Vyšší princip (1960)

Na konci jsem normálně brečel. Nejraději bych dal těch hvězd šest.

Tmavomodrý svět (2001)

Nechápu, proč někteří evropští filmaři seženou pořádný balík peněz na pořádný film, zahodí všechnu pokoru, vykašlou se na svůj um a začnou kalkulovat. Jak film natočit, aby se líbil hlavně Amíkům a získal případně dalšího Oscara. To je případ nejen Svěrákova Tmavomodrého světa, ale třeba i Nikity Michalkova a jeho Lazebníka sibiřského. Tmavomodrý svět - to je pro mě pár dobrých scén, skvělý Kaiser, ale jinak sprostá vykrádačka Nebeských jezdců a obrovské zklamání. Hádek není hl. hrdina, ale afektovaný spratek.

Vzpoura (1967)

Famózní.Naprosto famózní. Nemám slov. Tak silný a strhující příběh jsem nečekal. Toshiro Mifune nehraje. To je pravý samuraj a já mu věřím úplně vše. Atmosféra Vzpoury by se dala katanou krájet. A přitom se v tomto filmu skoro pořád jen sedí na bobku u papírových stěn a povídá. U samotné vzpoury ve Vzpouře jsem ani nedýchal.

Sedm statečných (1960)

Šest drsňáků a jeden holobrádek si to jdou "na férovku" rozdat s naprosto božím záporákem Eli Wallachem a jeho tlupou mexických grázlů a já se u toho pokaždé tetelím blahem. Jednoznačně nejlepší western hollywoodské provenience a jediný možný konkurent italským "špageťárnám".

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

K tomu není co dodávat. Pokud neznáte - pohodlně si sedněte (DŮLEŽITÉ, má to skoro 3 hodiny) nadechněte se a zírejte. Takhle pracuje mistr. Jasných pět hvězd. I když na Tenkrát na západě tahle trojka parchantů pořád ještě nemá. Ale o zatraceně tenký fous. PS - Tuco je můj favorit! A na jeho svérázné křižování, skládání revolveru a koupel nikdy nezapomenu

Star Trek (2009)

A proč ne? Jak mě vždy kult Star treku naprosto míjel, nechápal jsem jeho popularitu a byl mi totálně ukradený, tenhle biják nebyl nijak špatný. Ne, že bych se stal novým horkým fandou téhle (v minulosti) papundeklové podívená s hrdiny narvaných v úchylných neoprenech, ale banda kolem nového kapitána Kirka a hlavně super Rusáka Čechova má mé sympatie. Jsem zvědav, kam tenhle povedený restart ságy doletí...

Django (1966)

Určitě lepší něž Navajo Joe. Určitě horší než mrazivé Veliké ticho. Franco Nero mě mile překvapil. V tomhle filmu na mě působí jako (mnohem) drsnější dvojče Terence Hilla. Škoda, že k tomuhle bijáku nesložil muziku božský Ennio. Django by byl úplně jiný level. Takhle se můžete těšit "jen" na příjemnou špageťárnu, která však s Leoneho klasikami nikdy nemůže držet krok. PS - Ta rakev a kompozice úplně posledního záběru nemají chybu! PSč.2 - Že ti padouši chodí vždy jen tupě čelem a nikdy ze strany...:-D

Navajo Joe (1966)

Tenhle film s hodně blbou režií, děravým scénářem a topornými hereckými výkony by si zasloužil tak možná jednu hvězdu nebýt naprosto nabušené muziky božského Morriconeho a jeho ječivého "Navajo Joeeeeee..." Je málo skladeb, které vás tak radikálně uzemní a tohle je rozhodně jedna z nich. Škoda, že podobně cool je už jen úvodní jízda zabijáků se skalpy na kopích a povedený závěr. Jinak děs, běs.

Černá labuť (2010)

Tři hvězdy jen za skvělou Portmanku a nesmrtelnou hudbu Čajkovského. Černá labuť mě úplně minula. "Strhující" příběh baletky mě nijak nezaujal a spíše nudil. Absolutně jsem se s ní neztotožnil. To se samo může stát. Jenže s tímhle filmem mám problémů mnohem víc. Strašně mi vadila režie a častá klišé, která člověk viděl už asi milionkrát v jiných filmech, ale Aronofsky nám je předkládá stylem - koukejte, jak jsem dobrý (viz. záběr na hrdinku v roztřískaném zrcadle, kde se její tvář odráží díky střepům hned několikrát a i úplný pitomec musí pochopit, že tady máme co do činění se schizofrenií). Celkově je vyprávění o proměně křehké baletky pojata hodně prvoplánově (asi, aby co nejširší publikum pochopilo) a závěrečné (naprosto stupidní) vyjádření dokončení proměny tím, že Portmance vyraší digitální černé peří... To už je fakt konec. Podle mě - hodně přeceňovaný film.

Krátký film o zabíjení (1987)

Tak jak mě Kieslowkého Krátký film o lásce dojal, tak mě Krátký film o zabíjení naprosto rozložil. Připravte se na strhující zážitek, ze kterého vám lehko nebude. Tahle Kieslowského (trestuhodně opomíjená) pecka je pro mě synonymem skvělých hereckých výkonů, naprosto dokonale sugestivní kamery (scény ZLOČINU a TRESTU, tedy vraždy a následné popravy vraha vám z hlavy nezmizí už nikdy), příběhu jako hrom ale hlavně špičkové režie.