Sněženky a machři po 25 letech (2008)

Bylo jasné, že Sněženky a machři po 25 letech to u kritické veřejnosti budou mít těžké. Ono navazovat na film, v naší zemi tak oblíbený, je úloha pěkné těžká. Na druhou stranu, když si to zisků chtivý producenti na sebe upletli, tak je to jejich vlastní problém. Asi každý včetně mě, čekal opět hláškující horskou komedii, což je ovšem ten nejtěží předsudek se kterým se snímek musí rvát. Sněženky a machři po 25 letech jsou naopak docela solidní "dospěláckou" depresí o životních cestách jednotlivých hrdinů. Ty jsou bez vyjímky negativní a spolu s melancholickou atmosférou kamery a sountrancku je výslednek na míle vzdálen škatulce komedie. Což však pro mě osobně není úplně na škodu, přeci-jen život není ta sladká puberťácká párty jako v 16 na lyžáku. Snímek však do šedého průměru sráží ne-herectví některých exotů (Jeníčková), vykopávání a neustále připomínání legendárních hlášek no a hlavně neexistence nějakého pojítka v podobě příběhu. Jasně, dozvíme se relativně hodně o osudech postav, ale to je tak vše (a za 100 minut hodně málo). Takže někde mezi 2-3 hvězdy. Nakonec 3 za odlehčení a alespoň nějakého vývoje příběhu v podání Prachaře (mimochodem hodně překvapil) a Juliany Johanides. Dřepkins

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Indiana Jones je zpět a opět v pořádné síle. Vše co jsem vytýkal Chrámu zkázy, zejména moc akce, a méně děje potažmo vtipu, je zde už namixováno naprosto optimálně. Nutno říct, že tomu vděčíme taky Seanu Connerymu, jehož Henry Jones je paradní směsicí sečtělého intelektuála a senilního tatíka. Ale popřadě. Spielberg vzal režii pořádně od podlahy a když se na začátku dozvíme jak Indy přišel ke svému klobouku, spustí se zase ta stará známá - zábavná dobrodružná komedie. Spoustu scén je tady naprosto legendárních a lehce zapamatovatelných (například Hitler, vzducholoď, letadlo v tunelu...). Ty jsou navíc, spojeny moc dobrým příběhem. Když přidáme postavu Harrisona Forda (viz. můj komentář k Chrámu zkázy), perfektní kameru, hudbu, efekty (moje milované projekce jsou až na jednu vpohodě)... Všechno mi tady sedí jak má a i když to není nějaký muj TOP film, takhle si představuji komplexní pětihvězdičkové dítko. Nazis. I hate these guys.

Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

Souhlasím s většinou, že Chrám zkázy je v původní trilogii nejslabším článkem. Spielbergovy se tady nepovedlo úplně zachytit to co dělá Indiana Jonese Indianou Jonesem (děsná věta) - tzn. mix vtipu, akce a příběhu. Na druhou stranu, ve kterém filmu najdete pohromadě, tolik velkolepé a originální akce. V Chrámu zkázy se, zejména v druhé polovině, pořád něco děje, a vrcholy jako most a honička v dolech zarazí člověka do křesla. Navíc Indy je prostě v Harrisonově podání postava, která TO má, a i když Spielberg citelně ubral z humoru nebo vývoje jednotlivých postav, je to pořád ten stylový archeolog. Djkoma už zmínil úlet v podání některých zadních projekcí, další říkají přílišná brutalita... Jo, něco na tom je (hlavně teda ty projekce), ale sakra, pořád je to Indy! Those aren't big birds, sweetheart! They're giant vampire bats!

Pro člověka, který ví na co konkrétní satira naráží a navíc je alespoň trochu dobře provedena, je tenhle komedionální žánr tím nejvtipnějším. Přeci-jen politiky nemá nikdo moc v lásce a tak si každý rád kopne. A Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (sakra to je název), je tím nejlepším příkladem. Skvěle se dotýká studené války, decentním humorem podtrává její absurditu a zároveň velice vtipně kritizuje válku jako takovou. Nečekejte žádné salvy smíchu vycházející s pitvoření jednotlivých postav. Naopak vśe vypadá vážně a jen absurdita nastalých situací vyluzuje celou dobu úsměv na tváři. Já se těch 93 minut bavil skvéle - Dr. Strangelove je totiž napsán jednuduše parádně. No a samozřejmě, jedná se o Kubricka, takže vše tady má své místo, scény jsou do puntíku promáknuté a drží pohromadě v svižném tempu. Takhle prostě vypadá povedená pětihvězdičková satira. Gentlemen, you can't fight in here! This is the War Room.

