• Krátkometrážní

Mortdecai: Grandiózní případ (2015)

Trailer na Mortdecaie mě hodně navnadil, ale po zhlédnutí filmu samotného musím bohužel konstatovat, že obsahoval chytrý střih těch vtipnějších scének a díky tomu působil tak dobře. Gentlementské komedie s excelujícím Deppem v hlavní roli jsem se tedy moc nedočkal. Místo toho jsem dostal jen lehce nadprůměrnou komedii parodující vše anglické, kde kromě Deppova knírku vyčnívá už jen slabý, místy až stupidní scénář. Jako nebylo to špatné. místo to bylo i vtipné, ale čekal jsem víc. 3*

96 hodin: Zúčtování (2014)

Liam Neeson se už potřetí vydává chránit svou rodinu a zároveň tak činí už podruhé pod tvůrčími křídly Oliviera Megatona. Ano, bohužel je tomu tak. Ale oproti druhému dílu, který byl jako jednička přes kopírák (akorát ve všem horší) se alespoň dočkáme relativně originálního scénáře. Například technicky řečeno tady k žádnému únosu nedojde. To je celkem vítaná změna, protože točit potřetí to samé by asi nedopadlo dobře. Tady ale bohužel většina pozitiv končí, protože dialogy a herecké výkony jsou průměrné a akční scény, kterých ve filmu moc není, jsou úspěšně zabity roztřesenou kamerou a zběsilým střihem. Dávám slabé 3*, ale jen kvůli tomu, že mi to přišlo přecijen o trochu méně stupidní, než Taken 2.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Na první pohled čistokrevná žánrovka, ale nenechte se zmýlit, Kingsman je v mnohých ohledech dosti nekonvenční špionská akční komedie, která se nebojí bořit zaběhlá tabu a klišé. Mám rád tenhle typ filmů s nadhledem, které si umí dělat srandu samy ze sebe a přesto při tom zachovat poker face. Přičtěte si k tomu skvělé herecké obsazení, nápadité over-the-top akční scény s úžasnou choreografií (kostel...) a nálož hlášek v čele s na jazyk si šlapajícím Samuelem L. Jacksonem. Dostanete koktejl, který lehce předčí sebelepší Martini a zajistí vám nekončící zábavu. Slabších 5*

Rychle a zběsile 7 (2015)

Pro mě byl FF7 hodně očekávaným filmem, a to nejen kvůli P. Walkerovi ale pochopitelně i kvůli zaručené dávce adrenalinu a benzinových výparů. V tomhle ohledu snímek nezklamal, přesto jsem ale čekal víc. K tomu abych to vysvětlit, se budu potřebovat vrátit k pátému dílu, který byl v mnoha směrech přelomový - nabídl víc "over the top" akce, víc drahých aut a sexy holek, víc vynalézavých stunts a představil Dwayna Johnsona jako drsného poldu. Zkrátka celkově to bylo takové Fast & Furious na steroidech a hodně lidem (včetně mě) se velmi zalíbilo. Šestka pokračovala víceméně ve stejných kolejích, jen přidala ještě více fyziku-popírajících akčních kousků a k tomu sladké řeči o rodině. No a u sedmého dílu se tvůrci nejspíše spoléhali na to, že bude platit "do třetice všeho dobrého", jenže jim to moc nevyšlo. Dějová zápletka je tu jen "aby se neřeklo" a více méně slouží jen jako podklad či záminka ke všem těm bláznivým scénkám, aby dávaly aspoň nějaký smysl. Teď asi budu znít divně, že kritizuji přepálenost akce u sedmičky a šestce jsem napálil 5 hvězdiček, ale ačkoliv to říkám nerad, čeho je moc, toho je příliš. Tím nechci říct, že bych si ty neskutečné, over the top kousky z rukou nesmrtelných hrdinů neužíval, ale přijde mi, že velká část filmu byla postavena kolem nich, a to už mi vadí. Jakoby se tvůrci nechali unést sami sebou a začali závodit o to, kdo natočí něco šílenějšího. Zpočátku zábavné, ale při 140 minutové stopáži už tolik ne. Na druhou stranu ale mám i slova chvály a to hlavně pro kameru, která je nápaditá a dostatečně přehledně zachycuje všechno dění. Důležité je, že mě film bavil a dojalo mě i poslední rozloučení s Paulem, které se dle mého názoru opravdu povedlo. 4*.

