Ordinace v růžové zahradě (2005) (seriál) odpad!

No a tohle je jeden z důvodů, proč nemám doma televizi a nijak mi nechybí. Dokud se v ní budou dávat takové stupidity, nevidím jediný důvod, proč bych měl telebednu vlastnit. Raději si pustím comp a mrknu na pořádný film, seriál... Nebo vypadnu ven. Každopádně - tohle už je vážně hardcore.

Nebezpečná rychlost (1994)

Keanu Reeves se hlavně na začátku filmu tváří jako děsný Rambo a moc mu to nežeru. Pak ale nastoupí do autobusu a slušná jízda začíná. Když člověk nepřemýšlí nad některými dějovými seky a nelogičnostmi jako prase (proč proboha lozili na ten výtah, ve kterém se ukrýval Denis Hooper?; z autobusu vyskakujeme zásadně na deklu od podlahy?; nedostavěnou dálnici střídá nedostavěné metro...,?), dostane slušnou porci akční i adrenalinové zábavy založené hlavně na výborném námětu.

Útěk ze Sibiře (2010)

Jaká škoda, že Peter Weir neměl šťastnější ruku při volbě herců. Útěk ze Sibiře mohl být úplně někde jinde. Colin Farrell s Edem Harrisem jsou osvědčení sekáči (zvlášte Colin je tady skvělý! Mít trochu ducatější slovanské tvářičky, věřím mu toho Rusáka na 110%). Potocean i Bucur jim zdatně sekundují, jenže už předvádí trochu jinou školu herectví. Ne špatnou, ale jinou. Je hodně cítit, že Rumunsko a Hollywood je něco jiného. Ale budiž. Kdo ale vysloveně zaostává je Strugess i Saoirse Ronanová. V mých očích tenhle film táhnou hrozně dolů. Zvlášte, když jde o snímek, kde člověk opravdu nemůže čekat strhující děj a herecké výkony jsou tak důležité více než kdy jindy. Přesto pod čtyři hvězdy nejdu. Peter Weir natočil i tak hezký film. A i ten konec se povedl. Budu si ho ještě dlouho pamatovat.

Mamma Mia! (2008)

Tenhle film můžete vnímat buď jako brutální, upištěný holčičí kýč nebo jako jednoduchou (holčičí) oddychovku. V každém případě HOLČIČÍ. A to zdůrazňuji. Na tomhle filmu je totiž strašně moc vidět, že ho točila ženská a pro ženské. Což ani v nejmenším nemám Lloydové za zlé. Jenomže já jsem chlap a v Mamma Mii jsem si toho pro sebe moc nenašel. Krásné moře, šmrncovní Meryl Streep (holka, ani nevíš jak tě miluju - ty zahraješ geniálně snad úplně všechno) a stejně tak pěkná hlavní hrdinka (konečně normální sympoška a ne žádná vyumělkovaná pipka). Jenže to je tak všechno. Chápu holky, že se u toho bavíte. Rád bych si užíval s vámi, ale jaksi nemám co. Takže tenhle film respektuju, ale můj šálek čaje to vážně není.

Cirque du Soleil : Alegria (2001) (divadelní záznam)

Na Alegrii jsem v TV hleděl. Bez mrknutí oka, s pusou dokořán. Celých 93 minut. Totáně mě dostala. Neskutečné výkony. Neskutečné masky. Neskutečná hudba. Neskutečné všechno... Geniální, hravé, snové... Prostě cokoliv chcete :-) PS - Včera jsem toto vystoupení navštívil v Praze. Pokud film hodnotím v superlativech, tady mi slova dochází. Tak strhující představení už asi nezažiju. Pokud budete mít šanci, neváhejte a běžte se na Alegrii podívat. Skutečně neváhejte.

