Vetřelci (1986)

Jedno z mála kvalitních pokračování povedené "jedničky". Cameron si jde vlastní cestou, místo plíživého tajemna postavil celý příběh na rachotu zbraní a udělal dobře. Tohle už není žádná bafačka s bubákem ve "strašidelném domě", ale jednoduše válka. Závěrečný souboj na férovku mezi Ripleyovou v nakladači a královnou je třešničkou na dortu. Škoda jen toho úplného konce. Ten už byl vážně americky blbý (vykopnutí královny z kosmické lodi). Přesto pět!

Waterloo (1970)

Já k Waterloo můžu napsat jediné. Chcete vidět pořádnou bitvu? Bitvu bez pixelů, kde i ten nejsposlednější človíček na obzoru je skutečný tvor z masa a kostí? Tak si sežeňte pořádný monitor, vytuňte si zvuk, sedněte a dívejte se. Mimo jiné se vám dostane také dobrých hereckých výkonů (Steiger je fakt boží) i slušné historické věrohodnosti. Jen děsná škoda, že ty jízdy na koních natáčeli na tom zatraceném náklaďáku. Ale i tak - klasika!

Městečko Twin Peaks (1990) (seriál)

Atmosféra? Nepochybně. Neokoukané a originální postavy? Na milion procent. Zajímavý příběh? No, jé je. Nejlepší seriál...? Jak se to vezme! Prvních 15 dílů musím hodnotit v superlativech a jasnými pěti hvězdami. Pátrání po vrahovi Laury je jednoduše bizardně skvělé. Jakmile je však vrah odhalen, seriál náhle děsivě upadá a to ne na, ale pod úroveň braků jako Dynastie, Dallas, atd. Dávno mrtvé postavy ožívají, vztahy se zamotávají a těžce nedovysvětlují... Závěrečná pointa je sice vynikající, ale čekání na ni více než děsné. Řečí ČSFD "odpad". Takže jak Twin Peaks hodnotit? Nula nebo pět? Já dávám pět, protože pro mě Twin Peaks prostě končí po patnáctce. A pro Coopera, Alberta a Boba mám slabost.

Červený trpaslík (1988) (seriál)

Inteligentní britský humor na afektovaný americký způsob. To je pro mě Červený trpaslík. Bohužel, právě takové uchopení celého seriálu se mi moc nelíbí. Některé fórky jsou skvělé, některé zase neuvěřitelně "americky" blbé. Tím mám na mysli humor sitcomů typu El Bunda. Občas se na nějaký ten díl rád podívám, ale že bych tohle pravidelně sledoval. Fakt ne...

Svatba s překážkami (1965)

Jak já tuhle sérii jako malý miloval. A mám ji rád dodnes. Moc hezký film pro děti i dospělé, kteří nezapomněli na to, že taky bývali malí špunti. A úplně boží je malá Skälan. To je neskutečně vysmáté děcko :-)

Vinnetou (1963)

Tvrdím, že tenhle film má jeden z nejlepších soundtracků všech dob! A scény útoku indošů na karavanů vozů, stejně jako nájezd na město mají skvělý švih a spád.

Vinnetou - Poslední výstřel (1965)

Nejatmosféričtější mayovka forewer. Celým filmem se jako červená nit táhne těžko definovatelná posmutnělá nálada. Aby taky ne, když dvě třetiny filmu jsou vlastně jednou velikou honičkou na Vinnetoua. Je to jako pomalé utahování šroubu. No, a ten konec je fakt smutný. Jak já jako děcko řval. Dnes je mi při něm smutno....

Sláva (1989)

Některé scény fungují skvěle, jiné vůbec. Proč? Protože tohle je prostě Zwick. Člověku nabídne skvělé bitevní scény, zajímavý příběh i dobře zvolené herce (tedy až na Broderika, který je sice typově přesný, ale herecky neuvěřitelně mdlý) a zároveň patos, patos, patos, že se z toho člověku žaludek zvedá. Klasickou ukázkou je třeba scéna před závěrečným útokem. Má to atmosféru, skvělou kameru, člověk se bojí společně s vojáky co příjde... a do toh začne trapné provolávání slávy plukovníkovi a kecy o vlajce. Proboha proč?! Hrozná škoda! Nicméně hlavně válečné scény musím pochválit. Glory a Gettysburg je to nejlepší, co o válce Severu proti Jihu bylo natočeo.

Záskok (1997) (divadelní záznam)

Společně s Dobytí severního pólu nejlepší hra od Cimrmanů. Tolik brilantních fórků na tak malém prostoru se vážně hned tak nevidí. Všichni herci jsou skvělí, ovšem "nadržený" Miloň Čepelka... Tak ten fakt nemá chybu :-))))

Afrika aneb Češi mezi lidožravci (2004) (divadelní záznam)

Fajn hra, ale určitě ne nejlepší z těch, co DJC vymyslelo. Ve srovnání třeba se Záskokem slabota a ani jmelí to nezachrání. Ve srovnání s ostatní tvorbou v ČR - nedostižný nadprůměr!