Zloději kol (1948)

Uzasne jednoduche a tak dojimave. Ved zivot obycajnych chudobnych ludi dojima najviac. A ten chlapcek bol uzasny.

Chodník přes Dunaj (1989)

Stara ceskoslovenska tvorba ma urcite charakteristiky, ktore su citelne v kazdom snimku, co bol natoceny. Medzi ne patri urcita forma patetickosti, vaznosti a dramatickosti. Mnohi ju pre to odsudzuju, ja ju mam prave pre to rada. Okamzite spoznam to nase a okrem toho z tych charakteristik vyplyva jedna dolezita vec: aki sme my Slovaci, ze sme miestami prilis dramaticki, prehaname a emocie viac ako navonok prezivame vovnutri. Tento film nie je vynimkou. Nechybali ani drsne, az naturalisticke sceny a mnozstvo nasilia. Celkovy dojem je vsak velmi dobry, pacili sa mi vykony, zapletka a filmari zasa raz pochopili, ze zo zidovskej tematiky sa vzdy da nieco vytlct. Par slziciek minimalne.

Kika (1993)

Pre mna jeden z Almodovarovych naj.

Pearl Harbor (2001)

Jedna obrovska americka calamada se vsim vsudy: romanticka zapletka, prehnany patriotizmus, predramatizovane sceny a plno kecov. Ale samozrejme stalo to vela prachov a svojich fanusikov,ktori rozdiel medzi historiou a fikciou nerozoznaju, si tento vysokorozpoctovy srdcervak nasiel.

Pan Nikdo (2009)

Tak toto bola nekonecna nuda a nehorazna vykradacka vsetkeho mozneho od Butterfly effect az po Fontanu. Miestami zbytocne sentimentalne a dramaticke, ale hlavne dlhe a nic nehovoriace. Otravny a gycovy soundtrack. Bolo to tak prepchane vsetkym moznym az to unavovalo. Strata casu. Jedinu hviezdicku davam za skveleho Jareda. Dobry komentar: Cival.

Jméno růže (1986)

Kedysi davno som si precitala knihu a nezdala sa mi tak temno-eroticky naladena, ale to tipujem, ze tomu potrebovali dodat stavu. Miestami az groteskne a tak conneryovsky vazne. Pytam sa sama seba, co asi Eco povedal na tento film a osobne si myslim, ze sa mu nepacilo, co sa z filmarskej dielne vygulalo. Ale ak budem hodnotit z pohladu priemerneho divaka, ktory o existencii kniznej verzii netusi, bolo to pozeratelne a fajn.

Předmět doličný A (2007)

POZOR TENTO KOMENTAR OBSAHUJE SPOILER: Stale rozmyslam nad tym, preco by som tomu filmu mala dat viac ako tri hviezdicky a ten dovod nenachadzam. Autentickost mu sice nemozno upriet, avsak uz asi po 15 minutach je vam jasne, akym smerom sa bude film uberat a ze crazy tato zachlomozdi celu svoju rodinu. Zaujimave situacie a dialogy, ale na moj vkus prilis predvidatelne a v podstate uz uvodna nalepka: podla skutocnej udalosti a z archivov Yorkshirskej policie ho k tomu predurcuje.

Šéfové na zabití (2011)

Uz dlho som sa na ziadnej komedii tak nezasmiala a fakt mi dobre padol miestami drsny humor a do toho skvele herecke vykony. Nieco na sposob Hangover len s trochu hviezdnejsim obsadenim.

Dech (2007)

Oproti inym Ki-Dukovym filmom menej nasilia, menej krvi, ale to neznamena, ze menej utrpenia. Zasa raz skvely filmovy zazitok. Necakane. Nepredvidatelne. Genialne.

Non ci resta che piangere (1984)

Divak, ktoremu taliancina nic nehovori, z tohto filmu nemoze mat ani z polovice taky dobry filmovy zazitok ako romanista. Vacsina filmu je postavena na slovnom humore a sposobe vyjadrovania sa dvoch hlavnych hrdinov. Najma Troisi si postavil karieru na svojom prizvuku, ktoreho sa odmietol zbavit a prave ten ho preslavil. Je priam neuveritelne, ako obaja narabaju s jazykom a to vytvara naozaj skvele situacie, ktore v dabingu a s titulkami vyzeraju urcite banalne.