Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

No tak upřímně fakt jsem s tohoto filmu krapet rozhozený. Asi mi opravdu uniká co tím autoři chtěli říct. Jako by Warneři dali Snyderovi kostru se superhrdiny kteří tam mají být a řekli mu vymysli do toho nějaký děj aby to dávalo smysl. Protože ono to opravdu žádný děj nemá, hodinu a půl sledujete velké Luthorovo plánování jak proti sobě poštvat Batmana se Supermanem a ono to vlastně ani velké plánování není je to jen natahované zpomalovačkama (kdyby Snyder alespoň ty zpomalovačky dával do soubojů aby byli přehlednější, ne on je dá na pochodujícího Bruce nebo Luthora aby vypadali badass), zbytečnými řečmi a různými vizemi. Dále tu jsou různé díry v ději, největší asi ta s kopím. Chybí mi mezi tím tak dva tři filmy, které by byli o Batmanovi a Wonder Woman (ten sice bude, ale až potom). Batman je fajn, Superman je stejný debílek jakým vždy pro mě býval, Wonder Woman je též fajn i když tam má jen štěk a Lex Luthor převzal po Jokerovi štafetu magora - jak originální. Celkově je to pro mě takový průměr, žádný boom se nekoná není to hroší než Man of Steel, ale ani lepší, prakticky na stejné úrovni akorát to ty filmy mají prohozené. Zatím co u Man of Steel mě bavila ta část bez akce a finální natahovaný souboj byla děsná nuda kde se rubají dva nesmrtelní a je to prakticky o ničem. Zde byla ta první ukecaná část natahovaná, z velké části nudná a šťávu tomu dodal až finální souboj. Samozřejmě jsou tu i světlé chvilky, Batmanova zachraňující akce na konci která jakoby vypadla z Arkham her nebo třeba děsně cool postapo vize. Nejlepší Snyderův komiksový film? Nenechte se vysmát. Genialitu prodloužené verze Watchmenů asi už nic nepřekoná. Stále se čím dál tím více těším na Suicide Squad, protože ruku na srdce, z DC jsou tím nejlepším právě záporáci (a Harley Quinn :P).

Zoolander No. 2 (2016)

Osobně nevím jakému publiku se tenhle film chce zavděčit. Největším jeho problémem je ten, že byl změněn styl humoru, nebo spíše vyhoupnut na úroveň dnešní mládeže. Tudíž je to rychlejší, ujetější, zbytečně překombené a nějaký příběh bych se v tom neodvážil hledat. Přijde mi jako by autoři dostali velký rozpočet a hráli si jako děti na písečku. Film začne asi pětiminutovým vysvětlováním co se za tu hromadu let stalo. Tahle rekapitulace nás má dostat tam kde ony charaktery nyní jsou. Už při tomhle jsem si říkal, jestli je to celé vůbec zapotřebí, takhle násilně překopat to, kam předešlí film ony charaktery dostal. Připomnělo mi to začátek Aliena 3, který prakticky též zbortí vše co hlavní charakter v předešlém díle vybudoval. No potom prvních asi 30 minut se v tom divák motá a připadá si jako samotný Derek, který netuší která bije, pak to začne dostávat jakousi hlavní křečovitou hodně ujetou zápletku která je pak ke konci prakticky popřena. Film má navíc hromadu odkazů na ten předešlé, plus nadstavbu na ony vtipy které se tam předtím objevili. Lidé neznalí prvního filmu se na to moc chytat nebudou a člověku který první film zase zná nemusí sedět ujetější styl humoru. A to jsem ještě nezačal mluvit o tom že mi to občas připadalo jako jedna velká přehlídka celebrit které hrály samy sebe... Nechci zase tvrdit že je to naprostý propadák to rozhodně ne, občas to má i své světlé chvilky. Pokud na to všechno přistoupíte a nebudete to srovnávat s prvním dílem, tak se i bavit budete. Na večery s alkoholem film jako stvořený, ale na jedničku to nemá ani omylem.

