Resident Evil: Afterlife (2010)

Herní předlohu mám rád. I když je pravda, že jsem dával přednost šílenějšímu Silent Hillu, který má mnohem hutnější atmosféru a je méně akční. Pokud tohle platí o hrách, tak ve světě filmu má Silent Hill před Residentem náskok několika světelných let. První Resident mi přišel takový nijaký, i když je to jediný díl, který se aspoň trošku snaží o horor. Dvojka je neuvěřitelný blábol a trojka je asi nejlepší, jenže žádný zázrak to taky není, navíc je to už vyloženě akční záležitost. A Afterlife? Ten v rámci série patří k lepšímu průměru. Jenže v případě série Resident evil to asi žádná velká výhra není. Akční sekvence jsou fajn, i když by tvůrci asi neměli tak často sledovat Matrix. To co se děje mezi bezmyšlenkovitou akcí se taky dá docela přežít. Jen občasnou rádoby drsnou hlášku si mohli scénáristé odpustit, není to drsný, ale trapný. Co se opravdu nepovedlo je úvodní akční 15-ti minutovka. Je sice fajn, že se s tím nikdo nepáře a hned od začátku se to všechno vzájemně kydlí, jenže je to absolutně neoriginální, nenápadité a místy i trapné. Velká škoda, že se ve filmu objevuje i Wesker, jeden ze zásadních záporáků herní série. Jakákoliv scéna s ním (včetně vzpomínaného začátku) jeho přítomností strašně ztrácí, protože jeho herecký představitel strašlivým způsobem přehrává, opradvu děs, běs. Mnohem lepší je monstrózní řezník, ten však bohužel příliš dlouho nevydrží. Celkově se Resident evil: Afterlife určitě dá přežít bez úhony, ale je to (stejně jako jeho předchůdci) film bez chuti i bez zápachu.

Dolly - Vraždící duch (1991)

Tak tohle je opravdu jedna z perel světové kinematografie. Děsivé dialogy, dementně se chovající postavy, naprosto neoriginální ,,příběh", zkrátka děsivá zkušenost. Vrcholem všeho jsou pak herecké výkony (obzvlášť ten malej kluk, to je opravdu raritka). Korunu tomu nasazuje místy otřesný český dabing. Když jsem zjistil, že všechny vraždící panenky mají hlas jako chipmunkové, už jsem se smíchy neudržel. A jsme u důvodu, proč téhle hrůze dávám 1*. Už si opravdu ani nepamatuju, kdy jsem se naposledy tak zasmál. To je taky jediný klad tohoto ,,filmu".

Dívka ze Západu (1965)

Docela příjemná oddechovka, u které člověk může (nebo spíš musí) vypnout mozek a nechat se 90 minut bavit. Co filmu nejvíc škodí je fakt, že se jedná o westernovou komedii. Kdyby to byl jen western, u kterého se dá občas něčemu zasmát, mohlo to celé dopadnout mnohem líp. Protože se tady dá zasmát opravdu jen něčemu. Zbytek je jen trapná snaha být vtipný za každou cenu a nejvíc to asi odnesl můj oblíbenec Lee Marvin. Zvlášť v první polovině, kdy je nonstop pod parou, což má být asi strašná sranda. A tak se Marvin potácí, padá, zakopává a přitom se ,,legračně" šklebí do kamery. A to mi moc legrační nepřipadá. Stejně tak duo zpěváků s tou otravnou písničkou si tvůrci mohli odpustit... Já byl ale nakonec docela spokojenej, film se nijak nevleče a místy je to i docela vtipný. Škoda jen, že tvůrci moc tlačili na pilu.

Děkujeme, že kouříte (2005)

No, že bych z toho kvičel blahem se říct nedá. Příjde mi to celé zbytečně natahované a zdlouhavé, zkrátka nic víc, než mírný nadprůměr. Nakonec dávám 3* proto, že je fajn, když někdo o takovém ožehavém tématu natočí komedii a hlavně kvůli skvělému Aaronu Eckhartovi v hlavní roli. Tak a teď si jdu jednu zapálit...

