Bylo nás pět (1994) (seriál)

Bylo jich pět, a já dávám pět. Tento seriál jsem viděl poprvé jako malý kluk, a i potěch letech se mi líbí pořád stejně. Atmosféra První republiky je dokonalá, popravdě je to jeden z hlavních faktorů, proč se mi film i jako malému tak líbil. Navíc, Petr Bajza a jeho maminka mi silně připomínali mou maminku a mě, když jsem byl malý. Nemám absolutně nic, co bych vytkl. Snad jen fakt, že seriál má jen šest dílů, určitě by se dalo z knižní předlohy vydupat daleko více a rozhodně by to nebyla škoda. Sledování jednotlivých dílů krásně utíká a je jen škoda, že jsou jednotlivé díly tak krátké.

Hory mají oči (2006)

Když jsem film viděl u kamaráda poprvé před více než šesti lety, zanechal ve mně nesmazatelnou stopu. Takový pocit hrůzy a znechucení jsem nikdy předtím nezažil. Nebyla to ale hrůza ve smyslu strachu, nýbrž hrůza z toho, jak chladným a neskutečně odporným způsobem byl film natočen. Do té doby jsem neviděl zhola nic, co by se tamuto jen přiblížilo. A i přesto, že jsem od té doby viděl již řadu i daleko horších filmů, stejně u mě navěky zůstane jako ten, ze kterého se mi poprvé dělalo špatně. Když ale dnes hodnotím film s odstupem, po všech těch krvácích které následovaly, nemohu jinak než dvě hvězdy. Ať už se jedná o klasiku nebo ne, stejně je to film s až neuvěřitelně nudným dějem. Díry ve scénáři se filmaři pokusili dohnat brutálními scénami, které se mi ale zdály poněkud suché, leč krve zde teče poměrně dost. Všechny postavy mi přišly hrozně nudné a tak nějak bez duše. Reakce přihlížejících na smrt svých milovaných se podobala asi té, jakou mám já když ráno zaspím. Nejsem rád, ale svět se kvůli tomu nezboří. Celkově mě film nijak neoslnil a nemohu jinak, než dvě hvězdy. Myslím, že kdyby se filmaři obtěžovali nás blíže seznímit s kladnými postavami, mnohem víc bych pak prožíval jejich trýznění a film si celkově daleko více užil.

Sloní muž (1980)

Je mi hrozně líto. ale film ve mně nezanechal příliš silné emoce. Ano, bezesporu se jedná o silný příběh, ale bylo to tak prapodivně natočené, že to příběh spíše zabilo. Na kvalitní remake bych se určitě podíval mnohem raději, zde se prostě nejednalo takříkajíc o můj šálek kávy. Ještě jednou, tím nehodnotím postavu Josepha Merricka, nýbrž pouze filmové zpracování. Joseph Merrick byl bezpochyby velmi silná osobnost, s romantickou a chápavou duší. Bohužel někdy si anděly idealizujeme podle svých představ a poté co na jednoho skutečně narazíme, nemusíme ho ani poznat. Pravá krása se totiž skrývá v odlišnosti, jen hrstka lidí to ale ví.

Requiem pro panenku (1991)

Grády tomuto filmu dává až Soňa Valentová, na kterou je se radost dívat. Film se mi líbil.

Paranormal Activity: Prokletí (2014)

Tak hrozné to nebylo, rozhodně mi byly alespoň postavy sympatické. Bohužel, tento typ filmů je dobrý tak leda na to dostat infarkt. Kvalitní horory, u kterých se skutečně bojíte se dnes již v podstatě nedělají. Za poslední vskutku podařený hororový počin považuji např. Insidious, což je pro mě kvalitní horor. Naproti tomu filmy jako je právě Paranormal Activity a jemu podobné, staví jen na lekačkách, což je pro mě spíše vytrvalostní disciplína. I přesto je to dnes již kultovní série a já doufám, že jen tak neskončí. Ono, i když je to v podstatě ptákovina, se u toho dobře relaxuje a tak nějak se vždy svým způspbem těším, co mě zase vyleká tentokrát. Takže za mě tři hvězdy.

