Oni žijí! (1988)

Parádní oddechovka, které prakticky nic nechybí. Má skvěle vymyšlený děj, který jede až do vítězného konce. Těch pár scén, kde Roddy čirým zázrakem unikne z masakru spoluobčanů takřka neviděn, neslyšen, jsem lehce prominul. Skvělé hlášky a Roddyho postava, do které se dá lehce vcítít sebemenší chybičky bohatě vynahrazují.

Vetřelci (1986)

Jako samostatný film jde s přehledem o jeden z nejlepších sci-fi akčních filmů vůbec. Pokud se na něj člověk dívá krátce po prvním Vetřelci, tak je to v určitém směru lehké zklamání. Děsivý klaustrofobický horror vystřídal film o počínání nebojácné zásahové jednotky, která střílí vetřelce jak na jezdícím pásu - a přitom kyselina toho moc nerozleptá - a hláškuje o sto šest. Nicméně, pokud se na Aliens nedívám jako na pokračování ale spíše jako na film "inspirovaný" Vetřelcem, nemůžu si vůbec stěžovat. Snad jen to, že režisérský dvou a půl hodinový sestřih má pár delších míst a kontinuita občas trošku dře, a nějaký ten kiks v jednání či logice se tu také najde. Ale celkově vzato je to výborná podívaná i po letech.

Vetřelec (1979)

Včera jsem po hodně dlouhé době koukal na prvního Vetřelce, mimojiné i proto, že jsem stále nadšený z Promethea a musel jsem si zkrátka osvěžit paměť, jak oba tyto filmy navzájem na sebe dějově ukazují - a vůbec jsem měl velkou chuť se zas na tenhle naprosto úžasný filmový kus znova podívat. Byla to opět fantastická podívaná. Je vážně neuvěřitelné jak tento sci-fi horror ze sedmdesátých let i dnes stále bezchybně funguje. Strašidelná atmosféra funguje převážně díky velmi povedenému designu (mínus obstarožní počítače, i když ani ty mi tam vůbec nevadily) jak lodě Nostromo, titulního Vetřelce, tak i strašidelného planetoidu a v neposlední řadě díky brilantní režii Riddleyho Scotta. Zmínku si jistě zaslouží i nádherná hudba Jerryho Goldsmithe.

Total Recall (2012)

Totéž co originál, ale bez mutantů, krve, zábavy, kvalitních koz a super hlášek.

Rambo III (1988)

Překonat druhý díl se nepodařilo, ale jako důstojná trojka funguje takřka na výbornou. Je fakt, že už to působí trošičku jako derivace, aneb vaření z vody, ale tohle jsem filmu odpustil hned, jakmile došlo k prvním výstřelům. Kvalitu akčních sekvencí může tomuto filmu závidět lecjaký akční film z devadesátek, ba i z posledních let.

Rambo: První krev (1982)

První Rambo není vůbec špatný, jen působí trochu televizním dojmem ve srovnání s bombastickými pokračováními. Skvěle napsaný scénář, úžasná hudba a Sylvester Stallone v ikonické roli. John Rambo je prostě sympaťák, kterému nelze nedržet palce.

Rambo II (1985)

Po letech opět zhlédnuto a musím tu napsat, že překvapivě i dnes je to velmi, velmi, velmi povedená záležitost. S přehledem nejlepší ryze akční film osmdesátých let.

Temný rytíř povstal (2012)

Lepší než Temný rytíř, také proto, že tu nebyl Batman schován do ústraní jako v případě TDK.

Amazing Spider-Man (2012)

V podstatě největším překvapením filmu je fakt, že jde o béčkový film. Dále trochu zamrzí logické díry a nedomyšlenosti: Kde si Spiderman pořídil oblek? Jak si mohl nasadit masku, když v jedné ruce držel lano a ve druhé dítě? Ke slabým stránkám patří i záporák, který se moc nepředvede. Ke zženštilému Peteru Parkerovi se raději ani vyjadřovat nebudu. Děj je vpodstatě to samé, co původní Spiderman film.