Pohádková planeta (1986)

Nemohu říci, že by mi nějak zvlášť vadilo zasazení pohádky do sci-fi rámce, tj. že hlavní hrdina přichází z vesmíru, z jiné planety a možná i z jiného času. A myslím, že dětem to vadit také nebude. A kromě toho - než se vesmírný hrdina probojuje a proseká až ke spící princezně, dokonale se polidští a od pohádkového prince by ho nikdo nerozeznal! Animace snímku je půvabná a Klusákův hudební doprovod mu opravdu sluší.

Púť do Santiaga de Compostela (2010) (TV film)

Jedná se spíše o jednotlivé, navzájem poslepované záběry, než o ucelený, kvalitní dokument. - - - Byly časy, kdy jsem o cestě do Santiaga de Compostela hltala všechnu dostupnou literaturu, sledovala všechny filmy, které o ní byly natočené a snila jsem o tom, že i já snad jednou... Tenhle sen už jednou provždy zůstane snem. Jeden z důvodů, proč mne to až tak moc nemrzí, je i ten, že tato cesta se v posledních desetiletích stala až příliš populární a poutníci po ní putující se už zdaleka nepodobají těm poutníčkům, kteří po svatojakubské cestě putovali ve středověku, první už dokonce v 10. století! Pro mnohé se dnes stala pouze zajímavou a atraktivní cestou turistickou. Pro jiné, ovlivněné četbou románů Dana Browna, je to zase cesta "tajemná a magická" a hledají na ní "energii a sílu z univerza" apod. K těm posledním jmenovaným patří i autorka tohoto debutu Petra Geletová. Ušla za měsíc téměř 800 km, což je jistě úctyhodný výkon. O jejím filmu se to - bohužel - říci nedá.

Katolíci (1973) (TV film)

Dlouho jsem se na tenhle film těšila a rozhodně jsem nebyla zklamaná! A vzhledem k tomu, že jsem ho viděla až nyní, počátkem roku 2014, považuji oba autory (Golda i Moora) takřka za VIZIONÁŘE! K mému úžasu mnohé, co se dnes odehrává, předvídají už v r. 1973 (resp. 1972), tj. krátce po II. Vatikánském koncilu, který měl tzv. "otevřít církev světu", což se bohužel skutečně podařilo! O katastrofálních následcích II. vatikánského koncilu pro katolickou církev, hovoří dokument, který je možné shlédnout na: http://www.youtube.com/watch?v=yAHKqXDEHyk. Doporučuji!

Nález století - Relikviář svatého Maura (2002) (TV film)

Díky za tento dokument o relikviáři sv. Maura, který je považován po českých korunovačních klenotech za druhou nejvýznamnější klenotnickou památku na našem území. Uvítala bych, kdyby kamera byla ještě pomalejší, abych se mohla dosyta pokochat každým detailem tohoto skvostu. Také mi chyběla historie této památky a pár slov o dobrodružném pátrání po ní, ale to je možné si dohledat jinde. Zajímavým doplněním k tomuto dokumentu je povídání Marka Ebena Na plovárně http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1093836883-na-plovarne/211522160100004/ s akademickým sochařem, restaurátorem a fotografem panem Andrejem Šumberou, který věnoval více než 10 let života této zpočátku nepříliš vábně vypadající truhličce. Tomuto sympatickému a skromnému umělci vděčíme nejen za znovuzrození této vzácné památky, ale také za to, že se do ní relikvie, pro které byla vytvořena a které obsahovala při svém nalezení, opět vrátily. Na druhou stranu je trochu smutné, že ostatky svatých jsou dnes na zámku v Bečově nad Teplou a ne v sakrálním prostoru, kam patří a kde by mohly být věřícími uctívány. PS. Kdo by si chtěl relikviář prohlížet ještě podrobněji, nemusí proto zůstat na zámku v Bečově nad Teplou po zavírací době, ale může využít webové stránky, které byly vytvořeny díky fotografiím p. Šumbery, nasnímal jich během restaurování více než 20 tisíc! http://www.svatymaur.cz/

Sviečková manifestácia (2009) (TV film)

Už dlouho jsem si ty chvíle nepřipomněla a člověk tak rychle zapomíná! Přiznávám se, že jsem se neubránila slzám a nestydím se za to. Kolik jen to bylo odvahy a statečnosti, kolik nadějí a ideálů...

Zdravi ljudi za razonodu (1971)

100% film, ve kterém se setkalo tolik mých lásek - starých i nových, že mi to až vyrazilo dech! Nápadité, vtipné, veselé! Netřeba komenovat, třeba vidět! Pěkný komentář Radko. (Také já v té písni cítím lehounký nádech ironie. Jen nutno dodat, že Srbsko je Srbsko a Vojvodina je Vojvodina, specifická oblast, ostatně není to ze snímku dostatečně zřejmé?)

Shane (1953)

Film mne mile překvapil, už dlouho jsem neviděla tak krásný western. Nechci a nebudu řešit jeho délku, zdlouhavost nebo přemíru holywoodskosti, mně cele zaujal a ani chvilku jsem se nenudila! A navíc si odnáším cenný zápis do seznamu literatury, na kterou si brousím zuby: Jack Schaefer: Jezdec z neznáma! Jestli je předloha opravdu lepší než film, což zhusta bývá, mám se na co těšit!

Dvě církve - jeden kostel (2009) (TV film)

Jako gotická katedrála a její uspořádání a směřování vzhůru pozvedá duši k Bohu, tak tohle zlovolné navršení betonu padá na duši a drtí ji! Mši svatou si v tomto bunkru vskutku neumím představit! Nějaký happening nebo show, to ano, ale mši svatou ne! Zde se dá ještě tak sedět jako v kině ve sportovním oblečení, nohu přes nohu; neklečí se a sepjaté ruce tu působí přímo nepatřičně! - - - Architektka Grossová se nejspíš nechala inspirovat betonovým veledílem Corbusierovým postaveným v padesátých letech v Ronchamp. Jenže tenhle Corbusierův "kostel" je přece jenom ještě předkoncilní, se svou kazatelnou a klekátky je pro dnešního modernistu nepřijatelný. A tak je třeba jít ještě dál a kostel lze ještě více "odstrojit", zbavit dalších zbytečností... Ve výsledku pak není ani náznak presbytáře, žádný oltář, žádné lavice s klekátky, žádné varhany, žádná křížová cesta, obrazy nebo figurální výzdoba... Co ještě zbývá? - Myslím, že už jen oči pro pláč! - - - Ještě malý dodatek: Luther: "Zničme mši a zničíme církev..." A já dodávám: Zničme sakrální prostor a zničíme mši...

Organ v nebi (2013)

Potěšil mne nejen zdařilý dokument o krásném člověku, ale i zjištění, že autor dokumentu Matúš Demko je můj "starý známý" - zakladatel internetového časopisu Postoy.sk! Mladý, schopný, nadějný člověk! Jen tak dál a větší kapky!