187 - Kód pro vraždu (1997)

Ze začátku to vypadá jako další drama o učiteli, který vyfasoval nezvladatelnou třídu. Ale tenhle dorost je přece jen drsnější než bývá v podobných filmech obvyklé a dokáže učitelskému sboru nepěkně zatápět. Jenže tentokrát se parchanti přepočítali, protože Samuel L. Jackson je učitel, který se s tím moc nesere a řídí se pravidlem, že na hrubý pytel, krvavá záplata. Bohužel i tak je 187 jen mírně nadprůměrným filmem ze školního prostředí, který někdy dokáže i slušně nudit. To platí i o samotném závěru, který je nejen podivný, ale i naprosto zbytečně zdlouhavý. Škoda, mohl to být opravdu dobrý film.

Je to i můj život (2009)

Do filmu jsem šel s tím, že ihned po skončení úvodních titulků bude následovat masivní ždímání emocí. A nespletl jsem se. I když s takovým náporem jsem snad ani nepočítal. Dítě s leukémií, které chrlí krev, jiné, které před ne tak úplně dobrovolnou transplantací kostní dřeně volá maminku, plnění posledního přání umírajícího dítěte, k tomu hraje jeden ploužák za druhým... Ufff. No, přiznám, že jsem to tak úplně neustál. Ale ani v nejmenším to tvůrcům nevyčítám. Pak ale přece jen překročí pomyslnou hranici a to, když dcera, která trpí leukémií, začne chodit s klukem, který má rakovinu taky. Tady se začíná až moc tlačit na pilu a už to nemá takový účinek jako v první půlce. V podobném duchu se pak nese i zbytek filmu a nutno dodat, že je to škoda. Mám takový pocit, že kdyby byl film ještě o hodinu delší, dostal by rakovinu i zbytek rodiny. Ale i tak ve mě film zanechal silný dojem, který nepokazila ani slabší druhá polovina.

Agora (2009)

Asi jsem čekal víc. Film dokáže na diváka zapůsobit (vyplenění alexandrijské knihovny křesťany), ale hned vzápětí si tvůrci neodpustí únavné řeči o tom jestli obíhá Slunce kolem Země nebo naopak. Přitom Rachel Weisz rozhodně nezklamala, jde o jednu z jejích nejlepších rolí. Ani výpravě se nic vytknout nedá. Určitě to není špatný film, ale toho filozofování je tu prostě moc...

Zombieland (2009)

Krystalicky čistá zábava. Tady prostě všechno funguje přesně tak jak má. Akční scény jsou opravdu cool, kamera necouvne ani před nějakou tou brutalitkou, filmu nechybí úžasný smysl pro ten nejčernější humor, Jesse Eisenbergovi jeho pitomce rádi uvěříte a Emma Stone je splněním vlhkých snů všech pubertáků po celém světě. Ale tahle země zombies má jen jednoho krále, a tím je jednoznačně Woody Harrelson. Co ten tady předvádí za kreace, to je k neuvěření, navíc si to celé skvěle užívá. Za tuhle roli je i Oscar málo. Jediný kdo se Harrelsonovi aspoň na okamžik přiblíží je Bill Murray ve své skvělé miniroličce. Je to jeho nejlepší role za několik posledních let. Sečteno, podtrženo: kdybych Zombielandu nedal plný počet, musel bych přehodnotit všechny filmy na ČSFD, protože tenhle film si prostě 5* zaslouží.

Chlupatá odplata (2010)

Mám rád zvířata. Mám rád i Brendana Frasera. Tady ale tohle spojení nefunguje, i když se Brendan šklebí jako o život. Nepopírám, že jsem se několikrát pousmál, ale většina vtipných scén je prostě trapných, navíc diváka napadnou ještě dřív, než s nimi tvůrci vyrukují. Spousta postav je tady jen proto, aby se měl kdo pitvořit před kamerou. A ani zástupci fauny toho příliš nezachrání. Zvířena je sice roztomilá, ale jakmile příjdou scény, kdy zvířata mají škodit lidem, dojde Vám, že triková stránka filmu nepatří zrovna k tomu nejlepšímu. Naopak, řekl bych, že na dnešní dobu je to místy opravdu děs. Zkrátka a dobře, jde o další variantu na Sám doma, jen Kevina vystřídal mýval a jeho kamarádi Zeleného údolí. 2* jsou za Brendana Frasera a kvůli tomu, že Chlupatá odplata je přece jen určena dětskému publiku.