Boj o patent (2008)

Je "fajn" mít své zásady, je "fajn" bojovat za pravdu a je každopádně "fajn" nenechat se vykořisťovat nadnárodní korporací. Je taky docela "fajn" koukat na Flash of Genius. On je to totiž vážně "fajn" precizní snímek, který k případu Bob Kearns versus Ford přistupuje věrností historického přepisu. Možná proto už ale není tak "fajn" fakt, že vším tím precizním realismem se vytratilo nějaké "filmové" (ne příběhové) pojítko. Jasně, dívá se na to dobře, ale k vyššímu hodnocení to chtělo něco více, než jen natočení biografického snímku. Každopádně film stojící za zhlédnutí... Vážně "fajn".

Valkýra (2008)

Těžko hodnotit... Tentokrát se 100% schodnuji s Civalem, že se jedná o snímek citlivý k historickým faktům, které Singer naštěstí respektoval a odprostil se o jakýchkoliv morálních soudů. Režie je tedy hodně povedená, snímek odsípá rychlým tempem a je přehledný. Na druhou stranu, hlavního hrdinu, Clause von Stauffenberga dokázal Tom Cruise docela solidně zprznil a jediné co jsem mu věřil byl tak pravý amerikanismus a jeho statut celebrity. S "no name" hercem by šlo o daleko větší pecku... Takže taky tak nějak mezi 3 a 4 hvězdama. God promised Abraham that he would not destroy Sodom if he could find ten righteous men... I have a feeling that for Germany it may come down to one.

Basquiat (1996)

Povedený životopisný snímek o vynikajicím neo-expresionalistovy jménem Jean-Michel Basquiat. Snímek se docela věrně drží reálných událostí, je obsazen skvělou hereckou skvadrou, a ano, Dawid Bowie je úžasným Andym Warholem. Jednuduše filmová lahůdka. That's $2000 and he's from the Metropolitan Museum of Art, suck my pussy, you star!

Fanoušci (2009)

Roadmovie co sází na geekovství? Sakra to je nápad, z tohodle měla vzniknout po pár hodinách práce scénáristy naprostá ultimátní bomba. Ale není. Možná proto jsem vážně hodně zklamán, i když objektivně nejde o nějak špatný film. Fórů je tady dost, narážek spousta, Trekkies bojují ze Star Wars... Ale vážně, tohle mělo byt něco lepšího než průměrný road movie ze všemi standarty žánru, které jsou pospojované vtipnosti geeků. A nezachraňí to ani vtipné camea... Most importantly, rule no. 3. No jerking in my van!

Nestyda (2008)

Hřebejkovo sociální nakoukání do duše moderního muže je poměrně zvláštním počinem, těžkým k hodnocení. Nestyda je totiž snímek o ničem, ale zároveň musí člověk dodat, že o ničem není. Nestyda se nese se na hodně klidné a pomalé vlně, ale zároveň rozhodně nenudí. No a těch protikladů se tady dá najít spousta. Když si to vezmu kolem a kolem je z toho zábavný a povedený filmový fejeton. Ale... Nějak globálně nevím co tím chtěl Hřebejk říct - jako plnohodnotný film Nestyda postrádá nějaký vrchol či live motiv, jestli mělo jít o nějaké zamyšlení nad dnešním světem tak tam bylo zase moc děje... Přijde mi prostě docela nesmyslné natáčet každou druhou povídku jen proto, aby se něco dělalo. A když už tak možná pro televizi... Chtělo by to zase nějaký lepší scénář pane režisére, nemyslíte?

Transformers (2007)

Nikdy bych neřekl, že vyhypovanému popcornovému blockbusteru, který útočí na divácké vjemy akcí, výbuchy a prsatou modelkou dám pět hvězd, ale stalo se. Transformers jsou totiž gigantickou oslavou Hollywoodu, u které stojí za to nakoupit si velkou colu, sýrový popcorn, vypnou mozek a nechat se udivovat tím, co jde ("!pouze!") za 150 mega udělat. A samozřejmě, skvěle se bavit! Wow! This is the coolest thing I've ever seen! Explosions everywhere! This is easily a hundred times cooler than Armageddon... I swear to god!