• Thriller

Nebraska (2013)

Je to jako když mám velmi dobrý čaj, ale chci s ním šetřit a dám ho do konvice málo. Vím že piju kvalitu, ale zředěnou na "slabý čaj". --- Takový dojem mám z tohoto filmu. Rozhodně lepší volba než obvyklé přeexponované dojáky, ale ti lidé jsou tolik obyčejní, a drama i humor v jejich příběhu jsou přítomny tak úsporně, až to uspává.

Volání o pomoc (2007)

Citlivé a docela chytré, ale mně se to vleklo. Vynechat či zkrátit pár scén, možná tam nemusela být ta neurotička, která to stejně na závěr jen nadbytečně sladí.

Zelená zóna (2010)

Následující píšu s poctivou snahou odhlédnout od politického sdělení filmu, se kterým nesouhlasím, totiž že americké vládní špičky věděly předem, že Saddám žádné zlé hračky neměl. --- Je to film, kde většinu stopáže vyplňuje akce. Honičky a přestřelky. Většina je spokojená, menšina nikoli, mně je to jedno. Spatřovat v tom hodnotu pokládám za infantilní. --- A zbytek? Mladý poručík Miller kašle na disciplínu, snad ani žádnému velení nepodléhá, a pohybuje se ve válečné i zpravodajsky citlivé zóně jak se mu zlíbí. Každých třicet vteřin narazí na klíčovou osobu a ta mu během dalších třiceti vteřin vybreptá potřebné supertajemství. To jsou typické znaky béčkového scénáře nebo dětské literatury. Mně to silně připomíná příběhy Rychlých šípů.

Lítám v tom (2009)

Sociální konotace v tom moc nevidím. Není to film o nezaměstnanosti. Je to drama singla, módní to figurky soudobého světa, který se ve svém individualismu na okamžik zapotácí. Úhledné leč mělké a plné klišé.

Andělský podíl (2012)

Zajímavé figury, méně zajímavá zápletka, a velká hrouda socialistického idealismu. Charles Dickens, sebrané spisy, svazek XYZ.

Kinsey (2004)

Speciální vlastností životopisných filmů je, že je lidé hodnotí převážně podle vztahu k historicky významné osobě, a méně jako umělecké dílo. Bill Condon si to jistě dobře uvědomoval, když se rozhodl natočit biografii dr. Kinseyho. A zdejší komentáře potvrzují, že volba to byla atraktivní. --- Ale jak se povedlo zpracování? Řekl bych, že je především poctivé. Nesnaží se vytlouct z předmětu studia páně doktora hromadu pikantností a nepřehání ani trampoty jeho boje o peníze a proti nepřízni části společnosti. Až na ten sex jde tedy opravdu jen o dobře udělanou biografii jednoho cílevědomého biologa. Bádal a bádal a sháněl granty. Ženatý, tři děti. ... S dětmi si pohrál ... žena mu tykala ... a tak.

Nepřemožitelné zlo (2005)

Mám docela rád horrory, jmenovitě jejich duchařskou podskupinu. Tenhle je hezky produkčně zvládnutý, ale v příběhu není nic, co by jej trošku ozvláštňovalo. Na jedno podívání dobré.

Elling (2001)

Snad protože problematiku agorafobie dobře znám, příliš veselé mi to nepřišlo. A trošku moc optimismu, na můj vkus. Takže nadšením přímo neřičím, ale i tak vřele doporučuji fandům inteligentních komedií.

Metoda (2005)

Chce to hodně kuráže, pustit se do intenzivního konverzačního dramatu ve stylu 12 Angry Men. Bezpodmínečně musíte mít silný scénář s mimořádně kvalitními dialogy. --- Tohle je velmi dobré, opravdu. A zajímavé. Ale přece jen, nebyl jsem úplně nasycen. Špetka brilance mi v tom chyběla. Snad že nejméně dva hráči byli evidentně slabí a do závěrečného výběru neměli vůbec postoupit. A některé vítězné argumenty nebylo tak těžké zpochybnit. Zkrátka - dobré, nikoli ohromující. --- A paralelní linka s antiglobalizačními demonstracemi mě vyloženě rozčilovala.