Zombies (2006)

Horor, který sice nedokáže vyděsit, ale otrávit diváka umí dokonale. V každém hororu se sejde pár zaběhnutých klišé, která k tomuto žánru patří. Jenže tady je jich tolik, že by to vystačilo na celou hororovou sérii. Mobil nemá signál, ve sklepě se skrývá dávné rodinné tajemství, v lese je slyšet tajemné hlasy, mladší dcera hlavní hrdinky si najde kamarádku Mary, kterou nikdo jiný nevidí, v tom nejnevhodnějším okamžiku se auto zaboří do bláta... Navíc, ústřední zombies jsou asi tak děsivá jako když Jaroslav Čejka předvádí svou populární slepici (jsou mu i docela podobné). A odhalení onoho rodinného tajemství není taky žádný zázrak, spíš to každého napadne už o půl hodiny dřív. A klady? Napadají mě dva. 1. Hudební doprovod je docela slušný, i když si ho divák moc neužije. 2. Mamča i její starší dcera jsou docela pěkný, jenže na nějaké ukazování ducpartií nedojde, takže to zas tak velké plus není. A to je bohužel všechno...

Čínský měsíc (1994)

Ze začátku je to tak otřesná nuda, že jsem asi po půlhodince usnul. Problém je v tom, že ve filmu je vše naprosto předvídatelné. Příběh, dějové zvraty, dialogy - všechno to tady už bylo a většinou o mnoho lepší. Navíc tady nic nefunguje tak jak má. Madeleine Stowe těžko uvěříte, že je tou osudovou ženou, kvůli které chlap riskuje kariéru nebo i vlastní život, navíc Madeleine tu podává zdaleka nejhorší herecký výkon ze všech zúčastněných (což podtrhuje děsivý český dabing). Charles Dance, jako její manžel, víc než tyrana připomíná neškodného pomatence. Ani Ed Harris tady nepředvádí svůj obvykle vysoký standard. Takže jediný, komu se jeho postava dá uvěřit je Benicio Del Toro. Je pravda, že v druhé polovině se začne i něco dít a kupodivu je to i docela zajímavé. Jenže nakonec se to všechno zase utopí v moři klišé a nudných dialogů. Tohle je prostě naprosto zbytečný film.

Vzhůru do oblak (2009)

Má cenu tady psát to, že Pixar je prostě jednička? Vzhůru do oblak sice není taková pecka jako třeba Příběh hraček, ale je to zase jedno velké dobrodružství. Film ani na chvíli nenudí, určitě zaujme i dospělého diváka, je tu pár opravdu vtipných scén, dokáže i dojmout a závěrečná půlhodinka je jednoduše strhující. A navíc je tady to NĚCO navíc, co děla Pixarovky tolik výjimečnými. NĚCO, co ani neumím pojmenovat, ale právě díky tomu ještě Pixar nezklamal a drží si před konkurencí náskok několika světelných let.

Ztracení chlapci (1987)

Tenhle film se dost špatně hodnotí. 2* jsou asi málo, protože jsem se u Ztracených chlapců docela dobře pobavil. Ale když uvážím, že je to v podstatě absolutní kravina, tak si těma 3* taky nejsem jistej. Trochu mi to připomnělo Záhrobní komando, které se mi kdysi líbilo, takže nakonec dávám přece jen vyšší hodnocení. Ale nic to nemění na tom, že tenhle horor by mohlo v klidu odvysílat i Studio Kamarád.

Marmaduk (2010)

Tak tohle mě opravdu mile překvapilo. Je to sice stokrát omletá a viděná záležitost, ale já se docela bavil, navíc by se mělo přihlédnout k tomu, že je to přece jen film hlavně pro děti. Některé vtípky jsou sice inantilní až moc, ale není to nic co by se nedalo přežít. Původně jsem chtěl dát 3*, ale nakonec ještě jednu přidám. A důvod? Fenka Mazie. Ta je jednoduše úžasná a její psí oči jsou naprosto neuvěřitelné...