Válečná generace (2013) (seriál)

Už dlouho jsem neviděl tak silné válečné drama, jako bylo toto. Ano, bezpochyby je zde cítit místy alibismus a snaha polidštit německé vojsko za druhé světové války, ale přesto ve mně snímek zanechal kladné pocity a jsem moc rád, že jsem na něj, leč zcela úplnou náhodou narazil. Určitě si jej ještě někdy pustím. Všechny tři díly na sebe krásně navazují a já bych rád vyzdvihl především role Toma Schillinga a Miriam Stein. Závěrečný díl mě místy i dojal, především když jsem s odstupem pozoroval změny osobností našich pěti hrdinů a jejich pohled na válku a svět jako takový. Škoda, že film měl pouze tři díly, jedná se o skutečně kvalitní kousek. A ačkoliv je to silný paradox, němci prostě točí ty nejlepší filmy z období druhé světové války a vše s tímto tématem spojené. Nemám nic, co bych vytkl.

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Především konec filmu je to, co si u mě zasloužilo plný počet. Ano, samozřejmě že to byl nesmysl od začátku až do konce, ale já jsem to filmařům zbaštil. Myslím, že kdyby za druhé světové války skutečně přišli někteří z velitelů či důstojníků v koncentračních táborech o své blízké, sami by pochopili nelidskost a zoufalost svých činů. Velice zajímavý nápad, jak vnést lidskost i do tak nelidských stvůr, jakými členové vyhlazovacích komand SS bezesporu byli.

Útěk ze Sobiboru (1987) (TV film)

Bohužel, leč se zde nepochybně jedná o velmi silné téma a velký potenciál, v tomto filmu nebyl využit. Atmosféra koncentračního tábore byla vzhledem k hrůzám které se tam skutečně odehrávaly poněkud suchá a když film srovnám např. s takovým Schindlerovým seznamem, je to jako nebe a dudy. Při sledování filmu jsem prostě ty vězně nelitoval, což se o jiných filmech z prostředí vyhlazovacíh táborů říci nedá. A jelikož je tento film založen primárně na tématu útěk z koncentračního tábora, měla by být právě ona husí kůži nahánějící atmosféra prioritou. A vůbec, i když se tento příběh skutečně stal, stejně jsem jim to v tomto filmu vůbec nevěřil. Nevím proč, ale přišlo mi to doslova trapné. Pochopitelně ve vší úctě k obětem ale i přeživším všech koncentračního táboru, avšak zde hodnotím pouze film, tak snad by to nemělo nikoho pohoršit.

Nouzový východ (2008)

A opět strhující výkon Kate Winslet, bez které by film jen těžko dosáhl kvalit, jakých dosáhl. Ano, je velmi smutné dívat se na svůj život a vidět, že vše o čem jste kdy snili a čeho jste chtěli dosáhnout, se s každým dalším dnem pomalu ztrácí a stává jen pouhou fantazií, která se ale měla stát skutečností. Zklamání ze života člověka může dohnat až k těm nejdramatičtějším činům, které nás mohou, nebo si to alespoň myslíme, osvobodit ze spárů té noční můry, kterou den co den zažíváme. Velmi inspirativní snímek a stejně tak i varování, jak si nezničit život hned v zákadech.

Předčítač (2008)

(Možný spoiler) Film jsem viděl několikrát a pokaždé mne dojal. Okouzlující Kate Winslet svou roli ztvárnila natolik výborně, že jsem ani na vteřinku nevěřil, že to není ztělesněná Hanna Schmitz. Skutečně strhující výkon. Především scény u soudu byly velmi silné a pro mě osobně nejvíc dojemné z celého filmu. Má duše zažívala silné dilema. Na jednu stranu jsem věděl, že Hana vědomě poslala na smrt více jak tři stovky lidí, i přesto jsem však cítil lítost nad její osobou a jejím životem. Konstatoval bych svými vlastními slovy, že i zlo může mít duši. Něco ve mně mi říkalo, že bych se s touto osobou neměl jakkoliv ztotožnovat, jelikož z morálního hlediska by to bylo zcela špatně. Problém nastal ve chvíli, kdy jsem v Haně uviděl životem již poněkud unavenou a zklamanou, avšak i přesto velmi vášnivou a milující osobu s duší a citem pro krásu. Důkaz, že zlo dokáže okouzlit. Nemohu jinak, než pět hvězd za bravůrní výkon Kate Winslet a Ralpha Fiennese. Kdybych nebyl takový zoufalý romantik, asi by mne film tak neoslovil. Ale já jsem a film mi prostě i po čtvrtém shlédnutí vyrazil dech. Nádherné.

Cesta do fantazie (2001)

Anime nemám vůbec rád, ale zde mi to kupodivu vůbec nevadilo. Film jsem si užil. :)

Justin Bieber's Believe (2013)

Dokument budu hodnotit objektivně, dle vlastního názoru, nikoli dle názoru stáda, jak to zde dělá 99% uživatelů.

Parfém: Příběh vraha (2006)

Ach ano, byl jsem zcela okouzlen. Tomuto se vážení, říká skutečné umělecké dílo. I po několikátem shlédnutí má film pořád stejné kouzlo. Jeden z mála filmů, který si budu pamatovat až do smrti. Škoda, že se nikdy nedozvím, jak ten parfém voněl...

Velký sešit (2013)

Maďarské filmy mám rád, protože mají své vlastní nezaměnitelné kouzlo. Ano, většina z těch co jsem viděl, byla ve směs jedna velká nechuťárna, i přesto ale hrozně zajímavě natočená. S tímto filmem jsem měl jen jeden problém a to, že děj byl vskutku nezáživný. Ale jak jsem již psal, i to nezáživné bylo tak dobře podané, že jsem se prostě nenudil. Nutno však podotknout, že pedofilové si v tomto filmu přijdou na své. Myslím, že například scéna s blondýnkou a vanou resp. sudem, mohla být klidně vynechána. Jenže to už by pak ve filmu chyběla ta typická maďarská obscénost, která je pravě to, co se mi na většině maďarských filmů líbí. Bohužel, z hlediska zábavy musí jít morální stránka věci stranou. Dávám tomu čtyři hvězdy, i když jako celek by si podle mě nezasloužil více než dvě.