• Thriller

Trestná lavice (2005)

Překvapivě příjemná oddechovka s Adamem Sandlerem a Chrisem Rockem.

Andělé v Americe (2003) (seriál)

Ač je zřejmé, že tato kronika životů (nejen) gayů v 80. letech, za Reaganovy éry, má původ na divadle, filmová podoba jí přesto nevadí. Naopak. To, co předvádí režisérská legenda Mike Nichols a jeho tým, je ukázkou špičkové filmařiny. I když si pustíte všech šest dílů najednou, nebudete se ani na chvíli nudit. Drama o lásce, odpuštění, nemoci, pokrytectví, umírání, smrti, náboženství, odkazu předků, vůli k životu a vůbec Americe. Je neuvěřitelné, co Tony Kushner do své hry a posléze scénáře dokázal včlenit tak inteligentně, že nic neruší a vše je v souladu s celkem. Zmiňovat se o hercích je skoro zbytečné - všichni jsou skvělí. Vedle hvězdných tváří (Streep, Pacino, Thompson, Wright, Parker, Cromwell) je snad dobré upozornit i na ty méně známé, jako jsou Ben Shenkman, Patrick Wilson a hlavně Justin Kirk. Takhle si představuji poutavou a poučnou televizní tvorbu.

Jeho fotr, to je lotr! (2004)

Fajn odpočinková podívaná. O chlup zábavnější než "Fotr je lotr". Je radost sledovat Hoffmana a De Nira ve vyloženě komediálních rolích. Příště by to ale chtělo vtipnější scénář.

Tajnosti (2007)

Nejfilmovější snímek od Alice Nellis. Je to jeden ze snímků, který si vás získá postupně. Zprvu kroutíte hlavou nad tím, že to nikam nevede, a pak se to "zvrtne" a gradujicí poslední třetina vás přesvědčí o výjimečných kvalitách filmu a zároveň ospravedlní mnohé rozpaky z první části "Tajností".

Vyšší princip (1960)

Strhující klenot čs. kinematografie. Dodnes mi konec vhání slzy do očí.

Hulk (2003)

Velmi zajímavě natočená komiksová adaptace. Bylo by to za plný počet, kdyby se přece jen ubralo pár minut. Každopádně velmi odvážné zpracování a Ang Lee u mne zabodoval. Nicméně nečekejte nonstop akční jízdu, kouzlo tohoto filmu v akci neleží.

Terminál (2004)

Příjemný, vtipný kýč. Nečekejte nějaké hluboké umění. Ve svých komiediálních momentech "Terminál" připomíná filmy J.Tatiho. Jinak zaujmou Spielbergovy názory na současné Spojené státy, jež jsou čitelné v několika scénách.

Let číslo 93 (2006)

Strhující snímek Paula Greengrasse je snad nejlepší filmovou poctou statečným lidem Letu č. 93, a vůbec všem obětem z 11. září 2001. Nepatetické, nesentimentální, naopak co možná realistické, prosté, přesto anebo právě proto nesmírně napínavé, působivé, děsivé. Především díky geniální režii a střihu.