Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Pekne vyzerajúca a poriadne akčná strieľačka. Nemyslím si, že by bol tento film vyslovene zlý, ale asi budem mať problém si ho pustiť znova. Celé mi to príde ako hľadanie zámienky na vystrieľanie desiatok zásobníkov, zničenie zopár áut a zarobenie nejakých dolárov. Sean Penn až príliš tlačí na pílu a stráca môj záujem už veľmi rýchlo. Pri Ryanovi Goslingovi sa neviem rozhodnúť, čo je vlastne za postavu. Asi len „ten čo veľa fajčí". Napriek všetkému je Los Angeles mestom, v ktorom by som sa začiatkom 50. rokov určite chcel ocitnúť a vychutnať si jeho atmosféru. Trošku z nej sa do filmu podarilo dostať v niektorých neprehnaných detailoch. Ak, tak len ľahko nad priemer.

Kličko (2011)

Samozrejme, že ide o predvolebnú kampaň pred ukrajinskými parlamentnými voľbami v roku 2012. Príbeh je to však pekný. Ako z Ameriky ))

Děrsu Uzala (1975)

Aj keď film točil Japonec Kurosawa, výrazom a myšlienkovo je, povedal by som, typický ruský. Pôsobí romanticky, naturisticky, obrazy a prírodná symbolika je priam mýtická. Motívy priateľstva, „pohanskej" zviazanosti s prírodou a úprimné vzťahy museli byť v 70. rokoch v Sovietskom zväze ako živá voda na polomŕtve duše sklonené pod ťarchou socialistického realizmu a konštruktivizmu. Film odmieta plniť spoločenské ciele a zameriava sa takmer výlučne na subjektívne prežívanie hrdinov. Stret dvoch svetov, dvoch filozofií a dvoch pohľadov na život v závere vyznieva vzhľadom na jedinú ideológiu samozrejme spoločensky a politicky nekorektne. Navyše v čase, keď vychádza Solženicynove Súostrovie Gulag je Goldiho personifikovanie zvierat, či stromov ďalším podnetom pre zamyslenie sa nad hodnotou každého (ľudského) života. Neustále putovanie hrdinov majestátnou tajgou dáva deju svojskú dynamiku; film je dobrodružný a svieži.

Paříž, Texas (1984)

Tento snímok patrí jednoznačne k tomu najlepšiemu, no zároveň najpomalšiemu, čo som stihol vidieť. Niekto tu už dobre poznamenal, že divák si musí zaslúžiť grandiózne finále, ktoré mu Paríž, Texas pripraví. Osobnosť hlavného hrdinu Travisa (Harry Dean Stanton) sa vyvíja a je čím ďalej tým uveriteľnejšia. Od katatonického úvodu sa skrz texaskú púšť „prešľape" k rozprávačovi, pri príbehu ktorého divák neraz zatajuje dych. Nastassja Kinski dáva častokrát bez slov, len svojim hereckým umením tomuto príbehu atmosféru, slovám Travisa vážnosť a celkovo je pre film je obrovskou ozdobou. Rodinku dotvára skvelý malý Hunter Carson. Príbeh ako taký je jednoduchý, s dávkou mystiky, bez zbytočných odbočiek a obligátneho happy endu. Výborný scenár, réžia a v neposlednom rade kamera. Odporúčam na večer, počas ktorého už nebudete musieť nič robiť, rozprávať, ani nad ničím rozmýšľať. Dozvuk filmu bude mohutný a ešte dlho veľmi živý.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Naplnila sa moja obava, že Star Trek v roku 2013 môže byť už len o tom ako zarobiť čo najviac peňazí. Preto treba prísť s neuveriteľnými efektami, plytkou myšlienkou pre čo najširšie masy a aby sme nesklamali verných, tak im pripomenieme staré známe tváre, situácie a trošku sa vyonanujeme na startrekovskom pátose. Ale tak ako z Enterprise v tomto dieli, tak aj z filmu samotného ostali len trosky. Je v ňom totiž dôležité to, čo v celej ságe nikdy dôležité nebolo. Ale ako vravím, kto by už len v roku 2013 chcel mať v super sci-fi trháku momenty filozofické, etické, náboženské a podobne? Zabudnite na premakaného vídžra, na duchaplné rozhovory, vtipné túlanie sa po Zemi hľadajúc veľryby, či hľadanie boha a konfrontácia skutočnosti, že žiaden neexistuje. Kým pri predošlom dieli sa človeku chcelo povedať: Star Trek zomrel, nech žije Star Trek, pri tomto sa mu nechce hovoriť už vôbec nič. 2* je pre tento paškvil až príliš dobré hodnotenie.

Velký Gatsby (2013)

Už chápem, prečo tento film potreboval tak masívnu a dlhú reklamu. Je to obrovská nuda oblečená do pekných šiat a posadená do noblesného prostredia. Navyše minutážou ma Gatsby úplne odrovnal. Chvíľami som zvažoval odchod z kina. Nezachránil to ani Leonardo svojim štandardným hereckým výkonom. Oceňujem snáď len titulnú skladbu od Lany Del Rey - Young and Beautiful, ktorá je veľmi príjemná a vo filme odznieva jej hlavný motív v rôznych zaujímavých variáciách. Inak vôbec pochybujem, že bude The Great Gatsby filmom, ku ktorému sa budete mať chuť vracať.