Chodba (2012)

S prostory 1,5 x 5 metrů se dá hovořit o skutečně minimalistickém drama, které ač původem ze severské produkce, tak oplývá celkem sympatickými schopnými herci (Larsomilové prominou) a výbornou atmosférou, kterou si musí s radostí vychutnat každý nesnášenlivý introvert, co pravidelně pozoruje svět okolo kukátkem ve dvěřích. Příjemných 76 minut lehce střeleného odreagování se zakřiklým studentíkem a jeho soukromně pěstěnou paranoiou, proč ne?! 4*

Antiviral (2012)

Přestože patřím mezi ten typ lidí, kteří se v ordinaci raději "nekoukají na jehlu", a se zatnutými zuby a výrazem nakrojeného citrónu v duši putují po prosluněných údolích, širých pouštních pláních či divokých deštných pralesích, prostě někde daleko od injekcí, krve, zápachu dezinfekce a bílých plášťů, pohled na tenhle vizuální skvost jsem si opravdu užil. Lví podíl na tom rozhodně nese Caleb Landry Jones, jehož zrzavé vlasy kontrastují s bílou stejně zajímavě, jako temně rudá životadárná tekutina. Trošku mi to připomnělo pro mě nepříliš povedenou Gattacu, ovšem v daleko více sexy indie kabátku a se zajímavým aktuálním tématem. Občasná hluchá místa Antiviral dohání skvostnou kamerou a perfektními hereckými výkony (zrzek mi skoro až připomněl Michaela Pitta), za mě nelze než rozhodně doporučit divákům s jakýmikoli úchylkami bez rozdílu. 4 a půl*

Útěk (2012)

Řemeslně naprosto perfektně zpracovaný, ale bohužel taky nudný, předvídatlený, dost přihlouplý (zvlášť v závěru to nabírá grády) a přehnaně emociální doják, který dá divákovi okusit úžasnou severskou přírodu, středověkou atmosféru, skvělé herce i kostýmy, ale ve výsledku ho spíše rozhořčí než nadchne. Velká škoda, že krásná vizuální stránka nejde ruku v ruce s tou obsahovou, takhle přesně bych si představoval například nějaký nový fantasy počin, který by se nesoustředil pouze na dvě roztomile nešťastné děvečky - !SPOLER! - a jejich úprk zakončený minimalistickou pomstou, která se očividně inspirovala u největších odborníků přes tuto problematiku, jako je třeba Hrabě Monte Christo či Terminátor (scéna s vodní kuší ala "zastlala-vystlala bejby", tomu říkám epický filmový orgasmus!). - !KONEC SPOLERU! - Ve výsledku příjemná potěcha pro oko, ale nic zapamatováníhodného, kvůli čemu by se tu muselo zbytečně hýřit hvězdami. 3* za zpracování.

Cesta (2012)

Další případ pana Monka se odehrává v mrazivé divočině na okraji vidlákova, která se zdá být ideálním místem na urovnávání pochroumaných rodinných hodnot. Ovšem to by tu nesměl být místní hejsek Samuel, který se pořád bez vyzvání vrací, neomaleně flirtuje s mladou paní a zcela bezohledně štípe dříví. Panu Monkovi to všechno začíná lézt krkem, jak by taky ne. Útlocitná roláková gazela ho neposlouchá, synek mu vyloženě leze na nervy, má absťák, že by vyžvýkal celý karton Nicorettů, a ještě k tomu se všechno okolo zdá být takové jákési čudné. Pan Monk to ale opět vyřeší po svém, a pro diváka z toho plyne mrazivá atmosférická podívaná s možná dost předvídatelným vyústěním, ale podaná velmi stravitelnou formou. Španělé opět nezklamali, 4*

Frozen (2010)

Tož to je tedy blbá příhoda, když se tupý zarostlý výplod amerického hamburgerového průmyslu rozhodne opustit své těžce zodpovědné a mizerně placené místo dřív, než je zdrávo, a nechá vás na trati viset jako partu otužilců. Co dělat v takové prekérní situaci?! Počasí nestojí za nic, sněhu jak v prosinci u muzea, nevraživá příroda všude okolo. Jen co sjezdovku opustí poslední opozdivší se prknař, už se pod vámi prohání divoké šelmy, lovící po lesích zbloudilé běžkaře, což na sebevědomí rozhodně nepřidá, navíc se vám chce příšerně na malou, a ještě musíte mrznout se dvěma dalšími dementy, co si ani neumí zapnout bundu až ke krku! Pro nezúčastněné oko diváka z toho ovšem nakonec vyplyne pár komických situací, které potěší nejednu sadistickou dušičku a zahřejou u srdíčka. Příjemná nezávislá kratochvíle, proč ne? Navařte lavor grogu, a jen do toho. 3*