Nepřítel před branami (2001)

Hodně mě překvapuje tak vysoké hodnocení. Nepřítel před branami rozhodně žádná veliká pecka není. Annaud si zřejmě před natáčením neujasnil o čem, že ten film bude a na výsledku je to hrozně znát. Je to o souboji elitních snajprů? Nebo o moci a síle propagandy? Oba tyto motivy se motají v ději bez ladu a skladu a ani jeden není pořádně dotažený do konce. Bojové scény také nejsou nijak extra povedené. Hlavně úvod je jasně inspirován Ryanem, jenže přejezd Volhy a vylodění na Omaha beach - to je teda sakra rozdíl. Souboj mezi ostřelovači už má rozhodně větší grády, ale pro změnu mnohé scény nejsou dotaženy. Nejpalčivěji je to vidět na souboji v továrně. Major málem sejme Vasilije, ten se na konec dostane ke zbrani a zraní majora.. A co? Proč ho tedy nedorazil? Proč ta scéna nepokračuje dál? Najednou by ta výměna rolí měla neskutečné grády a tentokrát by musel zase major ukázat své schopnosti! Ale nic. Scéna končí. Aspoň, že herci tady hrají velmi slušně (Ed Harris je boží), byť Jude Lawovi asi nikdo neuvěří, že je to Rus (typově fakt nesedí). Dlouho jsem se rozhodoval, jestli dát dvě nebo tři hvězdičky. Nakonec dávám tři s odřenýma ušima. Za Eda, za zlaté zuby Rona Perlmana i za to, že filmů z bitvy o Stalingrad moc není.

Mechanik (2004)

Christian je neuvěřitelný blázen! Musím se přiznat, že prvních 15 - 20 minut jsem se vzpamatovával jen z jeho vizáže. Co Bale provedl se svým tělem... to je jednoduše neskutečné. Už za to si Mechanik zasluhuje pozornost. Ale ok, film není jen o herci. Skládá se z mnohem více šroubečků, matiček a dalších součástek a tady už Mechanik trhlinky má. Mikro, ale má. Hlavně výraznější hudební motiv mi děsně chyběl. Přesto mě tenhle biják suverénně vtáhl do děje. A závěrečná "pointa", kterou tady mnozí kritizují, se mi líbila moc. Protože to nebyla žádná pointa, ale normální a racionální vysvětlení předchozího dění. A díky té normálnosti mě z téhle tečky hodně zamrazilo.

Dracula (1992)

S tímhle filmem mám problém. Četl jsem knihu a tento fakt mé hodnocení nesmírně ovlivňuje. Coppolovo stylizované uchopení látky mi vůbec nevadí. Naopak! Je to vynikající nápad! Drákulu mi ale ohromě kazí obrovský zásah filmařů do charakteru postav. Cudná Lucy je najednou normální štětka, Quincey Morris se stává kovbojem s opakovačkou (!!!) Ne, ne, ne! Fakt, zatraceně NE! A přitom třeba kamera je tak boží...

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Bitva na planetě Hoth je skvělá i souboj s ledovou bestií má grády. Pro mě osobně to jsou bezkonkurenčně nejlepší a nejatmosféričtější scény z celé ságy Hvězdných válek. Jenže pak se mi do toho všeho začala trochu vkrádat nuda. Hlavně díky pasážím výcviku u mistra Jody. Ke konci už to zase šlo, i když jsem si říkal, že vojákům Impéria by měl někdo dát už konečně pořádný kartáč. Takhle střílet a ani jednou se netrefit...?! To musí mít vážně v těch přilbách zamlžená sklíčka. Aspoň, že Luk přišel o ruku. Slabší čtyři.

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Neuvěřitelně blbý film! Je na něm šíleně vidět, že Hvězdné války byly už megahit, tvůrci to věděli a proto se na "šestku válek" totálně (pardon) vysrali. Věděli totiž, že ať dají divákovi cokoliv, bude to hit. Jenomže dle mého názoru tentokrát šlápli úplně vedle. Děj filmu je až neuvěřitelně hloupý a naivní, ze sympatiských hrdinů jsou trotlové (promiň Harrisone, ale co to jako mělo být???) a ty dialogy?!!! Je to můj otec. A ona má sestra. A já...? Nelze než nevzpomenout na hry božského Járy, kdy z maminky byl dědeček. Jenže tady je to myšleno vážně! Do toho vysloveně odfláknuté galaktické potvůrky (ti mončičáci jsou jen vrchol). A závěrečný taneček? No, děs. Dvě hvězdy jen z piety a za to, že se tady konečně trochu předvedla pancéřová "kuřata" Impéria. PS - Nejlepší pluk Impéria vykydlí banda pošahaných gumítků?! Sorry Lucasi, ale císař se musí v hrobě obracet!!!