Marie Antoinetta (2006)

Opulentní ve všech směrech, zlatá mládež šlechty 18. století to rozjíždí na zámku ve Versailles. Coppola na jednu stranu dokázala popsat ducha doby, na druhou se jí podařilo udržet si patřičný odstup a vykreslit hlavní hrdinku jako postavu z masa a kostí. Důležité je, že veškeré ty grandiózní scény, zlatem vykládané interiéry a rozmařilé šaty slouží jedné věci, vykreslit osobnost a dobu co nejprecizněji. Trochu to kazí roková hudba. Ale jinak je to hezká podívaná.

Matrix Revolutions (2003)

Vynikající - Výborné zakončení trilogie (Válečné - akční scény jsou dokonalé). Tvůrci mě velmi mile překvapili svým odhodláním porušit tradici "všechno se vyřešilo, hodní přežili, zlí jsou pryč". Matrix Revolutions je stejně originální jako celá myšlenka této série, všem doporučuji..!

Matrix Reloaded (2003)

Pro mě je Matrix Reloaded lehké zklamáním. A to měl z 1. dílu naprosto skvěle připravenou půdu pro pokračování. Ve filmu je několik dobrých akčních scén, ale celkový dojem není takový, jaký by si Matrix zasloužil. Škoda, škoda... Na druhou stranu je ale Reloaded přestupní stanice mezi prvním a třetím dílem, tudíž jeho pozice je o něco těžší. Stále je to dobrá podívaná (na běžné poměry vynikající).

Matrix (1999)

Vynikají - geniální film, který nemá konkurenci. Musím to říct, ale Matrix by si zasloužil víc než jen pět hvězdiček. Děj je naprosto strhující, každého musí vtáhnout do světa umělé inteligence. Efekty snad lepší být nemůžou (a to nemluvím jen o legendární zpomalené kulce). Herecké obsazení je doslova hvězdné, protože nemám výtky ani k jedinému výkonu (samozřejmě musím vyzdvihnout Keana Reevese, tohle je jednoznačně jeho životní role). Ve svých chvalozpěvech bych mohl pokračovat do nekonečna. No prostě vynikají - geniální film, který nemá konkurenci.

Maléna (2000)

Monica Bellucci je opravdu neskutečná. Tohle je definitivně její životní role. Takhle nádherný film jsem už nějakou tu dobu neviděl. Malèna začíná jako jednoduchý film, skoro až oslava dospívání a první lásky, který se pak přehoupl do něčeho z čeho vám bude docela smutno. Na-pozadí šílené druhé světové války, se děj začne odvíjet v rytmu zla a nenávisti. Prostě a jednoduše si nahraďte "božskou krásu" něčím jiným a výsledek bude stejný - lidé závidí a v některých případech se až bojí jiných, kteří jsou nějakým způsobem výjimeční. Film bojuje proti nenávisti, předsudkům a nejhorším lidským vlastnostem a byť nekončí definitivní happy endem, tak máte po jeho skončení o něco lepší náladu a víru, že existuje dobro. (Mnoho žen mi říkalo nezapomeň na mě, já teď na sklonku života jsem na všechny zapomněl, až na jednu ne, na Malenu)

Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

Vynikající. Díky poutavé realistické výpravě mohu klidně říci - byl jsem tam s nima. Na lodi při bouři, při bitvě i při chvílích oddychu a vůbec jsem se nenudil. Při úvodní bitvě jsem byl vržen do víru dění, krev, pot a slzy byly na dosah, při scéně s bouřícím mořem se mno loď se smýkala ze strany na stranu a na Galapágách jsem relaxoval společně s doktorem, bylo to příjemné. Jestli chtěl Peter Weir ukázat detailní portrét života na jednom anglickém bitevníku, tak se mu to povedlo. Jestli chtěl natočit dobrodružný příběh, tak rozhodně nestřelil vedle. A s vybraným hereckým ansámblem už vůbec ne. Russello Crowe a Paul Bettany odvedli mistrovské herecké výkony. Bravo.

Ludvík XVII. opředený záhadami (2006) (TV film)

Zajímavý dokument, o šílené době. Revoluce je krásná ale i neuvěřitelně krutá. Revolucionáři který chtěli za každou cenu udělat z prince občana, byli šílení plni nenávisti. Tahle převýchova musela pro prince (Ludvíka 17) dopadnout špatně. Hrůza.

Lidice (2011)

Neobyčejně lidský film o nelidském řádění nacistických zrůd, nejen ve středočeské obci Lidice. Skvělá výprava, progresivně sugestivní kamera, některé záběry vypadají jako z dobových fotografií, kvalitní herecké obsazení v čele s neselhávajícím Karlem Rodenem. Realisticky vyobrazení nacisté, v čele s generálem Heydrichem, a k tomu pietně pojatý masakr, a to vše ve velmi sugestivní režii Petra Nikolaeva. Dopad této genocidy byl na naši historii mimořádný a ta se s ní vyrovnává dodnes. Velice mě zaujala scéna z atentátu na generála Heydricha - výborně natočeno.

Luther (2003)

Co se týče herectví, mě osobně to přišlo parádní. Co se týče myšlenky a filmového zpracování, výborné. Hudba fajn. Zápletka mě tak chytila, že jsem se nemohl odtrhnout od obrazu, abych o něco nepřišel. Nejlépe však hodnotím soudní proces, kde Martin Luther jasně stojí za svým a tvrdí že největší váhu která by měla být v křesťanství je Písmo a Ježíš Kristus. Hned jsem si uvědomil, že církev, podle zakladatelova (Ježíšova) vzoru taková měla být. Nemá jít o moc, právo a autoritu ve světě, ale o dobro, charitu a spásu člověka.

Let (2012)

Zemeckisův film "Let" je vynikající, výborně mi sedl na moji filmovou náladu a možná i proto nemám sebemenší důvod hodnotit hůř (*****). Denzel Washington hraje klasicky - výborně, jeho postava je zajímavá a bavil mě i samotný děj. Havárie letadla byla dobře zpracovaná a následné vyšetřování a líčení jednání kapitána bylo opravdu záživné. Opravdový filmový zážitek.