Americké srdce (1992)

Tak o tomto filmu jsem v životě neslyšel. O to větší bylo moje překvapení, když si mě dokázal získat. Možná je to docela lehce předvídatelný film (včetně samotného konce), ale rozhodně mu neschází duše a navíc mu dominuje charismatický Jeff Bridges v roli otce-kriminálníka. Jasné 4*.

5x2 (2004)

Asi je to dobrý nápad natočit romantické drama pozpátku (tzn. začínáme rozvodem a končíme seznámením). Jenže ani to tento film nezachrání. I přes již avizované ,,cestování v čase" se totiž jedná o opravdu utahaný a místy i nudný film.

Zlouni z vesmíru (2005)

Šílená blbost, která se dá shrnout do jedné věty: Banda amatérů se zhulí, vezmou do ruky kameru a jdou točit. No a výsledek se jmenuje Evil aliens. První půlhodinka je přitom zralá na Odpad. Je to totiž něco tak stupidního a ubohého, že mi z toho bylo až trapně. Ve zbytku filmu se to ,,tvůrci" snaží dohnat, takže divákovi servírují neuvěřitelný sled těch největší šíleností, které Vás napadnou. A dílem se to i daří, přiznávám se, že místy jsem se musel smát. Nicméně je to pořád blbost nejtěžšího ražení. Nakonec jsem se přiklonil ke 2*. Hlavním důvodem byla relativně slušná druhá polovina filmu a nadějně vypadající výstřih Emily Booth. O jeho obsahu se bohužel divák nic bližšího nedozví...

Legenda o vášni (1994)

Tak tohle je těžkotonážní romantika ještě ze staré školy. Příběh jedné rodiny v rozmezí několika desetiletí, nádherné exteriéry, pěkná, ale stále se opakující hudba a samozřejmě láska, která nikdy neumíra a která sebou přináší obrovské množství kýče. Tady to ale vůbec nevadí a mám pocit, že bych vydržel i mnohem víc. Tomuto filmu totiž odpustím všechno. A to proto, že je to krásná pohádka pro všechny romantické duše.

Láska a jiné pohromy (2006)

Příjemná podívaná, která ale doplácí na dvě věci. Za prvé mě neskutečně štvala Catherine Tate v roli přítelkyně hlavní hrdinky, to je opravdu koncentrovaná trapnost. Druhá věc je fakt, že prvních 30 minut je to opravdu nuda, která mě donutila zauvažovat o tom, že to vypnu. Ještě, že jsem to neudělal, protože po pomalém rozjezdu se Láska a jiné pohromy promění v opravdu zábavnou podívanou (aspoň v rámci žánru). Ani ta otravná Tate mi už tak nevadila (dílem to bylo i díky tomu, že se v druhé polovině filmu prakticky nevyskytuje). Veliká škoda té počáteční rozvleklosti, nebýt jí, mohlo být i o hvězdičku vyšší hodnocení.

Boy Eats Girl (2005)

Vcelku průměrná hororová blbůstka, která sice dokáže pobavit, ale místy i slušně nudí. Boy eats girl má dva zásadní problémy. Ten první je, že někteří herci typově absolutně nesedí na své role. Dva příklady za všechny: Největší školní ranař vypadá, že mu táhne na 40 a není ani tak drsňák jako spíš trapák. A místní školní krasavice svým zjevem nejvíc připomíná přestárlou ruskou nevěstu přes internet. To by se ale dalo nějak překousnout, co je podstatně horší je fakt, že se v první polovině filmu vlastně nic neděje a je to v podstatě nuda. Díky Bohu za to, že druhá půlka je podstatně zábavnější a nutno dodat, že i krvavější. Rázem tu tak máme pořádný masakr, kde ruce i nohy lítají vzduchem, červenou se nešetří, najde se tu místo i pro řádně černý humor a ve finále dojde i souboj zombies vs. řezečka na dřevo (nebo co to je). To dokáže spravit dojem, ale i tak se žádný zázrak nekoná. 3* s odřenýma ušima.