Spalovač mrtvol (1968)

Jeden z nejdokonalejších filmů, které znám. Nejen českých. Všech! Neexistují démoničtější filmoví psychopati, než je pan Kopfrkingl a Hannibal Lecter. Rudolf Hrušínský hraje jako Bůh, jeho výkon je na deset Oscarů. Jen to jeho věčné česání mrtvol vlastním hřebenem.... To je šílené! Herzova režie se mi moc líbí, kamera, scénář, hudba - nenajdete jedinou chybu. A ten konec... Z toho mrazí, i když film vidíte po desáté. Nic pro slabší povahy!. PS - Dáte si věneček nebo rakvičku...?

Ponorka (1981)

U Ponorky jsem poprvé v životě poznal, co je to klaustrofobie. Hrozně rád bych tento film viděl v kině. Musí to být pecka. Strhující zážitek, strhující herecké výkony a úžasná hudba. To je pro mě Das Boot...

Bitva o Hill 60 (2010)

První světová válka z netradičního pohledu australských tunelářů. Škoda, že tak originální téma nevyužili tvůrci filmu na 100%. Beneath Hill 60 není vůbec špatný film, ale zrovna v jeho případě trvám na tom, že mohl být mnohem lepší. Řežba v podzemí nabízela spoustu možností jak diváka k sedadlu přikovat. Takhle tady máme slušný biják, který ale jen o půlku zákopnické lopatky ční nad průměrem.

Žít a nechat zemřít (1973)

Podle mě jedna z nejlepších "Moorovek". Woodoo příběhu s Jamesem Bondem sluší a filmu dodává velmi zvláštní, mrazivou atmosféru. Krásně ji podtrhuje i McCartneyho hodně netradiční pilotní song. Moorův James je sympatický parchant, který neváhá ohrozit na životě překrásné děvy. Samozřejmě jenom proto, aby se jim dostal do kalhotek a hlavnímu křivákovi na kobylku. A Jane Seymour to zatraceně sluší. Pro mě jasných pět hvězd.

Muž z Hongkongu (1965)

Jednoznačně moje nejoblíbenější "Belmondovka". Vtipy určitě nejsou tak prvoplánové a s tahem na bránu jako v Muži z Acapulca. Naopak. Humor je v tomto filmu spíše trošku skrytý, člověk musí vnímat, aby si všiml těch úžasných nuancí a skrytých fórků. Jak nerad hodnotím filmy na základě dabingu, tady si poznámku neodpustím. Starý dabing, kdy Belmoda namluvil Vladimír Brabec a Rocheforta Miloš Kopecky, je naprosto geniální a troufám si tvrdit, že celkový dojem z filmu posouvá úplně do jiných dimenzí.

Bitva o Británii (1969)

No co si budeme povídat - první půlhodina (kdy se nebojuje a jen čeká na bitvu) je děsná nuda. Pak najednou tady máme nálet stuk na radar a jízda začíná. V tomto filmu nehledejte žádný příběh. Nehledejte tady ani žádného hrdinu (což je dost škoda). Čekejte spíše velkolepě pojatý popis slavné bitvy a povedené letecké bitvy. Pro fanoušky II. světové je tohle povinnost. Běžný divák se ale bude místy hodně nudit.

Únos (2006)

Spolu s Ptáčky můj nejoblíbenější "kraťas" od Pixaru. Skvělý nápad, nádherná animace a boží fóry! Pult plný čudlíků nemá chybu, stejně jako ufonův záchvat zuřivosti a zoufalství v jednom :-)))

Umírání za dlouhého dne (1968)

Moc mě tento film neoslovil. Postup hrdinů jsem totiž občas nechápal. Film na jedné straně zdůrazňuje, že máme co dělat s fakt elitními výsadkáři, na druhé straně ti samí výsadkáři dělají doslova hloupé chyby - dost nelogicky nechávají žít německého zajatce, nechtějí být odhaleni, ale do jiného Němce vystřílí celý zásobník a to fakt vůbec není slyšet široko daleko... Navíc - jak to celé dopadne je už z názvu patrné. No, prostě - znám lepší filmy.

Memphiská kráska (1990)

Já mám tenhle film rád. Navzdory častým klišé, tisíckrát slyšeným hláškám, navzdory faktu, že kráska je na velkofilm moc malá a na malý film moc velká. Mě se prostě tenhle film líbí. Své neduhy totiž kráska vyvažuje bezchybnými herci, hudba je povedená, režie (dobře - až na ten úvod) docela svižná. Spousta scén je skvěle kompozičně vymyšlená (přípravy na start a start samotný). Hlavně ale - v tomhle bijáku lítají pravé B-17, žádné pixely. A je to nádhera. Už za tenhle fakt, že tvůrci sehnali všechny létající B-17 z celého světa, už za to si zaslouží obrovskou pochvalu.

Senna (2010)

Formule 1 mi byla vždy naprosto ukradená. Dokument o Sennovi mě ale dostal. Tohle, že má skoro 3 hodiny?! Uteklo to jako voda. Senna je skvělý, strhující dokument. Od obrazovky neodtrhnete oči. Nemohu si odpustit (možná trochu nadsazené) srovnání se slavným filmem Miloše Formana Amadeus. O čem byl? O střetu génia a kalkulujícího dříče. O tom samém je i dokument Senna. Jen proti sobě nestojí Mozart se Salierim, ale Senna a Prost. A i ten konec je stejný. Umřel tak mladý...