Vzpoura ve věznici Carandiru (2003)

Trošku nechápu všechny ty oslavné recenze na tento film. Rozhodně to není špatný, ale je to strašně natahovaný a zdlouhavý. Navíc ona slavná vzpoura se odehrává v poslední asi půlhodince. Předchozí 2 hodiny patří představování některých postav. To bylo sice ze začátku fajn, ale pak už to začíná opravdu pořádně nudit. Navíc mi to místy připadalo směšné, což asi není tak úplně v pořádku. A kdyby nedošlo k závěrečné vzpouře, která se docela povedla, asi bych dal ještě o hvězdičku míň.

Ples příšer (2001)

Film, který dokáže na diváka zapůsobit. Ke konci mi to sice přišlo trošku zdlouhavější, ale můj dojem z filmu to nepokazilo. Nic proti Halle Berry, asi tady předvádí svůj nejlepší herecký výkon (kdeže ty loňské sněhy jsou), ale tím Oscarem si tak úplně jistý nejsem. Upřímně, Billy Bob Thornton je (nejen) v tomto filmu minimálně o třídu lepší a i Peter Boyle jako Torntonův rasistický otec je výraznější. Někdy té Akademii opravdu nerozumím. Ale film jako takový určitě stojí za shlédnutí a i přes vláčný konec má rozhodně co nabídnout.

Brazilský masakr (2006)

Průměrný horůrek, kterým se ale dá zkrátit nějaký delší (nejen) zimní večer, protože pobavit vcelku dokáže. Záleží ale na tom, jestli Vám k zábavě stačí nějaká ta brutalitka, trocha krve, holky v plavkách a jedno ukazování koziček. Pravda ale je, že ke konci už je to docela nuda.

Hello, Dolly! (1969)

Bez mučení přiznávám, že nemám rád muzikály a na Streisandovou mám podobný názor jako tvůrci South parku. Nicméně věhlas Hello, Dolly! mě přesvědčil, že bych svůj odpor měl překonat. No, je to v podstatě klasický muzikál (z mého pohledu). Většinou otřesně přehrávající herci, neuvěřitelně trapný humor, jedna písnička jako druhá... Ale přece jen je tady trošku něco jinak. Občas se dá i něčemu zasmát, choreografie tanečního čísla číšníků v Zahradě hojnosti je neuvěřitelná, objeví se i Louis Armstrong, Walter Matthau je prostě skvělý a ani Barbra Streisand mi nevadila, naopak, role Dolly je jí ušitá na míru. Místy jsem se i bál, to když kamera sjela nebezpečně dolů a hrozilo, že dojde k odhalení co že to má Barbra pod sukní... Ale i přes můj postoj k muzikálům jsem se docela bavil. Jenže přece jen, čím víc se blížil konec, tím víc mě to uspávalo, stopáž více než 140 minut je vážně smrtící. A s každým dalším tanyny tanyny jsem se nudil víc a víc. I v těchto chvílích film zachraňuje Walter Matthau. Ale vidět to už znova nemusím. Muzikály prostě nejsou nic pro mě...

Dokonalý únik (2009)

Naprosto tuctový thriller, který v úvodní hodince těží z úchvatných přírodních scenérií a z relativně slušného hereckého obsazení. Ovšem o nějakém poctivě budovaném napětí se rozhodně nedá mluvit. Spíš mi v hlavě utkvělo pár docela vtipných scén, kdy si veterán z Iráku a docela zkušený zálesák Nick podává měšťáka Cliffa. Jako celek se na to dá v pohodě dívat. Pak ale příjde závěrečná půlhodina, která ze všeho udělá naprostou frašku. Nejprve dojde na rozuzlení v zásadní otázce kdo je tajemnou vražednou dvojicí. Není to žádný zázrak a nemůžu říct, že by mě to nenapadlo už někdy v polovině filmu. Jenže bude ještě huř... Tvůrci se totiž rozhodli, že divákovi musí všechno do puntíku vysvětlit, takže následuje snad nekonečná a hlavně zbytečná série flashbacků. Pak už následuje naprostá apokalypsa. Jeden z herců (nenapíšu kdo) totiž nabyl dojmu, že hrát psychopata znamená se všemožně ksichtit a v jednom kuse cenit zuby do kamery. Pak už dojde jen na stupidní finální souboj, po kterém už následují jen závěrečné titulky. Naštěstí. Jěště, že se tvůrci zbláznili až na konci, jinak by totiž byl Dokonalý únik zralý na Odpad.