Teorie všeho (2014)

Letos už se dostalo pocty panu Turingovi a Stephen Hawking je další na řadě. I v jeho případě se jedná skvělý snímek, který sice na rozdíl od The Imitation Game hraje více na city, ale to je asi vzhledem k jeho příběhu pochopitelné (podobně jako například u The Beautiful Mind). Důležité je, že v jádru je to pořád životopisný film (byť trochu přislazený). Největší chválu zde musím připsat hereckému obsazení a jejich výkonům. Nejsem si sice jistý, jestli byl Oscar pro Eddieho Redmayne plně zasloužený, ale svou roli zahrál opravdu dobře. Upřímně jsem to od něj ani nečekal, vzhledem k tomu, že z předchozích jeho výkonů mi v hlavě utkvěl jen ten v Bídnících a to nebylo nic extra. Lepší 4* Zajímavost: Benedict Cumberbatch, představitel hlavní role ve filmu The Imitation Game, si také zahrál Stevena Hawkinga, a to ve filmu Hawking z roku 2004

Hon na lišku (2014)

Už zpočátku jsem trochu tušil, že to všudypřítomné básnění o Oscarech a vychvalování tohoto filmu nakonec přinese spíše zklamání. A to se také stalo. Foxcatcher je totiž při nejlepším jen průměrným životopisným snímkem. Prakticky celý film se až na samý závěr nehorázně vleče. Dokonce i u bojových scén se nejspíše budete nudit. Celé to postrádá nějakou dynamiku. Herecké výkony jsou také velmi laxní a jediné, co se snad může pochválit u Steva Carella, je práce maskérů. Sečteno podtrženo - Foxcatcher je jako pan Du Pont sám. Navrch huj, vespod fuj. Lepší 2*

Chappie (2015)

To, že má pro sci-fi talent, nám už Neil Blomkamp předvedl. Dokázal ale svým novým snímkem o umělé inteligenci vyniknout mezi silnou konkurencí v podobě Spielbergova "Artificial Intelligence: AI" či Proyasovu "I, Robot"? Nevím, zda jsem sto to posoudit, ale dle mého názoru ano. Chappie se zdá být filmem, který chtěl Blomkamp natočit už od doby, kdy poprvé dostal kameru do ruky. Ta pečlivost a cit jsou tam vidět. Mnoho režisérů se v podobných případech spoléhá na vtažení diváka pomocí skvělých efektů či promyšleného vědeckého zázemí. Tady nic podobného potřeba nebylo, ačkoliv vizuální zpracování je velmi působivé, o tom žádná. Chappie skutečně působí jako živý a je velmi snadné se s ním sžít. Mnohdy jsem ani některým lidským postavám ve filmech nefandil tolik jako jemu. A právě vztah robota s člověkem zde funguje skvěle nejen na plátně ale i mezi plátnem a divákem. Co za to může? Dobrý scénář, design, perfektní práce animátorů? Určitě všechno to a nejen to. Samozřejmě jako každý film má i Chappie své chyby. Mě osobně přišlo úsměvné místy dost nelogické chování gangsterů. Dále celá ta záležitost s (SPOILER!) přesunem vědomí alá "Transcendence" možná byla už moc přitažena za vlasy (ale koneckonců je to sci-fi, tak proč ne). No a nakonec role Sigourney Weawer, která mi přišla dost nevyužitá. Ale asi už se věnuje přípravám na nového Vetřelce :). Chappie sice není průlomový snímek jako takový a při jeho sledování se vám vybaví mnoho dalších, jako třeba "Robocop", nebo "Short Circuit". Ovšem Chappie jako takový je jen jeden. Celkově bych ho označil i přes pár Rkových scén jako "feel good" film s peckovým soundtrackem a robotem, kterého budete chtít adoptovat. Lepší 4*