Deadpool (2016)

Nebudu tu dlouze chodit kolem horké kaše. Pokud jste fanoušci této postavy nebo víte jak funguje v komiksech a videohrách, tak budete v sedmém nebi, protože film se přesně drží předlohy. Ujetý a oplzlý humor, bourání čtvrté zdi (Deadpool mluví přímo na diváky), narážky na ostatní superhrdinské filmy, brutální a krvavá akce...všechno to krásně rychle odsýpá a člověk se po celou dobu nenudí a užívá si velkolepou jízdu. První část filmu je Deadpoolův origin a druhá je závěrečná akce. Jediné co by se dalo snímku vytknout je to, že pokud odstraníte všechny tyhle bezvadné věci, zůstane vám velice nenápaditý, již stokrát ohraný děj. Hlavní anti-hrdina chce zachránit svojí lásku a chytit hlavního záporáka aby mu spravil ksicht. Kick-Ass 1+2 má hodně podobný druh humoru a přitom je jeho příběh daleko zajímavější. Dá se však nad tím přimhouřit oko, vzhledem k tomu že se jedná o úvod nového hrdiny do filmového světa, doufejme že v příštím díle už bude zápletka nápaditější aby to bylo na pět hvězdiček :).

Osm hrozných (2015)

Tak tohle byla naprostá bomba. Nic jsme od toho nečekal, před shlédnutím jsem viděl jen pár komentářů lidí a ty byli dosti různorodé a trailer taky nic moc neřekl. Jediné co jsem věděl bylo to, že se celý film odehrává v domě, je to dosti komorní a o rozhovorech ve stylu divadelního představení. Musím říct že Tarantino je machr a opravdu se vytáhl. Protože natočit tak dlouhý film, který je z hlavní části závislí na dialozích a umu herců, aby bavil od začátku do konce je opravdu umění! Byl jsem celou dobu napnutý v co se to zvrhne a čím více se to blížilo k závěru tím více houstla atmosféra. Opravdu se mi nestalo že bych se nudil. Naopak takto vynervovaný jsem u filmu už dlouho nebyl a předem upozorňuji že snímek není pro slabší žaludky :). Navíc je to plné nečekaných zvratů (prostě Tarantino). Každopádně ano! Skvělé zahájení filmového nového roku, myslím že na tohle dlouho nezapomenu. Škoda jen, že Osm hrozných spadá do té kategorie filmů, která má největší efekt když se na něj kouká poprvé a nikdo vám předem neprozradí děj.

Jessica Jones (2015) (seriál)

