abych mohl civět dál. Tohle jsem přesně v klasickém Hollywoodu hledal.

Evropa, Evropa (1990)

Určitě jsem nečekal, když jsem si doplňoval filmografii Larse von Triera, že budu mít šťastnou ruku a zaměnim tento film s jeho Evropou. Do rukou se mi dostal tento unikátní film od polské režisérky Agnieszky Holland. Co si budeme nalhávat... Tento film je po scénáristické stránce úplný TOP a divim se, že ho neschlamstla továrna na sny. Příběh o strachu, válce a dvou ideologií. Ono za války, jako židovský chlapec, utéct k bolševikům a záhy utéct do nacistického Německa, má něco do sebe a něco navíc. Krušné časy nastaly chlapci, když se dostal na bojiště nebo k Hitler Jugen. Člověk, aby se bál v tomto nehostiném prostředí vymočit nebo vyspat se svou nacistickou přítelkyní. Byla to doba, kdy obřízka byla problém.