• Thriller

Zuřící býk (1980)

Mnohé zde již bylo napsáno o tomto mistrovském díle (nejen)americké filmové kinematografie 80. let. Snad jen dodám zajímavost, že se Robert De Niro v rámci tréninkové boxerské přípravy zúčastnil třech regulérních zápasů, z nichž dva vyhrál. Tomu se říká splynout s rolí - na plátně nevidíme De Nira, ale Jakea la Mottu.

Mafiáni (1990)

Když už nic jiného, tak kvůli "poněkud vznětlivé" postavě, strhujícím způsobem zahrané Joe Pescim, stojí vidět tento mistrovský kousek.

Hotel New Hampshire (1984)

Irvingovu knihu jsem nečetl. NIcméně film se mi pro své netradiční, ulítlé ztvárnění líbil. Podle mne velmi zajímavá podivnost.

Kontakt (1997)

Když jsem tento film viděl před lety v kině, byl jsem nadšený. Nevím, zda bych dnes znovu dal 5* celému filmu, ale vím, komu bych je dal bez váhání...nezapomenutelný, fantastický výkon předvádějící Jodie Fosterové. Vedle Forresta Gumpa zřejmě nejlepší Zemeckisův film.

Úkryt (2002)

Výborný thriller - (jak jinak) vymakaná režie Davida Finchera za vydatné pomoci kameramana Conrad W. Halla, často i digitálních efektů a především Jodie Fosterové, drží diváka v převážně maximálním napětí.

Tenká modrá čára (1988)

Strhující dokument, který je ukázkou toho, že film může změnit, v tomto případě, zachránit život.

Hotel Rwanda (2004)

Bez zbytečného patosu natočený strhující film o ostudné kapitole novodobých lidských dějin - genocidě ve Rwandě. Skvělý Don Cheadle hraje Paula Rusesabaginu, který se vzepřel šílenství a zachránil tak mnoho lidí před jistou smrtí. Pro mne osobně je jednou z nejsilnějších scén ta, v které autobusy plné Evropanů a Američanů opouštějí hotel, před kterým stojí zoufalí Rwanďané, kteří musejí zůstat. Symbolika toho, jak málo se svět zajímal o to, co se stane s "obyčejnými" lidmi ve Rwandě...

Spojenec (2006)

4* s odřenýma ušima. Rukopis režiséra Leeho je jasně prokazatelný i v tomto nestandardně natočeném snímku. Chytré a místy i velmi vtipné dialogy, otázky menšin, sociální kritika, hrátky se známými klišé, bravurní forma. S chutí natočený snímek, kterému však ke konci dochází dech a lepší gradace. Navíc si nejsem úplně jistý, zda filmu právě prospěly určité nežánrové prvky. Nicméně nepochybně "must see" film.

Krev a kosti (2004)

Výborné drama s rozměrem antické tragédie o rodině a stigmatu, které na jejích jednotlivých členech zanechá lidská bestie - otec, famózně zahraný Takeši Kitanem. Kitano vytvořil skutečně odpudivého lidského tvora.

Nikdo to neví (2004)

Vynikající dokumentárně laděný snímek, který mne i přes svých 141 minut vůbec nenudil. Je to především zásluhou citlivé režie a fantastických dětských představitelů, v čele s Yuyem Yagirou. Koreeda natočil klenot o dětské nevinnosti a jejím střetu s problematickým světem dospělých.