Slídil (2014)

Hodně creepy film, při jehož sledování zažijete pocity žaludeční nevolnosti i mrazivého napětí. Gyllenhaalův výkon zde taky působí zajímavě. Na jednu stranu byste si mohli říct, že jeho poněkud toporné herectví zde za moc nestálo. Na stranu druhou ale působí společně s jeho výrazem a mluveným projevem celkem psychopaticky, což byl nejspíš záměr a v tomto případě palec nahoru. S hodnocením je to také složité. Mě připadá Nightcrawler jako nepříjemný film pro zhlédnutí, který má ale co nabídnout, ať už jde o několik silných momentů, či zajímavé myšlenky ohledně osobním i kariérním růstu, mnohdy na úkor morálky a mezilidských vztahů. Rozhoduji se mezi 3 a 4 hvězdičkami, ale zatím to asi nechám na lepších 3.

Americký sniper (2014)

Příběh Chrise Kyla sice znám, ale na film mě nalákal až dech beroucí trailer zachycující jednu z těch nejvíce rutinních, avšak mnohdy velmi složitých, rozhodnutí každého snipera. Vystřelit, či nevystřelit? Je škoda, že ve filmu jsou takovéto silné momenty pouze dva. Každopádně zpátky k American sniper. Mnoho lidí si tu stěžovalo na to, jak film dělá z nejslavnějšího amerického odstřelovače válečného hrdinu, když on byl přitom jen krvelačným vojákem, kterého zabíjení vlastně bavilo. Nejsem si jist, jestli jsme viděli stejný film, protože tento na Kyla nevrhá jen to nejlepší světlo. I když je samozřejmě pravda, že patriotismus a hlášky jako "dělám to pro svou zemi" zde nechybí. Ruku na srdce - takhle je to skoro se všemi životopisnými filmy o zčásti kontroverzních, ale obecně kladně vnímaných osobnostech. Pojďme se tedy trochu odprostit od reality a hodnotit snímek jako takový. Ve filmu se prolínají dvě části. Ta první, odehrávající se v USA, nám zpočátku krátce ukáže, jaký život žil Kyle předtím, než vstoupil do SEALS, a také co ho k tomu vedlo. Pak už je to spíš psychologická ukázka toho, co s vámi válka udělá a jak to ovlivní váš soukromý život. Druhá část filmu, na kterou jsem se osobně těšil o něco víc, se odehrává na blízkém východě a zachycuje Kyla ve službě. Co se týče zpracování válečné vřavy, tak nedosahuje takových kvalit jako například Scottův Black Hawk Down, ale i tak je na co se dívat. Hlavní je to, že obě části jsou nám servírovány v rovnováze a tak film nepůsobí ani jako upovídané drama a ani jako bezmyšlenkovitá řežba. Což je možná paradoxně trochu i kámen úrazu tohoto filmu, protože ačkoliv mu můžu z objektivních hodnot vytknout jen velmi málo, celkově na mě působil trochu nemastně neslaně. Americký sniper tedy rozhodně není nejlepší Eastwoodův film, ale patří k nadprůměru. 4*

Birdman (2014)

Tak se mi zdá, že co byl letos Whiplash pro muzikanty, tak je Birdman pro herce. Sice více neotřelý a psychologicky zaměřený, ale spojitost tam pořád je. Oceňuji Iñárritův originální přístup k režii a to hlavně dlouhé záběry kamerou a perfektní kompozici každé scény. Podobně jako u Cuarónových filmů i zde musím vzdát velký hold hercům, kteří svou práci zvládli bravůrně. Přesto se ale nemohu zbavit dojmu, že měl film velmi pozvolný a nezáživný začátek a chvilku to trvalo, než se začalo něco dít. Konec sice lehce předvídatelný, ale předcházející gradace děje za něj stála. Slabší 4*