Zaklínač - Série 3 (2023) (série)

Veľmi ma fascinuje hodnotenie sérii. Som veľký fanúšik Zaklínača a jeho sveta. Takže aj kníh, hier a seriálu. Áno, seriál ma viackrát veľmi sklamal, najmä druha séria od druhej časti až po tú poslednú. Ohodnotil by som to asi tak, že ak nepoznáte predlohu, tak sa vám to bude určite páčiť. Ak ju poznáte, budete mať problémy. Ale ani zďaleka to nie je také hrozne, ako to prezentuje väčšina ľudí na ČSFD. Príde mi, že to negatívne komentujú a hodnotia len tak pre nič za nič. Tretia séria ma horšie hodnotenie ako druha, pritom je od nej asi tak 10x lepšia. Kým sa drzala Lauren a jej tím poviedok, tak spracovávali jednotlivé krátke príbehy a preto sj seriál mal vyššiu kvalitu. Ako náhle preradili k príbehu a jeho základom, začali si vymýšľať. Nechápem prečo, podlomili si tým kolená. ALE! Napriek všetkému to boli spracované dobre a aj cez niektoré muchy a násilné lgbti a smiešne diverzné sračky, to bolo dobré. Skratka to nie je spracovanie Zaklínača 1:1, ale iba inšpirovaná adaptácia. Kto toto pochopí, bude mať seriál rád. Tretia séria má teda začiatok slušný, tempo potom mierne upadá a rozbieha sa to od piatej časti v Arethuze. Finálové tri-štyri časti sú však skvost. Majú tam spracovanie azda najbližšie k predlohe. Naozaj sa jej držia. Záverečný Henryho boj, prírastok v podobe Milvy, alebo aj úprava dejovej línie Yennefer je podľa mňa super. To, že bude mať Yennefer upravený príbeh je iba dobre, pretože v knihach sa neskôr veľmi neukazovala a to by bol v serialy škoda. Mrzí ma však, že sa tej predlohy nedržali viac a tiež to, že seriál nepracovala HBO. Ale čo aa dá robiť. Seriálu sa podľa mna rozhodne krivdi a ani zďaleka nie je taký slabý ako ho ľudia vykresľujú.

Zaklínač - Cena chaosu (2023) (epizoda)

Som neuveriteľným fanúšikom kníh a celého sveta Zaklínača, no nie som nadšený tým, akým smerom sa uberala druhá séria a kvôli tomu aj nejaké side veci v tejto sérii. A aj keď je pravda, že sa nájde niekoľko veci, krorými som nebol nadšený, tak tretia séria sa držala kníh a finále absolútne perfektné! O to viac ma teší, že tie ich hluspori z druhej série napokon si seba nejako zapadli a v podstate aa dopracovali ku knižnej predlohe. Pevne verím, že aj keď strata Henryho bude bolieť, tak od stvrtej serie už pôjdu naozaj podľa knižnej predlohy. Hoci viem, že niektoré výnimky tam budú. Príkladom môže byt smrť niektorých postáv, ktoré v knihe žili. Alebo dejova línia Tennefwr, ktorá sa podľa mna určite žení oproti knihám. Lenže dáva to zmysel. Nemohli by si dovoliť zrazu odsunúť jej postavu do úzadia a nevadí mi to. Bez Henryho to bude bolieť, ale rozlúčil sa pekne a štýlovo a ja som naozaj zvedavý na štvrtú sériu.

Tajná invaze (2023) (seriál)

Akože páčilo sa mi to, ale keď sa odhliadnem za prvou častou až po tú poslednú, tak nechápem čo nám seriál vôbec dal. Predstavil nám nové postavy. Zobral nám obľúbené staré postavy. A v podstate tak nejako pripomenul, že Talos a jeho dcéra či žena neboli jediní Skrulĺovia na planéte od udalostí filmu Captain Marvel. A to je hádam všetko. Marvel proste tie serialy robiť nevie. Prvá časť je väčšinou dobrá, potom je tam nejaká vata a nakoniec uponáhľané finále. Záporák si buduje reputáciu a nakoniec ho kladná postava školí behom 2-3 minút. Príde mi to ako strašne nevyužitý potenciál, cele toto Secret Invasion. Prečo to nebola napríklad súčasť Captain Marvel 2, alebo iného filmu. Nechápem.