Návrat do Silent Hill 3D (2012)

To byl tedy zase jednou velkolepý prostorový zážitek! Krev na mě stříkala z monitoru, useklé konečky prstů mi vletěly skoro až do nosu a čepel nelístoného zrezlého nože mi rozkrojila obložený chléb, co jsem u toho ládoval, ve dví. Už od prvních minut jsem doufal, že to nebude snad až tak zlé, jak se zdá, ale nyní můžu s klidným svědomím konstatovat, že ty první minuty byly ještě naprosto skvostný filmový zážitek. Navracející se Silent Hill beze zbytku zužitkoval všechny faktory, co hrály v jeho neprospěch a předznamenávaly v této kombinaci znamenitý průser (pokračování, 3D, USA), ale dokonce nasadil i svou vlastní nevídanou invenci, kterou pokořil hranici debility veřejně promítaného snímku za posledních kolik let. Někdo by řekl, že je to tak blbé, až je to roztomilé, někdo by možná řekl, že se tomu dá alespoň zasmát, ale já říkám, neplýtvejte na to ani svým časem, natož penězi! Za pozvolna dodoutnávající popel z jedničky alespoň slabá 1*

Would You Rather (2012)

Tuhle verzi nevinné dětské kratochvíle jsem bohužel ještě neměl tu čest zkusit (u nás frčela spíše profláknutá "flaška", jaká to škoda), ale musím říct, že koukat se na ní je docela zážitek. Film pracuje s klasickou myšlenkou, která byla použita již mnohokrát, ale řekl bych, že až Would You Rather naplno vyždímal její syrovost a potenciál. Rozhodně to není bezchybný snímek na perfektní řemeslné úrovni, ale šokuje velmi úspěšně, žádné komerční neduhy v podobě nelogických citových výlevů a happyendů se zde naštěstí téměř neobjevují, jinak by byl adrenalinový zážitek značně pochroumán. Asi nemám zrovna nejobjektivnější hodnocení, ale mě film celkem překvapil a nadchnul. No, snažil jsem se prozradit minimum, snad se mi to (ne)povedlo, a na závěr jen vřelé doporučení příznivcům zábavného psychického deptání a svůdného pohledu na neúprosnou Sashu Grey, která by jistě uplatnila své kvality v obou zde zmíněných hrách. Lepší 4*.

Návrat idiota (1999)

Občas už nemá smysl vyhýbat se životu... a občas je to naopak nejlepší nápad. Liška ve své perfektní osudové roli. "Chcípáctví" české nové vlny, jako tenkrát to sice rozhodně není, ale očividně i idiot má co říct. Příjemná podívaná. 4*

Tajemný muž (2012)

Těžko komentovat, abych zbytečně moc neprozradil, a zároveň těžko hodnotit, abych prozradil co nejvíc. The Tall Man je spíše takovým slepencem dvou celkem nesourodých filmů, z čehož je první poměrně dost tupý a nezáživný "jakože" horor, a druhý naopak velmi povedené sociální drama. Naštěstí jsou uspořádané v tom lepším pořadí, přičemž postupný finish graduje velmi vysoko, takže zanechá pozitivní dojem, a docela zajímavou otázku na závěr. Jessica Biel se svým stále stejně zoufale vyděšeným ksichtíkem, doprovázeným nešťastným hekáním při každém středně namahavém pohybu, mě nějak moc nezaujala, popravdě řečeno mi už v půlce filmu lezla neskutečně na nervy, zato ty bezbranné oči lolitky Jodelle Ferland, ach... Něco mezi 3-4*, ale závěrem se to podařilo zvrátit v tu lepší stranu.

The Ledge (2011)

Oh, God... Heath Ledger znovuzrozen (ve stejnojmenném filmu!), Arwen ve své nejlepší elfí formě, a je to celé, abych tak řekl, téměř perfektní. Asi tak, jako když po vyčerpávajícím večeru hledíš na svůj poslední panák rumu, a pokoušíš se vyčíst přiopilé pobožné dušičce, sedící naproti tobě, všechny hříchy, co tě život donutil způsobit. Nadáváš, řveš, proklínáš, a cítíš uspokojení, jako by ses konečně pohádal s tím nahoře, jak jsi o tom dlouho snil, za všechno, co ti svět provedl, a dal mu to kurevsky sežrat. Ve skutečnosti chceš ale prostě jen, aby tě někdo vyslechl, než uděláš ten poslední krok do prázdna, o kterém víš, že už se neodvratně blíží... drsné, syrové, a tak říkajíc - boží. 5*