Impérium - Mafie v Atlantic City (2010) (seriál)

Když je vám při sledování seriálu dost dobře jedno, co se stane v dalším díle, je někde něco špatně. Steve Buscemi je gauner k pomilování, ale druhý hlavní hrdina Jimmy mě doslova vytáčel a ze srdce jsem mu přál kulku mezi světla. Jediné, k čemu mě sledování tohohle seriálu dovedlo, že jsem si po čtvrtém díle nainstaloval starou dobrou Mafii a spolu s Tommym Angelem, donem Salierim a celou touhle partičkou se i po létech bavil nesrovnatelně lépe.

Peklo je pro hrdiny (1962)

To je snad první film, kde mě McQueen vysloveně štval. Drsný až na půdu, zcela se vymykající svým spolubojovníkům a nehorázně sebestředný. Takový z něho mám v tomhle bijáku dojem. Jako jediný má plnovous (v US armádě 40.let???), jako jediný střílí samopalem (všimněte si, že ho fakt nikdo jiný nemá), je neustále včele... A pořád se tváří "strašně drsně" (neustálé cool natahování samopalu mě už po chvíli opravdu iritovalo). Příběh mi navíc přišel zoufale nevyvážený a vše vlastně zachránil konec + skvělá scéna v minovém poli.

Stud (2011)

Možná, že v New Yorku se běžně vyskytují citově impotentní individua schopná pouze sexu bez citu - nevím. V New Yorku jsem nikdy nebyl, takže to neposoudím. Možná, že je jich i čím dál víc a proto vlastně vznikl tenhle film. Ale jak píšu - New York neznám a stavy a problémy jako hlavní hrdina jsem nezažil. Co ale vím, že mě fakt nebaví nekonečné dlouhé a nudné záběry, občas prošpikované pohledem na holý zadek (nebo předek) toho, či onoho, které snad mají i tomu nejzabedněnějšímu divákovi říct - bacha, tohle je umění. Možná je dnes nahota ve filmu skutečně vnímána jako "brutal art". Nevím, mě nešokuje ani neohromuje. Čekám mnohem víc. Jenomže tady nic víc než nuda, holé prdele a zprzněná Sinatrova písnička New York, New York není. Hvězdičku dávám jen za Fassbendera a jeho schopnost "na povel" se rozbrečet. Je to kumšt a asi jediné opravdu zajímavé místečko, které tahle slátanina obsahuje.

L. A. - Přísně tajné (1997)

Jasných pět hvězdiček z čiré radosti z tak poctivé filmařiny. Všechno si tady krásně sedlo, marně bych hledal nějakou chybku. A proč taky? Vynikající záležitost!

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Vylodění v Normandii bezeporu ukazuje válku v novém filmařském hávu - tedy nepřikrášlenou a děsivou (i když, něco podobného dokázal jinak a dříve už Klimov). No, ale ten děj....?! Každopádně tohle je film pro kina. V TV absolutně nemůže vyniknout.

Most (1959)

No tedy přihlédnuto k roku výroby... HÓÓÓÓDNĚ dobré!!! Most ve mě emoce rozhodně rozpumpoval. Zapomenutý klenot!

Hrdina (2002)

Krásná, až čarokrásná kamera a tím to tak nějak ale, přátelé hasne. Ty masy lidí (včetně hlavních hrdinů) jsem v téhle mega produkci vnímal spíše jako stádo robotů. Záchvěv obyčejné hřejivé lidskosti, jakékoliv napětí, emoce..., to aby tady člověk pohledal.

Borsalino (1970)

Nemohu si pomoci, čekal jsem víc. Celý film mi přišel tak nějak sterilní - příběh bez nápadu, režie bez nápadu, hudba bez nápadu. No, a nemůžu si pomoci podruhé. Alain za Belmondem hodně zaostával. Zatímco se jako gangster jen tvářil, Bébelovi jím byl.

Sicilský klan (1969)

Klasiky jako je Sicilský klan prostě miluji. Jednoduše proto, že jsou poctivé. Člověk se může těšit nejen na parádní herce (ze svaté trojice Gabin, Delon, Ventura to u mě v tomto případě o chloupek vyhrál permanentně nasraný Linuv policajt), ale vymazlený je i scénář, hudba a režie. Prostě parádička a ukázkové řemeslo.. Ještě bych rád vypích kreaci Iriny Demick, která tu svoji "mrchu nevěrnou" zahrála též parádně.

Byt (1960)

K tomuhle filmu by mi obzvláště sedělo souvětí - skvěle napsané, vypointované, zrežírované i zahrané. Jenže v mém případě platí i - je to dlouhé. Nemohu si pomoci, Byt by byl lepší tak o půl hodinky kratší. A nemohu si pomoci podruhé - něteré pasáže Wilderova filmu nebyly vůbec milé a romantické, ale pěkně deptařské. Vůbec žádná komedie, ale místy dost nepříjemně otevřená sonda do dvou osamocených srdcí. No, sečteno a podtrženo. Přemýšlel jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale tři by byly na takový kousek fakt málo a můj oblíbený Jack je tady prostě boží. Též jako správný patriot kvituji s povděkem, že "rakušan" Billy zapojil do svého filmu sousedy z Evropy a v tomto případě přistěhovalce do USA Kubelikovou a Matušku. Takže čtyři, ale víc fakt ne.