• Krátkometrážní

La La Land (2016)

Tento Chazelleův líbezný romantický počin s mou oblíbenou hereckou dvojicí v čele se sice vydařil, nicméně Whiplash v mých očích nepřekonal. U každého romantického filmu je důležité, aby vás nějakým způsobem emocionálně zasáhl, a to se La La Landu podařilo jen z části. Asi nejvíc tomu paradoxně škodí pěvecké a taneční scény, které sice k muzikálům patří, ale zde mi přišlo, že spíš odvádí pozornost od samotného příběhu. Nechápejte mě špatně, soundtrack i choreografie jsou na skvělé úrovni, ale já osobně jsem si mnohem víc užil druhou polovinu filmu, která je o poznání méně muzikálová, a myslím si, že kdyby tomu tak bylo už od začátku, dopadlo by to mnohem lépe. Krom toho totiž nemám moc co vytknout, herecké výkony, dialogy i střih s kamerou by se daly jen stěží kritizovat. Takže moje rada pro příště - více lásky, méně zpívání (to obzvlášť platí pro Goslinga, kterému to jde mnohem lépe s klavírem). Za mě lepší 4*

Na hraně (2016)

Musím poděkovat velmi nepohodlným židlím v Lázních III a tomu, že moje řada byla čirou náhodou tou nejobsazenější v sále. Bez toho bych totiž film nedokoukal, protože bych buď usnul, nebo odešel dlouho před koncem. K mé smůle jsem byl tedy vydán na milost tomuto společnému dílu dvou tureckých režisérů v celé jeho délce. A jaké to bylo? Ještě před samotnou projekcí nás uvaděčky vnadily na údajně "ohromující audiovizuální zážitek" a "mistrovskou kameru". Svou troškou do mlýna posléze ještě přispěl jeden z tvůrců výrokem, že si prý tento film žádá svůj čas a divák si nejprve musí zvyknout na jeho tempo. No, skvělého audiovizuálního zážitku se očividně docílí tím, že z filmu vypustíte jakýkoliv soundtrack či hudební podklad a klíčem k mistrovské kameře je pevný stativ a záběry tak dlouhé, jak vám to jen schopnosti amatérského obsazení dovolí. A co se tempa týče, být senilním staříkem, který u běžných filmů nestíhá vnímat, co se v nich vůbec děje, asi by mi to vyhovovalo. Ale takhle je to bohužel jen obrovská nuda. I když možná to je právě ten čas, který si film podle jednoho z režisérů žádá. Uvidím tak za 60 let. No dobře, možná si říkáte, že to třeba zachránil poutavý příběh nebo úchvatné herecké výkony. Kéž by. Film je ve zkratce o tom, že jedna ženská má manžela, který jezdí s náklaďáky, a co byste neřekli - jednoho krásného dne si opět odjede, ale už se nikdy nevrátí! (spoiler alert) Jeho manželka, Fikret, z toho upadne do deprese, a to ji vydrží prakticky po zbytek filmu. Ještě se do toho nějak prolínají vzpomínky z dětství a tak, ale to už není moc podstatné. Hlavní je fakt, že při sledování tohoto filmu máte pocit, jakoby Fikretiny depresivní stavy nebyly ničím proti tomu, co právě prožíváte. A herecké výkony? Ty už shrnu pouze tímto prohlášením: Už nikdy nebudu nadávat na Ulici. Jak už jste z mého komentáře asi usoudili - filmy stojí za hovno. Ale aspoň si díky němu uvědomíte jednou krásnou věc, a sice jak je čas relativní. 83 minut se může zdát na celovečerní film jako krátká doba, avšak u tohoto snímku vám to přijde jako celá věčnost.

Under (2008) (TV film)

Je to dobrý

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Dlouho očekávaný "duel" dvou asi nejznáměnjších postav z DC Comics universa konečně dorazil do našich kin a je asi tak rozporuplný, jako vztah mezi Batmanem a Supermanem samotnými. Ačkoliv se to samo nabízí, tak tu nebudu srovnávat s Batmanovskou trilogií od Nolana, protože kromě jedné z hlavních postav toho mají jen málo společného. Nolan hraje více na příběh a na to, jak ho divák vstřebá a v akci se drží v porovnání se Snyderem spíše při zemi. Batman vs Superman je naopak ve stylu posledních "marvelovek" více pompézní, ale není se čemu divit, když se podíváte, kolik poslední blockbustery od Marvel Comics vydělaly peněz. Proto má smysl se u tohoto filmu zaměřit především na dvě věci. Tu první už jsem naťukl - akce, efekty, celková dynamika a spád. A tou druhou budiž hlavní postavy, jejich chování a vývoj a dejme tomu nějaký příběh, na kterém to všechno stojí. Z té první části nemám moc výtek. Začátek filmu byl sice takový pozvolný, ale druhá polovina je akcí skutečně napěchována. Fanoušci Zacka Snydera si přijdou na své - mraky destrukce a temnota. I když u té bych se rád zastavil, protože s tím, jak byl film místy temný, někdy dokonce až bez kontrastu, že téměř nebylo pořádně vidět, co se na plátně děje, jsem měl celkem problém. Co se hlavních charakterů týče, tak o Supermanovi se toho nedá napsat nic moc jiného, než že zůstal takový, jakého ho jsme ho poznali v Man of Steel. Batman v podání Bena Afflecka mi přišel solidní, avšak nijak neoslnil. Vidím v něm ale potenciál a myslím si, že by si se správným scénářem klidně poradil i se sólovým filmem. Gal Gadot alias Wonder Woman byla v civilu náležitě sexy a svůdná, ale jako superhrdinka by dle mě zasloužila trochu víc času na scéně. Největším překvapením byl ovšem Jesse Eisenberg. Vyšinutého ctižádostivce vystihl perfektně a já osobně bych ho svým výkonem zařadil po bok Heath Ledgera mezi nejlepší Batmanovy záporáky za poslední roky. Celkově se z filmu necítím ani zklamán, ale ani moc nadšen. I přes některé své mouchy ale zůstává Batman vs Superman nadprůměrně kvalitní komiksovou zábavou, takže za mě lepší 3 hvězdičky.

