• Pohádka

Vlkodav z kmene Šedých psů (2006)

Velké překvapení. Po dlouhé době tu máme jedno klasické fantasy, které mi připomnělo doby Barbara Conana (nejen pouze okopírovaným začátkem). Bohužel více než tři hvězdičky však dát nemůžu, protože film nepřináší nic nového a pouze si vybírá z různých fantasy filmů a východních mýtů to, co se mu hodí, ale i přes to jde o dobrý film a Nikolai Lebedev předvedl doopravdy velmi kvalitní režisérský výkon a ani trochu nezaostává (v současné době bohužel spíše naopak) za svými Hollywoodskými kolegy. Jen tak dál a myslím, že ruský film velmi stoupne v popularitě i na "západě".

Čarodějův učeň (2010)

Sama přemýšlím, proč jsem tomuto filmu dala ***. Není ani originální, ani obzvlášť akční nebo s nadprůměrnými efekty. Nicolase Cage nemám ráda, kvůli jeho jaksi křečovitému způsobu hraní a hlavní hrdinové byli podprůměrní. Děj byl předvídatelný a na konci se odehrála snad všechna známá klišé, které v dnešních pseudo-dobrodružných fantasy jsou k vidění. Takže proč ***? Nevím. Ten film mě nenudil, pár scén mě i pobavilo (i tam, kde to tvůrci nezamýšleli). Sečteno, podtrženo: Nepříliš kvalitní film, u kterého se ale průměrný divák nudit nebude a může na něj jít jak se svou babičkou či malým sourozencem či dítětem. Nic nového pod sluncem, ale rozhodně neurazí.

Solomon Kane (2009)

Klasické béčko. Temné, chladné a "full of blood". Krásně temné středověké prostředí protkané fantasy atmosférou. Film, který si nehraje na žádnou velkolepou ságu, ale naopak potěší každého diváka, který má už dost zjemnělých fantasy pohádek pro děti. Možná jedna hvězdička dolů za ne příliš dotažené souboje, které podle mě mohli být ještě daleko akčnější. Na druhou stranu rozhodně plus za skvělou hudbu a výkon Jamese Purefoye.

Poslední vládce větru (2010)

Tento film byl pro mě osobně obrovským zklamáním. Vzhledem k tomu, že původní seriál patří mezi mé nejoblíbenější nejaponské animované, očekávala jsem alespoň něco na této úrovni. Do filmu se nepovedlo přenést ani akci ani humor ze seriálu. "Herecké" výkony jsou hrozné (jak to tak už bohužel bývá ve většině současných filmů s dětskými herci v hlavních rolích) a co se týče efektů, tak ve srovnání s ostatními fantasy filmy byly pouze průměrné. Asi největším zklamáním pro mě bylo to, že místo jisté poetičnosti na nás z filmu sálá pouze jakási směs japonské a čínské kultury, lehce říznutá Narutem. Takhle můžeme jen doufat, že příští Shyamalanův film bude opět tak skvělý, jako Šestý smysl či Znamení. Tentokrát se mu to bohužel nepodařilo.

Počátek (2010)

Pro mě jde o nejlepší filmový zážitek letošního roku. Když jsem si o tomto filmu poprvé přečetla, tak mě napadli dvě věci: 1. Už se nemůžu dočkat 2. Proboha on tam hraje DiCaprio, což není zrovna můj nejoblíbenější herec. Ale řekla jsem si, že mě třeba mile překvapí. A to se také stalo, i když musím říct, že při první scéně filmu mě napadlo: Jack se neutopil! Nicméně, to byl jediný okamžik, nad kterým jsem se mohla lehce pousmát. Zbytek filmu jsem sledovala s otevřenou pusou a nebyla schopna se dívat jinam než na plátno. Neskutečný film. Něco tak geniálního jsme už neměli příležitost vidět na plátně velmi dlouho. Můžu pouze doporučit jít na tento film do kina, protože jde o mistrovské dílo, které si na velkém plátně vychutnáte nejlépe.