2001: Vesmírná odysea (1968)

Pri dokonalych Kubrickovych filmoch mam casto pocit, ze su az sterilne dokonale a nedokazem sa stotoznit s ludmi, lebo mi pripadaju nerealni. U Hala nemam tento problem, verim mu uplne.

Zběsilost v srdci (1990)

David Lynch na motivy slovenskych prostonarodnych rozpravok o zlej carodejnici a Jankovi s Marienkou.

Duna (1984)

Lynchova Duna je od Villeneuveovej o to lepšia, o čo je lepší herec hlavný hrdina. A je tu aj humor. Na rozdiel od tej druhej.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

V tomto zanri odporucam skor cesky film Zitra vstanu a obarim se cajem. Nehra tam sice Harrison Ford, ale zato Petr Kostka je tam 2x.

Bídníci (1958)

Jeden zo zásadných filmov mojho detstva, takéto adaptácie sa tuším dnes už ani netočia - majstrovské herectvo, scénar, kamera, hudba a to všetko s absolútnou precíznosťou verné predlohe.

Leden (2022)

Dva filmy o oslobodení Pobaltia z ruského väzenia: Kalev (Estónsko), Január (Lotyšsko): 1) Kalev - Film s citom pre mieru a podľa spoľahlivého receptu, s primeranou štipkou politického kontextu, ktorý je nám bližší, ako by sme chceli. Obavám sa, že slovenský ekvivalent takého filmu by bol oveľa menej civilnejsi a oveľa viac nacionalisticky. 2) Január - Revolučné udalosti tu vnímame cez príbeh tínedžera, ktorý miluje filmy a chce byť režisérom. Počas dní, keď vrahovia vtrhli do jeho krajiny, prežíva obdobie hľadania samého sebä, ktoré rieši odvodom do ruskej armády. Až po preflákanej noci s inými mladými umelcami, takisto hľadajúcimi samých sebä, dostáva videnie, chytí kameru a ide do ulíc. Sám som zažil November 89 približne v jeho veku a samého sebä som našiel na ulici. Samozrejme, mal som to ľahšie, lebo my sme neboli súčasť ZSSR a u nás vtedy boli ruské tanky v kasárňach. Celé toto spojenie umeleckého hľadania skrývajúceho sa za Tarkovského je kalkul. To čo je je v Kalev civilne naznačené, je v Januári preexponované - napríklad, rodinné pomery, v ktrých je jeden komunista a druhý nie a pod. 3) Záver - Kalev považujem za oveľa podarenejší a poctivejší film, a to hovorím ako človek, ktorého basketbal vôbec nezaujíma a ktorý miluje Tarkovského.

Hořká rýže (1949)

Pomedzi schematický a prihluply príbeh sa mihajú krásne ženy a krásne zábery, ktoré sú akokeby z Kurosawu. Ale ako paródia je to dobré. Hviezdička navyše za Silvanu.

Kalev (2022)

Íá (2022)

Charakter človeka sa prejaví na jeho správaní k slabšiemu, ktorý je od neho celkom závislý, charakter ľudstva sa prejavuje na jeho správaní k zvieratám, ktoré sú od neho celkom závislé. Tento film to na príbehu oslíka podal síce priamočiaro, ale s celkom zbytočnými kultúrnymi vložkami, ktoré pravdepodobne slúžia len na zvýšenie atraktivity. Chýba už len striptíz pastierky.