Nespoutaný Django (2012)

Po Basterdech jasně druhý nejlepší Tarantinův film, skvělé obsazení, hlavně Waltz konečně v kladné roli, která mu nesedí o nic méně, než plukovník SS, výborný mix hudby Ennia Moriconeho a černého rapu, prostě parádička, navíc od Poma jako předpremiéra pro věrné > Jasných 5*.

Latter Days (2003)

Po druhém shlédnutí zvedám hodnocení ze 4 na 5. Vždycky říkám, že nejdůležitější částí filmu je předloha/scénář, a že na zbytku už tolik nezáleží. Napodruhé jsem si všiml tolika drobností, které celý děj skládají dohromady jak ty Sandvossovy puntíky o kterých tam pořád mluví a napoprvé si jich nemáte šanci všimnout (asi by to chtělo tu "boží perspektivu"), nebo je zapomenete dřív, než je na ně po hodině znovu odkázáno. Provedení je samozřejmě přímo úměrné možnostem nezávislého filmu, což ale většinou není přítěž a bůhví, jak by film dopadl, kdyby se ho nějaké studio chopilo. Sem tam nějak nedokonale navazující pozice herců nebo ne zcela dokonalý střih jsou ale na druhou stranu bohatě vyváženy doslova brilantní muzikou. Poslouchám soundtrack týden pořád dokola a některých písniček se stále ne a ne nabažit. Podtrženo sečteno jde o vynikající snímek a lituji, že mě celou dekádu míjel > 5*.

Lincoln (2012)

Zajímavě pojaté, bratr to nazval zbytečně zdlouhavým, ale já říkám, že kdyby nám Spielberg nevysvětlil martýrium kolem sehnání každého jediného hlasu, film by vyzněl úplně jinak - rozhodně hůř. Dávám čtyři hvězdičky za výbornou předlohu a scénář, byť jsem před prvním trailerem čekal životopis a ne dva měsíce politikaření, dále za pěkné herecké obsazení následované obdobnými výkony a hlavně za takové to heroické vášnivé pojetí, kdy je člověk schopen do krve se rvát za něco, čehož správností si je jist. Pro mě výborný a zajímavě provedený film + bonusová hvězdička za to, že jsou tu kazisvěti, kteří chtějí hodnocení uměle srazit. Film je živoucím důkazem, že white lie nemusí být vždy jen o drobnostech.

Paralelní světy (2012)

Po dokoukání musím reagovat dost, jako předpisatelé. Zajímavý, byť nelogický nápad, se dal využít lépe, ale to mi až tak nevadí. Spíše mi ve filmu chybělo vysvětlení spousty drobných detailů, které svou nesmyslností poškozovaly prostředí vytvořeného světa. Hlavně se sociální systém 90% filmu tváří jako těžká autokracie megafirmy, která ovládá všechno nahoře a většinou i dole, kromě pár posledních minut, kdy vydírání vystřídá jedna věta o registraci obchodní známky a v závěru nástin "růžové budoucnosti pro všechny". Trikově a vůbec graficky zvládnuto dobře, ale ve všech svých kritikách filmy drtím pro nedomyšlený scénář, což mi tady vadilo nejvíc. Ale určitě si to nezaslouží hodit ke špíně dolních 50% procent (Down Below), proto dávám 3*, ale s odřenýma ušima a do státnic se to pane Solanasi raději doučte!

Atlas mraků (2012)

Po dvou shlédnutích zvedám hodnocení ze 4 na 5. Silný příběh, zajímavé propojení etap, nikdy nuda, dobrý mix thrilleru a komedie, zajímavá režie, skutečně špičkové herecké obsazení a hlavně je hlavním tématem svoboda s velkým S na podkladě dobré knižní předlohy.

Letopisy Narnie - Lev, čarodějnice a skříň (1988) (seriál)

Knížky jsem nikdy nečetl, ale tenhle seriál je přesně ta srdcovka na pomezí nejzazší paměti, spolu třeba s Jackem Holbornem, teď na to koukám znovu, místy je to graficky hrozné, ale srdcovkou to zůstává.

Zrození naděje (2009)

Jako třeba v případě Hunt for Gollum, poměr cena-výkon je základním měřítkem kvality fanouškovských amatérských filmů tohoto střihu. Tenhle je hezky udělaný, pokrývá dosud nezfilmovaný zajímavý úsek příběhu a za to si zcela právem vysluhuje 4 hvězdičky. Největší minus ve zpracování je, že Arador, a většinou i Arathorn, úzkostlivě lpějí na nošení koruny, a to často, i cestou do terénu za skřety - vypadá to velmi divně. Ale celkově výborný dojem!

Lov na Gluma (2009)

Velmi zajímavé dílko, nejvíc to asi vázne na nepříliš povedeném střihu, (ne)návaznosti situací mezi jednotlivými pohledy kamery a neochotě ukázat nám gluma s výjimkou posledních pár sekund. Celkově ale velmi kvalitní poloamatérský kousek, který si fanoušek nesmí nechat ujít.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Nuže, kde začít - očekával jsem trochu více heroického eposu ve stylu předchozích LOTRů, trochu méně nadbytečných komediálních prvků, které nejen že nekopírují knížku, což by je trochu ospravedlnilo, jsou tam zcela navíc a podle mého názoru nevhodně. Nicméně nejočekávanější "hádanková" scéna skvěle naplnila očekávání, Andy byl brilantní jako vždy, epický nástin dějin Ereboru na jedničku, trpasličí a skřetí písničky z knížky byly omezeny na únosnou míru, nicméně ty komediální prvky byly trochu nad tuto míru, prostě mi to nezapadá do pojetí celé hexalogie, která pak jako celek kvůli nejednotnému přístupu nemusí být vnímána, což by mohla být škoda, obzvlášť, sebere-li Peter Jackson odvahu pokračovat v sérii a pustit se do Silmarillionu. Takže zatím dávám suma sumárum 4* s výhledem na zlepšení v případě brilantnosti dvou dalších dílů, vyzní-li pak v rámci celku i tento o něco lépe, než se zatím jeví samostatně. Jsem možná trochu tvrdý, ale považuji se za Tolkienovce par excellence a má očekávání byla příliš vysoká. Takovému LOTR:FOTR bych dal po prvním shlédnutí v době, kdy jsem ještě neměl načteno, hnedle 6*, protože byl a dodnes zůstává dokonalý po všech stránkách, které na filmu považuji za důležité. U Petera zalobbuji za omezení komediálnosti několika šikovnými střihy alespoň v Director's cutu.

Pilíře Země (2010) (seriál)

Knížku jsem zatím nečetl, ale hned po doukoukání jsem ji objednal i s druhým dílem. Sérii dávám 4*. Mohla dosáhnout na 5, ale nepodařilo se vychytat všechny mouchy, které, předpokládám, vznikly smrštěním obsahu knížky do nějakých sedmi a půl hodiny, což není snadné. Závěrečný pohled na Salisbury krásně dokresluje tu linku táhnoucí se celou sérií, o tom, že lze dokázat něco, co tu bude i za tisíc let. Moc pěkné, jdu se pustit do sequelu.