• Thriller

Invaze (1996)

Inteligentné sci-fi, ktoré, podobne ako Zemeckisov CONTACT... Tak to byl nejlepší vtip dekády, a teď už vážně. Charlie Sheen hraje astrofyzika, který zachytí signály z vesmíru. Záhy se ovšem ukáže, že tím někomu šlápl na kuří oko (no, spíše na obě kolena, a to tak silně, až mu je promáčkl) a je z práce propuštěn. Naštěstí se mu podaří ze své garáže zachytit signál z hvězdy třídy F jménem Wolf-336 znovu. (Za pomoci papiňáku a soustavy satelitů z domů ze sousedství. Inu, zjevně se za svých mladých studentských let neflákal a několikrát poctivě tam i zpět pročetl příručku JAK ŠLA ASTRONAVIGACE NA VANDR.) Události nabírají rychlý spád a Charlie zjišťuje, že ONI ŽIJÍ, a že dokonce JSOU MEZI NÁMI. Od této chvíle až do konce filmu se mi pravidelně derou do očí slzy. A já se za ně nestydím. Jsou to slzy smíchu – natolik silného, že ho jinak vyjádřit nelze. Přesto zhlédnutí nelituji, protože Charlie (ani jeho postava) rozhodně není špatný (i když do štylosu Roddyho Pipera a Keitha Davida mu přece jenom něco chybí).

Děti ze Síria (1984) (seriál)

Těžce mysteriózní sci-fi (primárně) pro děti. Jedna z těch věcí, kterou si matně pamatujete z dětství, nevzpomínáte si na jméno, ale moc toužíte aspoň kousek zhlédnout znova a zažít opět tu atmosféru. Viděno celé se silnou nostalgií po více než 30 letech. Jasně, je to blbost, většina děje i postav je nudná, zbytečná nebo otravná, ale ten základní příběh je celkem dobrý a mít znovu deset let, tak se do chytré a odvážné Gretchen určitě zamiluju. :-) A když se poprvé ta mosazná růžice aktivovala, běhal mi mráz po zádech stejně jako v dětství. Spokojenost. :-)

Liga spravedlnosti (2017)

Velké překvapení. Na rozdíl od Cirkusáků z Ameriky (ano, Avengers) - a vlastně všech ostatních superhero filmů poslední doby - přináší Justice League drama, emoce, jakžtakž smysluplnou akci a dostatečně silné, odlišné, jasně definované (a nesměšné) charaktery se srdcem. Pravda, příběh není žádný zázrak, ale Batman s Wonder Woman jsou tahouni, Momoa není tak hrozný, aby to kazil, hudba jak od Elfmana, epické momenty jsou sice očekávané, ale i tak jsou epické (většina), obvyklé (a v podobných filmech zřejmě povinné) digitální peklo (možná bych měl psát s velkým P - hlavní záporák vypadá jak mladší brácha Diabla) se dá bez úhony přežít. "Big round table. Six chairs, right there." "But room for more."

Argo (2012)

Affleck je výborný herec, na režii bych pár much našel. Scénář byl slabší. Zajímaví herci a postavy (6 uprchlých) nedostali dostatek prostoru. Celkově docela dobré. Viděl jsem se zájmem celé. Praktiky USA v Íránu hnus. :-)

Nepřítel státu (1998)

Klasika žánru. Skvělý příběh, strhující tempo, parádní husokožní pozádomrazová atmosféra, výborný Smith, božský Hackman, explozivní finále. Hodnocení: 5 a půl hvězdičky. Zaokrouhlil jsem to dolů.

Pustina (2016) (seriál)

Stačilo mi 28 minut, abych dokázal ocenit všechny kvality českého seriálu Pustina (angl. Wasteland, rus. Chernobyl). Tvůrci od počátku hýří nápady: viděl jsem Elišku Křenkovou čůrat, Evu Holubovou mít sračku, Jaroslava Duška souložit a dalšího herce prdět. Mysteriózno a psychologično je vyhnáno na maximum i díky tomu, že ve scénách, ve kterých se nic neděje, se opravdu nic neděje. Hudbu tvořila kočka nazdařbůh se procházející po xylofonu. Komfortní zázemí a pestrý catering pod křídly HBO je také cítit a herci hrají o poznání lépe než v Ulici.

Palmer (2021)

Na pohodu good feel drama s velmi dobrými herci, ale nic, co by diváky zvedalo ze sedadel. Justin v herectví rozhodně našel tu správnou parketu (mimo hraní se ještě nepříliš úspěšně plácá v hudební branži, do širšího povědomí se dostal však jen coby ve své době dokonalý dvojník ramen nudlí), ale na svůj průlomový film stále čeká.

451 stupňů Fahrenheita (2018) (TV film)

Sofia Boutella vypadá dobře, ale chtít ubodat chlapa jenom proto, abych splnil zkoušku loajality a dostal se do její party podivínů, kteří tráví volný čas tím, že se učí nazpaměť klasická literární díla, to fakt ne. :-) Atmoška ze začátku solidní, zajímavé postavy (dvě), ale postupně to klesá k bodu mrazu (Fahrenheit 32).

Odnikud (2017)

Viděno 64 minut. Celou první třetinu filmu brutálně prší, pak se to odehrává v soudní síni. Nuda.

Kamarád do deště II - Příběh z Brooklynu (1992)

Je tady Kadlec... a mistru světa v balení holek Sagvanu Tofimu i specialistovi na převoz finančních hotovostí osobními automobily Lukáši Vaculíkovi končí idylický život majitelů úspěšně prosperující diskotéky, naplněný víceméně jen bezstarostným přemítáním, jestli Two Beers or not Two Beers. Sagvan je záhy obviněn ze znásilnění a krádeže tranzistoráku prvního stupně a Lukáš musí opět dokazovat, že není ledajakým kamarádem, ale přímo Kamarádem do deště. Pokračování se snaží být coolovější a efektnější, víceméně ale jede v osvědčených kolejích úspěšného originálu. Příběh, atmosféra i humor opět na jedničku, ústřední dvojici ultimátních frajerů doplňuje dechberoucí Simona Krainová a excelu(hibu)jící Marek Vašut.