Kolaborovali s nacisty - Dinko Šakič (2010) (epizoda)

Z celého seriálu jsem si vybrala pro mne nejzajímavější dokument z Balkánu, tj. z oblasti, jejíž dějiny a kulturu jsem studovala. Dnes po tolika letech vidím mnohem více souvislostí a paralel, vidím i následky nejrůznějších historických rozhodnutí. A člověku je z toho hořko. Nejsmutnější z toho všeho je, když se do politické špíny nechá zavléct Církev a je lhostejné, jestli to bylo z naivity, z krátkozrakého poblouznění či z dobře míněné snahy podpořit nějakou "dobrou věc"! (1)

Kulička (1963)

Nádhera! Milý příběh, skvělá animace! Legenda českého animovaného filmu paní Týrlová!

Nevinné lži - Druhý dech (2013) (epizoda)

Bylo až mučivé se dívat, jak se hlavní hrdina propadá stále hlouběji do svých lží, jak není schopen postavit se k situací čelem a hledat řešení, dokud je ještě čas. Tato část byla výborně zpracovaná, věrohodná a přesvědčivá. Kdyby nebylo toho prostoduchého, zjednodušující závěru, kdyby autoři nechali třeba otevřený konec jako výzvu k zamyšlení, neváhala bych a dala bych čtyři hvězdičky. Takhle v žádném případě!

Uchem jehly (2011) (pořad)

Nelze hodnotit, protože těch dílů je tak mnoho a myslím, že hodnotit po shlédnutí 3 - 4 dílů ze současných 328, prostě není možné. (A strašně se musím držet, abych si nepustila pusu na špacír na téma moderátora Czendlika. To by bylo na samostatnou kapitolu...) Myslím, že díly se liší hlavně díky osobnostem, které proti moderátorovi sedí. Dnes to byl vzdělaný a kultivovaný historik a plk. v záloze PhDr. Eduard Stehlík. Líbilo se mi to a dokonce jsem se i pobavila a poučila. Ale pozor: všechna má chvála jde jen na konto hosta pořadu.

Cranford (2007) (seriál)

Tenhle seriál vyzrává od epizody k epizodě až do samého závěru, až do samotného konce. Ještěže jsem to nevzdala hned po prvním dílu a že jsem vytrvala až do konce! (Zajímavé je, že něco podobného píší i čtenáři literární předlohy od Elizabeth Gaskell.) - - - Nejsem seriálový typ, ale tenhle seriál mne opravdu moc potěšil! Už jsem ho pochválila u první série a jsem ráda, že ani dokončení, poslední tři díly nezklamaly moje očekávání. Málokdy se mi stává jako v tomto případě, že po poslední sekvenci pocítím zármutek, že už nic dalšího nenásleduje. Dokonce jsem se přistihla, že se chci na své milé známé z Cranfordu brzy podívat. Začnu asi zase od začátku...

Kaple - duše rodů - Konopiště (2016) (epizoda)

Pěkný dokument o Konopišti, a to nejen o zámecké kapli. Zaujal mne zvláště PhDr. Jiří Pernes a jeho kultivovaný a zasvěcený výklad o nejznámějším majiteli zámku a přilehlého panství Františku Ferdinandovi d´Este. Oceňuji, že PhDr. Pernes vyzdvihl velkou zbožnost obou manželů, jejich šťastný rodinný život a že uvedl na pravou míru některá oblíbená klišé, např. o tom, jaký byl arcivévoda zběsilý lovec. Na Konopiště se chystám už léta letoucí. A tohle je skoro jako výzva... (1)

Cranford - Série 1 (2007) (série)

Malchik i golub (1961)

Chlapec sleduje holuby a jejich let. Chce si také koupit holuba, ale nemá požadovaných 100 rublů. Nabídne tedy za něj to nejcennější, co má - vzácnou sbírku známek. Je šťastný, že holuba získal; vypustí ho, ale holub zakrouží párkrát nad jeho hlavou a vrátí se k předchozímu majiteli. Chlapec vykoupí holuba zpět novými dary: gramofonovými deskami a akvariem se zlatými rybičkami. Holubář mu poradí trik, jak holuba zkrotit - má ho přivázat na šňůru a vypustit. Pokus se šňůrou však málem skončí smrtí holuba. Chlapec se rozhodne: Vystoupí i s holubem na střechu a vypustí ho na svobodu. - - - Krátký snímek Chlapec a holub je debutem režiséra Končalovského, vlastně to byla jeho seminární práce. Tehdy patnáctiletého školáka Kolju Burljajeva uviděl režisér na ulici a ihned ho obsadil do svého filmu. Burljajev později nazýval Končalovského svým filmovým "křestním kmotrem".