Další Marvelácký seriál který následuje šlépěje Daredevila a ještě více propouští uzdu násilí a sexu (a to jsem měl pocit že to víc nejde). Takže žádnou sluníčkovou rodinou věc jako jsou MCU filmy nečekejte. Sice mi chvíli trvalo než jsem si na hlavní hrdinku zvykl, protože její sockoidní život a chování je krapet rozporu s mým životním stylem, ale po druhé epizodě to už bylo lepší. Dosti pomůže znát její historii a herečka je celkem i sympatická. Ostatní postavy jsou fajn, dokonce čerpají opět z Marvelu a tak se tu objeví například Simmons v komiksech známý též jako "Nuke" a otevřou se nám zde vrátka pro další zápletky do filmů a seriálů. Luke Cage je taky bezva. Na to že jsem nějak nikdy jeho postavu v komiksech nemusel, tak tady je fakt sympaťák a těším se na jeho samostatný seriál. Takhle bych mohl pokračovat dál, protože jak říkám všechny charaktery jsou zde výborně zahrané a propracované. Dalším největším tahounem seriálu je ale Kilgrave (David Tennant), který opět potvrzuje pravidlo, že pokud dáte záporákům prostor, necháte diváka podívat více do jejich minulosti a seznámit se s ním, uděláte skvělou postavu. Takže Kilgrave se může hrdě zařadit vedle Kingpina a Lokiho mezi "best off" záporné postavy MCU. Hmm najednou se na svůj fialový oblek dívám úplně jinak... Tam kde se filmům nedaří Netflixové série excelují. Možná kdyby záporné charaktery nenechávali zabít hned v prvním filmu co se objeví, taky by za něco stály. Opět je zde pár odkazů na MCU aby se divák ujistil že je to stále "propojené" a ke konci i na samotného Daredevila. Mimochodem všimli jste si jak Marvel začíná Doktory Who obsazovat do záporných rolí? Nejprve Eccleston a teď Tennant...asi už vím kdo bude další :D.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Bylo to dobré, ale na zadek jsem si bohužel z toho nesedl. Skvěle zahrané nové postavy, výborné dialogy (je vidět, že to netočil Lucas), zajímavé souboje i vtipné situace. Konečně bližší pohled na stormtroopery a o emotivní scény též není nouze. Tak v čem je problém, co mi tam chybí? Je to absence větší kreativity děje. Téměř vše co se na plátně odehrává jsem již ve Star Wars v nějaké podobě viděl...ono je to totiž celé postavené na kostře Epizody 4. Takže zde je kámen úrazu. Bohužel i prequel trilogie byla nápaditější, jako by se tvůrci báli a tak vsadili na jistotu a udělali recyklát. Plus celkem slabší hudba, až na "Rey's Theme" žádný zapamatovatelný motiv což je škoda. Zajímavým faktem je, že čím víckrát film vidíte, tím více se ho užíváte. Což by mělo platit již při prvém shlédnutí.

Purpurový vrch (2015)

Poslední dobou nemám štěstí na filmy. Nu dobře tohle nebyla taková nekoukatelná hrůza jako Čáryfuk Vin, nicméně to nebyla ani žádná výhra. Přitom film má velký potenciál. Scenérie a záběry jsou luxusní, herci hrají bezvadně a snaží se, duchové jsou správně děsiví a též fungují...co tomu tedy chybí? Je to jako by jste dostali hřiště s těmito úžasnými věcmi a nedokázali jste je všechny správně využít, aby to vytvořilo poutavý, bombastický příběh plný zvratů a hrůzostrašných momentů. Ano je zde plno nevyužitého potenciálu. Duchové jsou zde naprosto zbyteční. Kdyby ve filmu nebyli tak se prakticky nic nestane, což je hodně smutné. Stejně jako u novodobého Conana, film ztrácí ke konci ten zbytek šťávy který měl a tak je závěr takový...nijaký. Viděl jsem plno hororů a ty točící kola obřího stroje vybízeli k hromadě nechutných věcí jak je tam využít! Ne...posloužili jen jako kulisa do pozadí. Nechápu co se s maesterem Gullermo del Toro děje. Natočil takové geniální věci jako Faunův Labirint, Hellboy 2...a teď z něj vyleze tohle? Přijde mi jako by byl při tvorbě scénáře na drogách. Velká škoda, mohla to být dosti pecka. Nakonec si musím dovolit poznámku k Hiddlestonovi, prvních 30 minut jsem měl problém přestat v něm vidět Lokiho když byl na scéně. Nemluvě o tom že jeho role je zde taková podobná. Jako on hraje dobře, pokud tedy netočí intimní sexuální scény. Fanynky asi byli v sedmém nebi, když ukázal řiť, ale když je pak záběr na jeho obličej a člověk vidí jeho rozcuchané kadeře spadající do jeho perverzního úsměvu...no řekněme že celý feel ze scény zabil ten jeho rapeface, v pornu by fakt hrát nemohl :D.

