Stará puška (1975)

Nevím, proč se tu pořád dokola omílá slovo "pomsta". Ne, nemyslím, že se jedná o pomstu. Je to boj, boj na život a na smrt! Je to jen jedna bitva z mnoha bitev té strašné války, kterou Němci rozpoutali, když se chtěli stát pány světa a všechny ostatní národy se rozhodli zpupně využít, ponížit, vyvraždit, zotročit! Člověk, který je zvyklý zachraňovat život, je nucen zabíjet!

Sedmá pečeť (1957)

Film, který je nutné vidět víckrát. Film, který není pro romantiky, ani pro ty, kteří chtějí mít všechno naservírované na zlatém podnose. Atmosféra středověku dýchá z každého záběru. Středověké panoptikum, potulní kejklíři. Každá z postav představuje jiný přístup k základním otázkám života, víry i smrti. Nic zde není nahodile, všechno má svůj smysl, všechno je promyšlené a propracované do posledního detailu. Ale nedejte se mýlit: Vůbec to není film snadný na pochopení!

Svatý rok (1976)

Něco je špatně - fandím kriminálníkovi! Ale protože to je Jean Gabin, moje stará láska, láska, která nerezaví, tak mně snad bude odpuštěno! Dokonale zahrané, dokonale zrežírované, a ten konec! To Gabinovo nonšalantní "Já už jsem přispěl..."

Velký blondýn s černou botou (1972)

Dívala jsem se po mnoha, mnoha letech a dozvěděla jsem se něco nového spíš o sobě. Kdysi se mi tenhle film hodně líbil. Teď se mi hodně nelíbil.

Ignác z Loyoly (2016)

Můj první dojem byl, že mi tenhle film tzv. nesedl. Všechno se mi zdálo tak nějak přehnané. Hned po jeho skončení jsem si vyhledala literaturu, kterou mám v knihovně i informace na internetu a ponořila jsem se do čtení životopisu sv. Ignáce z Loyoly. Musím přiznat, že to málo, co jsem o tomto světci kdysi věděla, jsem už dávno zapomněla. S překvapením jsem zjišťovala, že si tvůrci filmu příliš nevymýšleli a ani neohýbali násilně světcův život podle svých představ a potřeb. Dokonce zpracovali i takové detaily jako je jeho rada prostitutce Anně, aby si představila Boží přítomnost. On sám to tak dělával, když se chtěl Bohu klanět a adorovat. Bylo šťastné rozhodnutí vybrat si z pestrého světcova života jen malý úsek a utnout vypravování v nejlepším? Všechno, co soudu v Salamance předcházelo, se divák dozvídá vlastně jen z útržků obhajoby svědků. A nebylo toho málo: Cesta do Říma před papeže Hadriána VI., pěšky do Benátek, do Svaté země. A znovu pěšky do Benátek, do Janova, do Barcelony... A co teprve po jeho studiích a vysvěcení na kněze! Bylo by toho na seriál! A tak jsem to musela vzdát a uznávám, že život tohoto světce je tak velké sousto, že se prostě do dvouhodinového filmu nevešel. - - - KDYBYSTE SLYŠELI BOŽÍ HLAS, DRŽELI BYSTE TO V TAJNOSTI?

Daleko od hlučícího davu (1967)

Film, který potěšil a dovolil zapomenout na každodenní strasti. Předlohu jsem nečetla a jiné zpracování jsem také neviděla takže nemohu srovnávat. Mimořádně krásná kamera, byla to opravdová pastva pro oko! Také výprava je skvělá! Prostě za mne bez váhání 4*!

Putování s párou - Krajinou Berounska (2020) (epizoda)

Asi jsem trochu neobjektivní, ale kdo by se nezaradoval při chvále svého kraje, komu by neposkočilo srdce radostí, když vidí v pěkném dokumentu milovaná místa, která má mnohokrát prošlapaná a která uchovává hluboko ve svém srdci? Díky za tento krásný dokument! (1)

Pozor, vizita! (1981)

Filmařina určitě dobrá, o tom není pochyb... Výkon R. Hrušínského špičkový... A přece nejsem nadšená, proč? Snad proto, že takových primitivních individualistů se svérázným pojetím svobody, kteří ctí a uznávají jen a jen sebe, vidím v poslední době kolem sebe až příliš mnoho! Hlavní hrdina je politováníhodný i se svou tolik proklamovanou svobodou! Když se ohlédne za svým životem, nemá za sebou nic, vůbec nic! Rodinu, děti, trvalé vztahy, výsledky své práce - prostě zhola nic! A pak ještě další drobné vady na kráse: Např. ta striptýzová scéna tehdy teprve sedmnáctileté Veroniky Jeníkové (sic!) mne vůbec neuvádí v nadšení, spíš naopak!

El misterio del Padre Pío (2018)

Chválím počin tohoto španělského režiséra, který jistě v nejlepším úmyslu natočil film o otci Piovi z Pietrelciny, sám konvertita, ctitel P. Pia a ve Španělsku velmi známý novinář, autor třiceti děl o dějinách náboženství. Svatý Pio z Pietrelciny (1887 - 1968) byl italský kněz a světec, který byl známý zejména pro svá stigmata. Je mu taktéž přisuzováno mnoho zázraků, např. jasnovidectví nebo bilokace (nadpřirozená schopnost vyskytovat se v jeden okamžik na dvou místech současně). Narodil se jako Francesco Forgione a přijal řádové jméno Pius. Byl svatořečen 16. června 2002 papežem Janem Pavlem II. Ve filmu je použito mnoho dobových záznamů a svědectví těch, kteří otce Pia osobně poznali. Film však má některé nedostatky, které působí dojmem určitého amatérismu. Vysvětlení se nabízí: Toto je vlastně filmový debut šestapadesátiletého José Marii Zavaly, až doposud známého spíš jako novinář a spisovatel. https://www.youtube.com/watch?v=K6bnX2es8G0 (1)

Ilja Muromec (1956)

Boj s Tatary, s pohany, kteří si chtějí podmanit Rus - to je tedy téma, které na ČT hned tak neuvidíš! Ačkoliv od natočení filmu uplynulo už více než 60 let, i dnes mne film potěšil! Vlastně PRÁVĚ DNES, kdy je Rusku nasazována psí hlava a násilím je nám vnucována nenávist k této pozoruhodné zemi! Ještě se na něj musím podívat z učebních důvodů v ruštině! Ve své době to musel být skutečný velkofilm! - - - ZEMĚ RUSKÁ SE POKOŘIT NENECHÁ!