Osvícení (1980)

Skvělá režie, děsivá klaustrofobní atmosféra, hudba i herecké výkony (hlavně Nicholsonův šílenec), ale asi jsem od tohoto filmu čekal o něco více. Nevím, co obsahuje rozšířená verze, ale zdálo se mi, že proměna hlavního hrdiny proběhla až moc rychle, jenom v několika málo scénách. Pak se ovšem film skvěle rozjel a zbrzdil ho až slabší konec. Čekal jsem opravdu trochu více akce, jenže to asi bylo zbytečné, když v ní měl hrát hlavní úlohu malý kluk (opravdu nemám rád tyhle americké děti s paranormálními schopnostmi). Celé to podtrhla pro mne nepochopitelná závěrečná scéna. Asi si někdy dám opakování a třeba se mi film bude líbit více.

Memento (2000)

Nolan opět nezklamal. Pohrává si s divákem, prostřednictvím převráceného děje ho zamotává do sítě, aby ho nakonec postavil před šokující rozuzlení. Pokud se budete moc soustředit na detaily, asi se ztratíte tak, jako se to povedlo mně.

Kočkopes (1998) (seriál)

Tohle byl další z těch parádních animáků, kvůli kterým jsem vstával o ranních víkendových hodinách. Už si nepamatuji na žádný z dílů kromě jednoho, kdy se pes (nebo kočko/a) pořád učil, až mu narosl mozek, o který se potom přetahovali.

Plechový bubínek (1979)

Tak Oscara si tenhle film rozhodně zasloužil, a to především kvůli Oskarovi. Oskar; vyspělá duše v těle malého chlapce, který bubnováním a ničivým hlasem protestuje proti světu dospělých; Oskar, který velkýma očima pozoruje vzestup i pád nacismu a smrt svých bližních a konečně Oskar, který se obětuje a nevyroste, aby se mohl stát jakýmsi pozorovatelem své doby. Pochybuju, že tato adaptace Grassovy knihy by mohla být někdy překonána. David Bennent předvedl asi nejlepší dětský výkon, který jsem kdy viděl. P. S. Škoda, že jsem to viděl jen ve škole a bez titulků. Přidáme-li mé chabé znalosti v němčině... Šlo to! Nechápu jak, ale pochopil jsem to.

Resident Evil: Afterlife (2010)

Narozdíl od některých, já tedy spokojený jsem. Nejsem fanoušek 3D a film jsem viděl ve standardním rozměru, ale chvílemi jsem si říkal, že vidět to ve 3D by nebylo na škodu. Anderson se nijak nepárá s příběhem, s nelogičnostmi si hlavu neláme (ve trojce se země měnila na poušť, v Afterlife je klidně sníh) a postavy likviduje až do chvíle, kdy zůstane hlavní trojice a parta záporáků. Nemrtví jsou víceméně jen taková kulisa, už tu o ně ani tolik nejde jako o boj s korporací Umbrella (která má snad více vojáků, než po zemi běhá zombíků). Potěšilo mě rychlé shledání s Ali Larter a tradičně záporným Kimem Coatesem, pobavil mě Wentworth Miller, který nebyl schopen utéci z vězení, ale naštval mě konec. Je sice fajn, že RE asi bude pokračovat, ale celou dobu jsem čekal na Siennu Guillory, a ona se nakonec objeví na posledních 30 vteřin v roli záporáka. Těch tu také moc nebylo, kromě Weskera-Bombera je tu ještě Axeman, který však moc nevydržel a na Tyranta ze Zániku neměl. A na můj vkus to bylo moc slow-motion. Příště více akce a méně zpomalených záběrů.

Počátek (2010)

Už dlouho nebyl natočen žádný film, který by mi nedal spát tak, že bych se na něj do toho kina musel vydat... Byl mi ukradený Avatar (a stále je), The Social Network mě absolutně nezajímá, ale odolat tomuhle? To zkrátka nešlo. Že je Nolan geniální, to už nějakou dobu vím, ale tentokrát to rozjel opravdu v hodně velkém stylu - a to v takovém, že většina lidí by chtěla být součástí Nolanova plánu alespoň na pár (reálných) minut, i kdyby je to mělo stát padesát let samoty v Pustině. Už od počátku jsem pociťoval neopakovatelnou blaženost a když nastal nevyhnutelný konec, sotva ze mě vypadlo pár vět. Vždy, když si pustím epickou Zimmerovu hudbu, začínám se ponořovat do nekonečného snění...

Postřižiny (1980)

Zpočátku mě to bavilo, jenže pak se objevil Pepin a začal mi lézt na nervy. On tu hubu snad nezavře, zdálo se. Nechtěl jsem pochopit otupělost zaměstnanců pivovaru, kteří jen seděli či leželi a Pepin mlel a mlel. Šlo sice jen o film, jenže já mám rád svůj klid a Pepin mě dost vyrušoval. Naštěstí to zachránila krásná paní správcová a nešťastník v podání Rudolfa Hrušínského, jehož Pepin asi taky pěkně štval. Snad se na tento film podívám ještě někdy jindy, a kdo ví... Třeba změním názor.

Trhni si! (2006) odpad!

Viděno ve škole. Ve společnosti skvělých filmů jako Shawshank a Předčítač se objevila i tato vysoce kvalitní... sračka. Narozdíl od ostatních, Paris Hilton se o nějaké herectví vůbec nepokouší, protože se tak normálně chová. Podle mne to brala spíše jako dokument o jejím životě a další šanci, jak se zviditelnit :D

Hitlerovi muži (1996) (seriál)

Bezkonkurenčně nejlepší dokument o těch nejhorších z nejhorších. Tohle by se mělo pouštět na školách, aby si někteří jedinci mohli rozmyslet své stanovisko...

Vůdce daroval Židům město (1944)

Kdybych nevěděl, oč jde, tak bych hodnotil. Ale z tohoto filmu, viděného v Terezíně, mi bylo zle. Zástupci Červeného kříže z toho však museli mít ve své době radost... Mají se přece tak dobře, podívejte se na ty šťastné obličeje. Proč bychom měli naslouchat ničím nepodloženým řečím o zvěrstvech, která se tam dějí? Svět tomu zkrátka věřit chtěl a jestli někdo nevěřil, tak by to stejně nic nezměnilo.