V Bruggách (2008)

Zpočátku, než se věci dají pořádně do pohybu, je to trochu nuda. Z pomalého startu se ale nakonec vyklubala nekompromisní černá komedie plná britského humoru a odzbrojujících hlášek a dialogů. Vše je navíc zasazeno do melancholického prostředí Brugg a okořeněno skvělými hereckými výkony hlavní trojice, především tedy Ralpha Fiennese a Colina Farrella (ten jeho přízvuk je dokonalý). Závěrečná část "The shooting" včetně svého ironického konce rozhodně patří k těm nejlepším sekvencím ve filmu vůbec. Za mě lepší 4*. A ačkoliv mohou být pro Raye Bruggy noční můrou, já bych se tam po zhlédnutí tohoto snímku se zájmem podíval.

Soudce (2014)

Hodně lidí tady nadává na mísící se žánry a přemrštěnou délku filmu vzhledem k jeho obsahu. Tyhle výtky upřímně nechápu. Ale možná je to jen tím, že mi tenhle film sedl skoro tak dobře, jako Downymu jeho na míru ušitý oblek. Pro mně je The Judge hereckým koncertem obou Robertů a zároveň také velmi solidní soudnické drama. A že se ve filmu vyskytovaly i rodinné pasáže a nějaká romantika? Nevím, proč by mi to mělo vadit. Jsou součástí příběhu a nijak nevadí ani nevybočují. Naopak třeba scénky s Verou Farmigou a její dcerou mi přišly jako příjemné odlehčení. Ve směs nemám tomuto snímku po filmařské stránce moc co vytknout. Slabších 5*

Rezistence (2015)

Druhé pokračování wannabe Hunger Games už nenabízí tolik, co díl první. Děj začíná ztuha, scénář je opět plný děr a klišé a celý smysl filmu je pochopitelně nalákání na závěrečný třetí díl. Nu co, aspoň jsem se nenudil a ke konci jsem se dočkal i nějaké té akce. Za mě slabší 3*

Muž na laně (2015)

Přiznávám, že Petitův příběh dopodrobna neznám, tudíž tu nebudu a ani nemůžu hodnotit to, jak věrně ho Zemeckisův film zachytil. Jak se mi tedy líbil film jako takový? Oceňuji kameru a styl, s jakým jsou jednotlivé záběry točeny - včetně toho, že 3D efekt u většiny z nich funguje tak, jak by měl. Pochvalu si také zaslouží stylová Silvetriho hudba a v neposlední řadě i ztvárnitel hlavní postavy Joseph Gordon-Levitt. Nevím, jestli mám u něho více obdivovat jeho roztomilé přehrávání, nebo ten francouzský accent. Každopádně jako celek mě tento snímek nijak výrazně neocenil. Příběh je jistě velmi zajímavý, ale na dvouhodinové stopáži vyzní poněkud prázdně a jeho závěr, ačkoliv vizuálně vydařený, byl po emoční stránce silně neuspokojivý. Rozhodně se nejedná o špatný film, ale v Zemeckisově filmografii bych ho zařadil spíš do průměru. Lepší 3*

Země zítřka (2015)

Průměrné sci-fi, které sice vyniká poměrně zdařilým CGI vizuálem a slušným hereckým obsazením, ale po stránce scénáře a celého děje se bohužel dost propadá. Chování postav je často dost pochybné a většinu filmu se vlastně nic moc důležitého neděje. Také celá ta eko-agitka týkající se toho, že si lidé nakonec svou zemi zničí, mi zde přišla ještě otravnější, než například v Cameronově Avataru. 3*

Špión (2015)

Průměrná parodie na "bondovky" a špiónské filmy obecně, kterou drží nad vodou skvělé herecké obsazení vedlejších rolí. Bohužel obsazení hlavní role film alespoň pro mě spíš potápí a není to pouze nadbytečnými kily Melissy McCarthy. Nemůžu si pomoci, ale tahle herečka mi přijde absolutně nesympatická a nedokážu si vysvětlit, proč je tak často obsazovaná do komedií, když vůbec není vtipná (leda tak svým vzhledem, ale je rozdíl mezi tím být k smíchu a být vtipný). Naštěstí tu jsou ostatní, kteří se dokáží o pár těch vtipných scének postarat a díky nim alespoň není sledování tohoto filmu nuda. Srandychtivý divák má ovšem mnohem lepší možnosti - ať už se jedná o výborné Kingsman či Man from U.N.C.L.E a nebo starší klasiky jako Johnny English nebo Get Smart. Dávám slabší 3*