Cemetery Junction (2010)

Proklatě vtipná komedie plná poněkud drsnějšího humoru, která ale zároveň dokáže být i citlivá a ke konci zahraje i na vážnější notu. K tomu si přičtěte skvělý a hlavně stylový soundtrack a výjde Vám milá a pohodová podívaná. Vřele doporučuji!

Strašák (1973)

Nebudu to nějak zvlášť rozvádět a na rovinu říkám, že ty 4* jsou jen kvůli hereckému koncertu Al Pacina a hlavně Genea Hackmana. Je až neuvěřitelné co ti dva dokážou zahrát... Ještě že jsou prakticky pořád v záběru, protože bez nich by byl Strašák nudný a nezajímavý film, kterých bych snad ani nedokoukal. Takhle je to díky Pánům hercům delikatesní podívaná.

Von Ryanův Expres (1965)

Jeden z těch opravdu dobrých starých válečných filmů. Sice nedosahuje kvalit Velkého útěku, ale celý film má spád a hlavně první polovině nechybí napětí i určitá atmosféra. Bohužel, čím víc se blíží konec, tím víc se objevují klasické šablony válečných filmů starší výroby, jako např. stupidní skopčáci v podstatě dobrovolně skáčou před hlaveň samopalu. Samotné finále s Messerschmitty je hloupoučké až na půdu, ale má to aspoň grády. Ty 4* jsou sice trošku slabší, ale i tak zasloužené.

Velký útěk (1963)

Jeden z nejlepších filmů o útěku z vězení, ve kterém je navíc obrovská koncentrace těch největších hvězd stříbrného plátna 60. a 70. let minulého století. Spousta scén se už stala legendárními, např. McQueenova honička na motorce nebo jeho házení s míčkem na samotce. To samé se dá říct o ústředním hudebním motivu. Navíc je na Velkém útěku cítit obrovská lehkost a hravost tvůrců. I když se jedná o vážné téma, místy je film právě díky tomu odlehčen povedeným vtípkem. Nebýt závěru tak je to spíš dobrodružná podívaná. Možná to mohlo být o fous kratší, ale to je jen drobná výtka, navíc ani 170-ti minutová stopáž rozhodně nenudí.

Shrek: Zvonec a konec (2010)

Ze všeho nejvíc se mi na čtvrtém Shrekovi líbí ten podtitul: Zvonec a konec. Už je opravdu nejvyšší čas přestat. První díl bylo naprosté zjevení a první důkaz, že opravdu kvalitní animák může vzniknout i jinde než u Pixaru. Druhý díl zdárně navázal na ten první a mnozí ho považují dokonce za ještě lepší. Bohužel vysoce posazenou laťku se nepodařilo udržet. Shrek Třetí byl velké zklamání. A čtvrté pokračování? To je sice lepší než jeho předchůdce, ale ne zase o moc. Animace se opět posunula o kousek dál, takže to celé zase vypadá o něco líp. Jenže ani sebelepší animace nezakryje nedostatky posledního Shrekova dobrodružství. Zase mi to připadalo takové nijaké a upřímně, kdyby se nejednalo o pokračování mé oblíbené série, asi bych šel z hodnocením ještě o něco níž. Jedna z největších devíz prvních dvou Shreků byla smršť všemožným popkulturních odkazů a narážek, ať už na slavné pohádky, filmy nebo takzvané celebrity. To se bohužel z posledních dvou dílů absolutně vytratilo. Vytratil se i humor, další důvod, proč Shrek 1 a 2 zabodoval. Tedy ne, že by se ze čtvrtého Shreka stalo vážné drama, ale vtípky se moc nepovedly. Aspoň tedy mě nepříjde nijak zvlášť legrační rapující Pinocchio, nebo čarodějnice trsající na diskotéce. Pravda, párkrát jsem se pousmál, ale to je na Shreka strašlivě málo. Ale na druhou stranu, film aspoň nemá přehnanou stopáž a docela to uteče. Jen doufám, že to tvůrci s tím koncem mysleli vážně...