• Pohádka

Shrek (2001)

Film, jehož hlášky se stali kultovními, pár týdnů poté, co byl uveden do kina. V dnešní době téměř neuvěřitelný výkon, ale musím říct, že jde o úspěch plně zasloužený. Ukecaný oslík a "zlý" zlobr se velmi rychle dotáhly na klasiky, jako je Lví král nebo Sněhurka. Nicméně paradoxem zůstává, že přes úžasné hlášky, které sypal jak Oslík, tak Shrek, mou nejoblíbenější postavou zůstává někdo, kdo za celý film neřekl jediné slovo - Dračice!

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Velice důstojné vyvrcholení první části ságy a vlastně i vrchol celého příběhu. Konec je sice předvídatelný a velmi naivní, ale to už ke Star Wars prostě patří a poté, co se vyloupli další tři díly, musí každého fanouška malého "Anyho" zahřát u srdce jeho návrat mezi ty hodné. :o)

Stvoření světa (1957)

Těžce budovatelská pohádka, ale zároveň výborný animovaný film. Písničky i některé scény jsou prostě nezapomenutelné. Bible hadr... :o)

Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

Největší výsměch americkému westernu a kultuře vůbec, jaký byl kdy natočen. Legendární postavy, hlášky a písně. Jeden z filmů, který nelze popsat, protože ho každý musí vidět a sám si na něj udělat obrázek.

Million Dollar Baby (2004)

Doopravdy nemám ráda box, takže mi celkem dlouho trvalo, než jsem se k tomuto filmu dostala. Ve výsledku ale rozhodně nelituji. Nezáleží na tom, kdo jste. Pokud máte sen, tak za ním jděte a žijte jen pro něj. Krásně vygradovaný film, kde stoupáte spolu s hlavní hrdinkou, abyste na konci spolu s ní spadli až na dno. Konec jsem probrečela, ale ne z lítosti nad Maggie, ale nad smutkem z toho, skončil její sen.

Statečné srdce (1995)

Lesk a bída středověku. Se vším všudy. Pokud si nevšímáme historických hloupostí, které ovšem tvůrci hned na začátku omluví tím, že "dějiny píší vítězové", jde o skvělou směsici akce a romantiky. Reálně "špinavé" bitvy, správě stateční skotové proti nafoukaným angličanům, Mel Gibson v nejlepší formě a to vše podtrženo skvělou hudbou. Svoboda!

Šestý smysl (1999)

Když si odmyslím konec, jde o celkem slušnou duchařinu. Pokud konec přidám, jde o naprosto geniální film, který nemá obdoby. Musím říct, že po prvním shlédnutí jsem si říkala, že to snad ani není možné, čeho jsem si nevšimla. Tak jsem si film pustila ještě jednou a konečně vše zapadlo do sebe. Bohužel, když jsem film viděla z odstupem let znovu, už to nebylo tak úchvatné. Film naprosto sází na pointu, ale bez té už to je jen velmi dobrý film.

Kladivo na čarodějnice (1969)

Zločiny katolické církve v "přímém" přenosu. Krutě realistické. Chápu, že možná trochu drsnější provedení, ale zavedla bych jako povinný vzdělávací film na každé církevní škole. Nicméně, hloubka tohoto filmu není v tom, jak popisuje neomezenou moc inkvizice, ale ve skutečnosti, že paralelu pro inkviziční procesy najdeme jak v době komunistického režimu (odkaz na politické procesy té doby je více než zřejmý), tak v současnosti. Kdo má moc a peníze, většinou se snaží získat ještě víc, nehledíce na to, jakou cestou to dokáže.

S čerty nejsou žerty (1984)

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek vůbec. Neuvěřitelně vtipné scény a skvěle zahrané charakterní postavy: Senilní kníže, podlézavý čert, nenažraný čert, boss čert, hodná princezna, "zlá" princezna, hodná babička, zlá macecha. Najdeme tu doopravdy vše, co do pohádky patří a přece toho není přespříliš. Kde jsou ty časy, kdy se točily inteligentní a vtipné pohádky.

Škola základ života (1938)

"Štěstí, co je štěstí? Muška jenom zlatá!" Krásný film, který rozhodně stojí za shlédnutí, ale musím souhlasit, že Cesta do hlubin študákovy duše, se mě přeci jen dotkla více.