Bílá velryba (1956)

Tohle, že vzniklo v padesátých letech? Takové efekty?! Jednoznačně 5 hvězd! Gregory Peck vystřihnul úžasného zmetka!

Zulu (1964)

Brilantní kamera, velmi pěkná hudba a skvěle zvládnutá dusivá atmosféra strachu. To je pro mě Zulu. První část filmu, kdy se pár britských vojáků chystá bránit před tisícovkami divokých Zulů je jednoduše skvělá. A stejně tak i "zvuk" blížící se armády divochů, pro který obklíčeným červenokabátníkům jejich pobyt v Africe definitivně přestanete závidět. Bojové scény jsou na svou dobu velmi slušné a dá se jim odpustit pár drobných přehmatů. Když si k tomu přidáte místy vážně luxusní herecké výkony (Michael Caine nemá chybu), máte tady 5 hvězdiček a ani o jednu méně. Doporučuji!

Signum laudis (1980)

Jednoduše plné chodnocení. Vlado hraje skvěle, ale Josef Bláha je ještě o kus lepší!

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Tři hvězdičky s odřenýma ušima. Je mi jasné, že s tímto hodnocením se zařadím mezi proradné kacíře, ale tenhle film mě maximálně zklamal a Jackson mě definitivně utvrdil, že je naprosto průměrný režisér, který parazituje na vynikajícím textu. Právě příběh a nádherné exteriéry, spousty masek a celý ten barevný svět Středozemě je to jediné, co je na celé triologii k pokoukání. Ale režie?! Je neuvěřitelně mdlá, bez nápadu a topí spoustu scén do neuvěřitelných klišé (z těch věčných promluv k armádě - a teď padneme za vlast, jo? - mě už vážně brní uši). Leckdo namítne, že Jackson se držel předlohy a tam to je, to posoudit nedokážu já knihy nečetl. Je ale všeobecně známo, že se od knih film značně liší, takže nevidím důvod, proč právě některé scény (a je jich dost) nemohly být podány zajímavěji. Suma sumárum - hodně přeceňovaná záležitost. Nemluvě o konci tak utahaném až to bolí.

Gladiátor (2000)

Vizuálně pestré, obsahově hrozné. A ani jednho "předpisového" gladiátora tady nenajdete. Na konci filmu jsem už jen čekal, kdy nad koloseem zavlaje americká vlajka. Proč vůbec nikdo nahlas neřekne, že tvůrci Gladiátora bez skropulí vykrádají o 40 let starší Pád Říše římské?!

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Můj pohled a hodnocení možná ovlivnilo to, že jsem film neviděl v kině. I když to co mi vadí, by asi ani kino nepřehlušilo. Je to bezesporu zručně natočený snímek s vynikajicí akcí, dobře vedenou kamerou, ale co víc...? Z Černého jestřába jsem si neodnesl vůbec nic, snad jedině zjištění, že asi v každém americkém válečném filmu musí zaznít - ...a vyřiďte, že ji miluju, ach (chropty, chropty). A taky, že USA army je jedna velká nekonfliktní parta mladých a krásných bezva kamarádů. 3 hvězdičky tak dávám hlavně za klady zmíněné na začátku.

O zlaté rybce (1951)

Jednoduché jako facka a jak geniální. Trnka a Werich se sešli, "vyblbli" a natočili pohádku o které se může jiným zdát. Pro milovníky češtiny lahůdka.

Čertův mlýn (1949)

Filmy pana Trnky mám rád a Čertův mlýn rozhodně není vyjímkou. Ani nachvilku nepochybuju, že i dnes vtáhne tahle pohádka každého špunta do děje tak dokonale, že se při příchodu čerta bude určitě trochu bát a vojákovi nepřestane pevně držet pěsti. Snad jen zub času, by mohl dětem tohle dílko znechutit. PS-To Bean: Příchod čerta do mlýna je na velkém plátně pořád docela hnusný :-) Jedna ruka. Druhá...

Árie prérie (1949)

5 hvězdiček + dalších 10! Tahle loutková parodie na westerny mě vážně dostala :-) Na rok 1949 má tenhle film neuvěřitelně nadčasové gagy, které si z přiblblých rodokapsových westernů utahují s nádhernou grácií. Likvidace banditů a nabídka k sňatku - the best of :-)))

Kabinet doktora Caligariho (1920)

Film jsem viděl jen dvakrát, ale stál za to. Byl dobrý. Moc. To znamená, že byl moc dobrý. A je moc dobrý! Ne jako máslo...:-) Především si v tomto filmu cením vynikající atmosféry, hereckých výkonů a bizardního prostředí. Kdo říká, že němé filmy jsou nuda, je tele a neví, o čem mluví. A stejně tak snímek doporučuji všem těm, kteří se domnívají, že Šestý smysl byl prvním filmem se šokující pointou. Ale kdeže, holečkové...