Flash (2023)

Spoilery: Z ukážok to vyzeralo na peknú blbosť a prvých necelých 30 minút ma v tom iba utvrdzovalo. Ezra už klasicky ako Barry príšerný, ako keby mal nejakú psychickú poruchu (ale to by ma vlastne pri tej traume z detstva ani neprekvapilo). Neustálé pohľady niekde mimo, zakoktávanie, či to mykanie hlavou mi pekne idú na nervy. Je už dosť starý na to, aby bol vyrovnanejší a menej divný. Ale zase chápem paralelu s jeho mladšou verziou, ktorá smrť matky nezažila a tak pôsobila normálnejšie. Čo môžem teda vyčítať tomuto filmu? Veľa vecí. DC prakticky úplne preskočilo origin Flasha. Fanúšikovia komiksov či cw seriálu The Flash možno vedia o čo ide, no ostatní diváci nie. A mne osobne to teda vadilo tiež. Ten vzťah otca a syna na mňa až do scén z minulosti a detstva nepôsobil nijako extra prirodzene. Iris nasilu nastrčená a o jej castingu, ktorý je tiež mimo, ani nehovorím. A to radšej nejdem spomínať, že žiadnu chémiu medzi hercami som ani necítil. Problém teda je, že nám DC s WB pripravili jednu z najväčších a najzásadnejších udalostí z komiksového Flasha bez toho, aby mali už na filmovej scéne vybudované akékoľvek hmatateľné a pevné základy. Vážne bol film zameraný na flashpoint paradox BEZ REVERSE FLASHA?! Ďalšia vec, ktorá sa dá vytknúť je to príšerné cgi. Keď to porovnám s desať rokov starým Man of Steel, tak je to na zaplakanie. Hudba občas mimo, občas trefná, ale aspoň ten soundtrack hudobný podmaz celkom sadol. Záverečné scény kedy stretne Barry svoju matku a vedie s ňou dialóg mi silno pripomenuli absurditu podobnej scény zo záverečnej série cw Flasha. Prečo by akože nejaká dospelá žena mala len tak objímať mladého muža a hladkať ho po tvári a rozprávať mu veci, ktoré z úst vypustila aj tu? To sa tá scéna nedala napísať nejako prirodzenejšie? Rovnako celá tá idea toho, ako sa náhodne ocitne v minulosti a naučí sa cestovať časom a potom sa rozhodne zachraňovať svoju matku. Ani pri najmenšom to nedokáže vyvolať pocity, ktoré dokázal vzbudiť seriál. Finále druhej série malo svoje pre a proti, no práve jej udalosti a to, že Barry už nejaký čas Flashom bol, spôsobili, že sa rozhodol využiť schopnosti a zo žiaľu ujsť do minulosti a zachrániť matku, aby sa "vyliečil" a zaplnil všetko to prázdno. Vo filme nič takéto nefungovali a ani fungovať nemohlo. A na záver sa ešte vrátim na úplný začiatok. Tá sekvencia so záchranou bábätok bola rozhodne viac hrozná, než dobrá. WW úplne zbytočná a vtip s tým lasom už obohratý. Aquaman a jeho cameo v potitulkovej scéne absolútne zbytočné. Affleck poslednýkrát v úlohe Batmana nesklamal, akurát nechápem čo týmto vlastne spôsobili. Cameo Clooneyho síce super, ale to má byť teraz akože súčasťou nového DC on? On je Batman? Ako to chce teraz vysvetliť Gunn v tom svojom novom univerze, ktoré štartuje Superman Legacy? Podľa mňa si v tomto narobili veľký chaos a neporiadok už na samom začiatku ich "novej éry". Čo môžem pochváliť? Ako som už spomenul, soundtrack celkom fajn. Ezra na začiatku a na konci filmu strašný. Príde mi ako keby mal v tomto filme Barry normálne rozdvojenú osobnosť. Ako náhle sa dostal do minulosti a viedol interakcie so svojou mladšou verziou, zrazu bol rozumnejší, skúsenejší, NORMÁLNEJŠÍ. V momente kedy všetko napravil a vrátil sa do "svojej reality" bol to zase ten starý príšerný Barry ako doteraz. Ale áno, vráťme sa k tým plusom. Michael Keaton až na svoj úvod, ktorý bol trošičku smiešny, absolútna paráda. Príde mi ako keby šiel všetok rozpočet len na Batmana a jeho CGI. :D Inak si to vysvetliť neviem. Supergirl prekvapivo veľmi slušná a herečka mi napokon dosť sadla. Rád by som ju videl aj v budúcnosti, no o to viac ma hnevá strata Henryho Cavilla. Tým sa vlastne dostávam aj k záveru filmu a rôznych cameo postáv. Nerozumiem prečo vybrali zo seriálu Flash práve "Jay Garricka" (diváci seriálu vedia prečo je to v úvodzovkách) a nie Granta Gustina ako seriálového Flasha, ale čo už. Potešili snáď všetky až na Cagea. :D Síce v tých úvahách trocha poskakujem, no chválim predsa len aj Ezru. Chémia medzi mladším a starším Barrym bola naozaj perfektná a ten kontrast medzi nimi zachytil veľmi slušne. Dokonca aj cestovanie časom a jeho narúšanie bolo podľa mňa vysvetlené veľmi jednoducho, stručne a rozumne. Povedal by som, že azda aj o čosi lepšie, než nám to vysvetľoval Marvel v Endgame.  Ak by som to mal teda zhodnotiť, môžem povedať, že okrem prvej pol hodiny a drobností väčších aj menších, sa mi tento film vlastne napokon aj páčil. Minimálne to bolo zábavné a keď už, tak aj akčné a v drobných chvíľach aj tak nejako emocionálne. Problém je, že podľa mňa premrhali potenciál tejto postavy aj udalosti. Iný herec a nový začiatok by Flashovi prospel oveľa viac. A určite začať od začiatku. Flash nie je Spider-Man. Drvivá väčšina divákov túto postavu buď nepozná, alebo len z JLeague a podobne. Flash si zaslúži poriadneho herca, scenár, rozpočet aj začiatok. Flashpoint je udalosť, ktorá by sa pýtala do druhej, či možno pokojne až tretej časti pomyselnej trilógie. Vynechať Reverse Flasha bol obrovský krok mimo. Celá tá časť so záchranou a nezáchranou matky potom stráca ten svoj pravý zmysel. Štyri hviezdy možno mierne nadhodnotené, ale aj cez všetky chyby, zmeny a nedostatky vo filme môžem napísať, že to hodnotím skôr podľa pocitov z filmu.

