Den před krizí (2011)

Veľké sklamanie, až na pár dobrých okamihov je to nuda.

Květy války (2011)

Zhang Yimou, ktory doteraz odmietal robit sucasne filmy (aby sa vyhol spolocenskej kritike) natocil pribeh, ktorym posteklil po brusku komunisticke resp. velkocinske citenie a chce utocit na Oscara. Upodozrievam ho tiez, ze tuto temu si vybral aj preto, ze mu dala moznost zase spravit komparz mladych hereciek a najst nove "nevinne" typy, ktore ma rad. Co sa tyka aspiracii v Hollywoode, incident ktory vyvolal Christian Bale pocas nedavnej navstevy Ciny, istotne neprispel k aspiracii na Cenu americkej filmovej akademie, nechajme sa prekvapit. Komunisticka cinska vlada musi byt vsak spokojna, ze aspon jeden vyznamny umelec sa "nezapredava Zapadu" teda nekritizuje sucasne dianie v Cine. Ide zjavne o snahu poucit svet ako sialeni Japonci nivocili dobry cinsky lud v Nankingu. Ano, svet by o tom mal vediet a zatial svetovych filmov bolo o tomto natocenych nevela. Je tu aj americky hrdina symbolizujuci spojenie a spolucitenie Zapadu a vdaku za pomoc (s cielom ziskat sympatie). Nuz, ked uz sme cervenych bratov prekukli a sme pripraveni na najhorsie, tak k samotnemu filmu: Nepochybne, je velmi kvalitne spracovany. Osobne ma velmi pobavili kurtizany, aj ked trosku malo naturalisticky zobrazene (Cinanky si dost pravdepodobne podpazusie v tom case neholili, a o to tazsie pocas vojny). Naturalizmu si uzijeme v zobrazeni japonskej brutality a uchylnosti. Najdolezitejsiu postavu hra velmi profesionalny Christian Bale, je hadam 60% filmu a ma najvacsiu zasluhu na tom, ze film predci ocakavania a obavy, clovek sa pri nom nenudi.

Perras (2011)

Velmi dobre spraveny film o smutnej teme. V skole pre tazko zvladnutelne dievcata sa stalo nieco hrozne. Co, to sa dozvedame na koniec, pocas filmu sa divaci blizsie zoznamia s charaktermi jednotlivych postav - ci uz unudene pipinky z bohatych rodin, alebo dievcata zo zlych socialnych pomerov. Putave, desive, napinave, znechucujuce, smiesne... u mna 3,5*

Buddha Mountain (2010)

Režisérka Li Yu prináša po vynikajúcom filme Pinguo (Lost in Beijing) ďalší kvalitný počin. Čínska kritika však vraj film neprijala ako = "príliš realistický". Nenájdeme tu hrdinov, či vzorové postavy - len troch flákačov a depresívnu bývalú opernú speváčku. Napriek tomu si myslím, že práve takýto žáner má čo povedať "novým" Číňanom (a Číňankám).

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Takto slaby scenar som uz dlho nevidel, naozaj debilne vyuzlenie do cireho blabolu. Hodnotim to ako tazky podpriemer, aj co sa tyka zanru. Keby bol film mysleny ako komedia tak by sa dalo kde co odpustit. Ale ako pribeh je to... nazvem to - pre menej narocne publikum.

Mao's Last Dancer (2009)

Nemozem si pomoct, ale film sa mi velmi pacil, omnoho viac ako mnohe 'radoby' biograficke filmove reprodukcie. Nesklamalo ani zobrazenie Ciny, ktore je podla mna velmi realisticke. Takisto sa mi pacili tanecne sceny, IMHo zaujimave aj pre ludi, co zrovna baletu nerozumeju. Nemam filmu vlastne co vytknut, myslim ze toto bolo to spravne namixovanie East MEETS West.

Trik (2010)

Poliaci praveze ukazuju, ze stale patria k europskej spicke a robia technicky prvotriedne filmy. Ked sa k tomu prida humor a dobre herecke vykony, tak sa nemusia hanbit film vysielat aj v zahranici. Rozhodne lepsi nez Kajinek :DDDD

Vinci (2004)

Humor, vynikajuci scenar, dobre herecke vykony, v ramci lahkeho zanru plne bodovanie.

Toki wo kakeru shoujo (1983)

Tak toto aj na rok 1983 je naozaj hroza. Uplna katastrofa, ked zacne hlavna hrdinka spievat. Naozaj nie je nahoda, ze tento film hodnotilo iba 30 ludi.

Marco Polo (1982) (seriál)

Z historického a faktického hľadiska je v seriáli mnoho chýb. Marco Polo nevedel po čínsky a pravdepodobne sa ani s Číňanmi príliš nestretával. Chybne sú tu zobrazené Zakázané mesto (v tomto čase ešte nebolo postavené), Dlhý čínsky múr (v zápiskoch nebol spomínaný) a mnohé ďalšie nezmysly. Napriek tomu je to zatiaľ najlepšie spracovanie nevšedných ciest tohto talianskeho (či chorvátskeho) cestovateľa, či veľkolepého klamára v svojej dobe :D