• Thriller

Million Dollar Baby (2004)

Kdysi jsem to viděl v kině, tentokrát v televizi. "Baby" neztratia nic ze své působivosti. Film, jehož smutnost cítíte od začátku. V jednoduchosti je síla. Eastwood to ví ze současných režisérských hvězd asi nejlépe. Spolu s Hilary Swank a Morganem Freemanem pak předvádějí přesné herecké výkony. Film o pokoře, vůli, starých dobrých pravdách a (americkém) snu.

Snídaně na Plutu (2005)

"Snídaně na Plutu" je dalším skvělým kusem od Neila Jordana. Báječný Cilian Murphy jako Kočička se potýká se svou identitou ve velmi zábavném, hudbou nabytém a ke konci opravdu dojemném snímku.

Prime (2005)

"Prime" (česky: "První", "Vrchol" nebo také "Nejlepší část") je ukázkou toho, když se intelektuál (Younger) chopí tak provařeného žánru, jakým je romantická komedie. Otázkou je, jestli po nezvyklé "psychologizaci" žánru je "Prime" vůbec ještě romantickou komedií. Každopádně film působí svěže, jako by nezávislák natočil snímek s velkými hvězdami, ale neztratil zároveň originálnost. Právě díky hercům a slušnému scénáři mi příběh přišel docela realisticky natočený. Výborné.

Edith Piaf (2007)

Výborný životopisný film o legendárním "Vrabčákovi", zpěvačce Edith Piaf. Zprvu to vypadá na průměrný biografický snímek, ale režisér Dahan a hlavně geniální výkon Marion Cotillard vás přesvědčí na mnoha místech o opaku.

Half Nelson (2006)

Skvělý snímek, který na vás dýchne opravdovostí, v kině málokdy vídanou. Vedle režiséra Flecka má na tom mamutí zásluhu obsazení v čele s Ryanem Goslingem a Shareekou Epps.

Crash (2004)

Podle mne jeden z nejméně zasloužených oscarových vítězů. Silně vykonstruovaný scénář, který předkládá ne moc věrohodné situace/dialogy. Ano, jsou tu jistě působivé scény (automobilová nehoda), ale v rámci celku spoluvytvářejí poněkud hysterický, přehnaný obsah filmu. Nad tři hvězdy to opravdu není.

Dopisy z Iwo Jimy (2006)

Clint Eastwood opět dokazuje, jak moc dobrý režisér z něho na stará kolena je. Inteligentní pohled na japonské "nepřátele", kteří byli v mnoha předchozích amerických filmech většinou vykreslováni jednorozměrně. "Dopisy" ukazují, že se v zásadě nijak neliší od Američanů a naopak. Spojuje je nesmyslná válka, která obě strany nutí konat absurdní činy. Ve filmu si divák najde poměrně dost impulsů k zamyšlení. A to je jen a jen dobře. Ani mi nevadila délka filmu. Pro mě bez debat plné hodnocení.

Babel (2006)

Je to jistě v několika ohledech výborný film. Báječní herci (především Rinko Kikuči mi zůstane dlouho v paměti), hudba, střih, originální příběh a hlavně bravurní režie. Ale nemůžu si pomoci, film mého srdce to není. Myslím, že "Babel" ztrácí ke konci potřebnou gradaci. V částech místy neobyčejně působivý, jako celek se u mne žádná emoce nedostavila. Každopádně je to daleko lepší film než "Crash", který nepochopitelně získal Oscara za rok 2005.

Zkažené děvče (1963)

Poněkud melodramatický sociálně-kritický příběh problémové dívky, jež má problémy najít sebe sama. Zajímavé spíše detaily. Ve filmu najdeme rané důsledky amerikanizace japonské společnosti.

Poslední skotský král (2006)

Oscarový režisér Kevin MacDonald natočil výborný thriller, který sugestivním způsobem zobrazuje vztah mezi mladým skotským doktorem a ugandským diktátorem/řezníkem - Idim Aminem. Dobré scény se střídají s vynikajícími. Zaujme "dokumentárnost" , mnohdy velmi působivá, syrová. Podstatně se na velmi dobře gradujícím snímku podílí obdivuhodný výkon mistra Foresta Whitakera a velmi dobrého Jamese McAvoye.