• Thriller

Mi mefahed mezeev hara (2013)

Zajímavá věc - neviděl jsem ve filmu žádné komediální prvky. Přesto tady mnozí uživatelé píší, že se u filmu smáli. --- Sledoval jsem to jako svéráznou detektivku a hádal, jak se věci vyvinou a hlavně zda hlavní podezřelý je opravdu vrahem. Za vidění to stálo, ale - snad že jsem nepostřehl onu humornou rovinu - film hodnotím jako vcelku bezvýznamný.

Diktátor (1940)

Chaplin patří do kategorie těch největších umělců, kteří předbíhají dobu a otvírají nové horizonty; přitom nikoli pro "novost" jako cíl, jak to často vídáme u avantgardních tvůrců, nýbrž jako prostředek. A Chaplin byl ovšem také velký humanista. Můžeme se jen domýšlet, jak a k čemu by se vyjadřoval dnes...

Mandolína kapitána Corelliho (2001)

Tahle filmová romance má jednu zásadní chybu: slabou postavu Antonia Corelliho. Není to ale tak docela Cageova chyba. Scénář je prostě napsaný tak špatně, že se dá stěží pochopit, proč se Pelagia do takového okupantského hejska zamiluje. --- A tak film zachraňují vedlejší půvaby - krásné prostředí ostrova, zajímavý válečný příběh, a ovšem výborné vedlejší postavy.

Televizní společnost (1976)

Velmi důležité svědectví o plodech kulturní revoluce z konce 60. let. Tehdy se mladá generace vzepřela proti mravním hodnotám dosud vládnoucím světu. Výsledkem byla jejich relativizace, neutralizace, etický nihilismus, kde jediným měřítkem hodnoty zůstal tržní potenciál. V takovém světě žijeme od oné doby dosud. Se smutkem pozoruji, že mladí lidé už ani nevěří, že svět býval někdy jiný.

Slídil (2007)

Řekl bych, že u konverzačního dramatu je velmi důležité, aby jednání postav bylo uvěřitelné. Jinak vznikne jen efektní slátanina. V tomto případě navíc bezcenný příspěvek k Mezinárodní Dekádě Oslavy Homosexuality, která mi už taky leze krkem.

Maltézský sokol (1941)

Dovedu si v příručkách přečíst, čím byl tento film přelomový. Ale prožít to nedokážu. Vidím standardní detektivku, která přemýšlejícího diváka navíc otráví zkratkovitostí a z toho plynoucími logickými lapsy.

Tropická bouře (2008)

Zaujal mě ten nápad. A úvodní upoutávky mě srdečně rozesmály. Doufal jsem, že dostanu inteligentní humor zesměšňující kulturu hollywoodských blockbusterů a celý ten debilní humbuk okolo. Jenže kdepak. Je to parodie přesně na intelektuální úrovni parodovaného, jenom fekální a kopulační humor.

Kapitán Phillips (2013)

Dánský Kapringen ve mně zanechal spousty otázek, tak jsem doufal, že tenhle film na ně odpoví. V dánském podání vypadalo pirátství jako docela pohodová a slušně honorovaná živnost. Tady se to překlopilo až do trochu opačného extrému - jak sáhnete na Američana, počítejte s bezmála jadernou odvetou. Americké vlastenecké klišé. --- Nicméně, potvrdila se moje domněnka, že když je loď v ohrožení, je kam zavolat o pomoc. A jsem přesvědčený, že v mezinárodních vodách se piráti likvidují bez ohledu na vlajku napadené lodi. Také již vzhledem k tomu, že posádky a majitelé pocházejí většinou z úplně jiných států. --- Na filmu oceňuji zejména herecké výkony, a to nejen Hankse, ale především těch Somálců. Žádní lumeni, vlastně docela chudáci, ale právě proto nebezpeční. Užil jsem si to, ale podruhé to vidět nechci. Prostě mě to nějak nezajímá.

Divoká banda (1969)

V kontrastu k Leonemu, který dovedl stylizaci k ultimu, čímž se jeho příběhy staly úplnou sračkou, tenhle Peckinpah hodně přiblížil žánr westernu směrem k filmovému realismu. Zajímavé charaktery a napínavě budovaná zápletka, všechno řádně špinavé ve vlastním i přeneseném smyslu slova. To je přínos, který velmi oceňuji. --- Těžkou skvrnou je onen tolik obdivovaný masakr v Aqua Verde. Realista naprosto ztratil koncept a zhroutil se do efektní slabomyslnosti. Věčná škoda. --- Zajímavý je etický profil Peckinpahových příběhů. Anglosaský bandita je civilizovanější než mexický revolucionář. I despekt k ženám má své rozumné opodstatnění vzhledem k době a poměrům. Tyhle věci jsou dnes - spolu s kouřením - v hollywoodské produkci tabu. Každá doba holt má své předsudky, i ta naše.

Velká země (1958)

Řekl bych, že to vlastně není western. Spíš romance odehrávající se na Divokém Západě. Přiznávám všechen respekt pánům Wylerovi a Peckovi za produkci filmu, který prolomil některá klišé. A samozřejmě za výborně zvládnuté řemeslo. --- Pozvolné tempo mi nevadilo, vadila mi čitelnost zápletky a pohádková dokonalost, s jakou se rozuzlí. A taky vždy čisté košile, účesy rovnou od kadeřníka (ve fazóně roku 1958) a napudrované tváře. Spousta klišé tedy zůstala. --- Je to věc libida. Tenkrát bych film určitě bezmezně obdivoval. Dneska se ve svých pocitech jaksi nedokážu vrátit a ten prožitek je poloviční.