Žena v černém (2012)

Příběh jako takový je dost chabý, když se nad tím zpětně poohlédnu. Ale páni, já se u toho vážně dost bál. A to je přesně to, co od hororu očekávám. Takže kdybych měl hodnotit film z hlediska přběhu, dal bych asi jen dvě hvězdy. Ale za atmosféru dám plné čtyři.

Cesta (2009)

Inu, bylo to něco jiného, přesto to nebyla žádná pecka. Bohužel se ve filmu skoro nic neděje, což beru za největší mínus. Žádná výraznější potyčka nebo cokoli jiného. Je to jeden z řad filmů, které mě vždy perfektně uspí. Takže abych byl upřímný, celkově nic moc.

Dracula (1992)

Ty čtyři hvězdičky jsou pro tentokrát spíše z úcty, jelikož tento film jsem měl jako malý moc rád. S odstupem času si ale všímám toho, že to zase taková sláva není. Vlastně naopak, je to docela brak. Na tu dobu, ve které film vznikl mi přijde dost pozadu ve všech směrech. Ano, film sice měl omezený rozpočet, i tak má ale dost nedostatků. Příběh hrozně kvapí a já měl pocit jak na závodech. Místy uplně nesmyslné a zbytečné scény, snažící se o jakýsi umělecký počin, působí spíše trapně a chaoticky. Navíc scény jsou tak příšerně rozvržené, často mi přišlo jako kdyby na sebe vůbec nenavazovaly. Od půlky už jsem se silně nudil. Nevím, možná je to i faktem, že jsem film viděl již tolikrát jako dítě, nebo jsem prostě dospěl. Přesto ale čistě kvůli vzpomínkám si film ty čtyři hvězdy zaslouží.

Monstrum (2008)

I když je to jeden ze slabších Found Footage snímků, i tak si mě dokázal získat. Především vizuální efekty jsou velmi dobře provedené ale ani zvuková stránka věci nezůstala pozadu. Příběh je slabý, s tím se prostě nic dělat nedá. Ale popravdě, ono co bychom asi tak chtěli vymýšlet k něčemu takovému? Myslím, že zde prostě ani nemělo jít o příběh, jako o atmosféru, která by se dala tak říkajíc krájet. Napadlo mě, že by možná i bylo lepší natočit něco podobného, avšak vetřelce z jiné planety nahradit mezinárodním konfliktem, např. Rusko-USA. Myslím, že to by byla daleko lepší podíváná už jen proto, že by to bylo více uvěřitelné. Ovšem mám-li hodnotit tento film takový jaký je, nemohu jinak než dokonalých pět hvězd. Je to prostě nářez, dokonce i na čvrté shlédnutí.

Sněhurka a lovec (2012)

Vůbec se mi to nelíbilo. Tyto splácaniny odkazující se na původní, dokonalou Sněhurku, jsou bezduchou fraškou snažící se uplatnit pár vizuálních efektů a neuvěřitelně chabý příběh. Kristen je pro mě osobně hrozně nudná a nezajímavá herečka, bez sebevýraznějšího kouzla, takže dívat se na ní bylo asi stejně záživné jako přes dvě a čtvrt hodiny koukat na černé plátno. Výběr Charlize do role zlé královny by byla dobrá volba, né však pro tento film. Pevně věřím tomu, že herečka s jejím charisma a hereckým umem by dokázala tuto roli zvládnout daleko lépe. Popravdě jsem jí fandil a doufal, že té nudné káče nakonec to srdce vyrve z těla. Pak by ten film možná stál i za dvě hvězdy, takto ale musím filmu dát jen velmi slabou jednu hvězdu.