Tajná invaze - Milovaná (2023) (epizoda)

Vôbec ma to neprekvapilo. Tušil som to už dávno. :) Čo sa však týka tej prestrelky, to bolo tak trochu amatérske teda. Starý Fury si tam pobehoval hore dole akoby nič a iba zázračne mal čas na všetko čo mu len napadlo. Bez toho, aby ho zasiahla jediná guľka. Ale inak dobré. Len sa neviem zbaviť pocitu, že z toho mohli urobiť film. Naliať viac peňazí, prizvať viac "A" hercov z filmov a proste z toho urobiť plnohodnotný film.

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Som absolútne nadšený! Hanbím sa to priznať, ale moje prvé MI videné v kine a asi som si nemohol  vybrať lepšie. Tom už síce od pohľadu starne, žiaľ, ale čo on predvádza na tom plátne, to je niečo neuveriteľné. Jeho banda prezaná na minimum, ale vôbec to nevadí, práve naopak. Navyše moja obľúbená Hayley Atwell ako bonus? Úžasné! Naháňačka vo Fiate či finále filmu budú patriť medzi moje najikonickejšie momenty spojené s touto filmovou sériou. Hudba ako podmaz úplne trefná, herecké výkony na jednotku. Zápletka nečakaná, ale nie prekvapujúca. Raz to muselo prísť, ako povedal Benji. :) Dĺžka filmu absolútne nevadí, skôr mám pocit, že by som bez problémov zvládol ďalšie tri. Nie je tam žiadna nudná, alebo nadbytočná pasáž. Celý film sa nesie vo veľmi svižnom tempe a nechcete aby skončil. Veľmi dúfam, že sa filmu bude v kinách dariť, pretože by bola škoda, ak by tato úžasná filmárčina nebola zaslúžene odmenená. Je vidieť, že Tom to berie osobne a pristupuje k tomu s láskou, vášňou a zároveň veľmi profesionálne. Videné v Prahe, 2D. Výnimočne český dabing. 5*

Zaklínač - Shaerrawedd (2023) (epizoda)

Zase úplne mimo kníh. Síce dobrý štart, ale proste zase mimo kníh! 🥲