Poslední lovec čarodějnic (2015)

Vždy se snažím na filmech najít něco pozitivního a nerad něco zatracuji. Bohužel musím říct, že i když mám rád Vina Diesela a Rose Leslie, tak ti tenhle počin nezachrání, dokonce ani hudební mistr Steve Jablonsky...tohle se opravdu nepovedlo. Nevím čím to je, možná kdyby se to nebralo celé tak vážně, ale s nadsázkou stylem "Jeníček a Mařenka", přidalo se více akce, vykopli se některé zbytečné postavy, některé se naopak udělali ještě zajímavější a trochu se to prostřihalo...tak moment, to už by mohl být rovnou naprosto jiný film. Začátek ještě ušel, pak to začala být otravná nuda a utrpení a já jen čekal až to skončí...mno myslím že jsem viděl pro tento rok svůj filmový fail roku. Za co tomu dávám hvězdičku? Nespíš za ty herce.

Marťan (2015)

Hezké povedené sci-fi, ale na zadek si z něho (na rozdíl od Interstellaru) nesednu. Je strašně fajn jak je film pojat reálně, na druhou stranu je to asi zároveň i ten faktor, proč z něho nejsem tak odvařený. Prostě to není můj šálek kávy. Navíc i přes to že se snímek snaží hrát dosti na realitu, nevyhne se klasické filmové úpravě, aby byl pro diváka stravitelnějším. Největším příkladem budiž sarkastické vtipkování hlavního hrdiny který uvízl na Marsu, nebo trampoty lidí z NASA, kteří nemají nouzi o ujeté nerdí zaměstnance. Teď to neberte tak, že bych tyhle věci vyčítal, protože jsou to ty odlehčení, díky kterým osoba jako já u toho filmu vydržela neusnout (takže to pro divácké masy funguje :P). Nicméně mi přišlo, že to zároveň ubírá na reálnosti. Hlavně si myslím že po takové době strávené v izolaci od ostatních lidí, by dotyčný měl dosti rozhozenou psychiku, zatím co Watney si po celou dobu zachoval svojí pevnou osobnost a nezačalo mu šíbat (ani po tom věčném poslouchání disco hudby). Takže za mě rozhodně fajn, někdy v budoucnu na to rád kouknu znovu, ale mezi mojí filmovou top five za tento rok se rozhodně nedostane.

Ant-Man (2015)

Po konci Avengers 2, jsem odcházel rozčarován a nebyl jsem si jistý výsledným dojmem, zde ho mám poměrně jasný. Film nikam nespěchá a necpe vám akci za akcí a ty konverzačky tu mají i opravdu nějaký ten smysl. Navíc pro fandy marvelovského universa je tu opět hromada věcí kterých se chytí a to hned z úvodu který se odehrává v minulosti. Samozřejmě že později nechybí ani něco/někdo z Avengers a Hydry. Ale abych se vrátil k samotnému filmu, který popisuje bravurně jak život Hanka Pyma (člověku ani ve finále nakonec nevadí že je starý) tak jeho nástupce Scotta Langa. Je výborné že se Hank drží svojí vlastní společnosti a hrabe si na vlastním písečku mimo Stark Industries a Avengers. Divák najednou zjišťuje že je tu více společností a že Starkové nejsou jediní géniové. Co se týče akčních scén, tak film spoléhá na efekty zmenšování, zvětšování...a hromadu různých sympatických mravenců. Jestli to funguje? Ano! Navíc se zde hraje zároveň i na odlehčenější notu a je tak nespočet možností z čeho čerpat komické prvky (které opět fungují). Na hudbu si nemůžu též stěžovat, navíc hlavní Ant-Manův motiv je celkem výrazný, což je jen dobře. Doporučuji počkat na obě potitulkové scénky, opravdu za to stojí. Fanoušci Wasp budou potěšeni a je tu jasný náběh na již blížící se bombastickou Civil War :). Takže ano, povedlo se. K Ant-Manovi jsem byl dosti skeptický a ve finále mohu říct že tenhle nový superhrdina najde naprosto v pohodě místo po boku Captaina America a dalších Marveláků.