• Pohádka

Andělská tvář (2001)

Že to bude blbost, se čekat dalo. Ale tohle? Scénář je výsměch stejně jako herecké výkony všech zúčastněných. Přitom kostýmy i exteriéry jsou skutečně působivé a stačil by průměrný romantický příběh a mohlo to všechno fungovat, na červenou knihovnu nikdo vysoké nároky neklade. Obzvláště pikantní je, jak si hrdinové chodí povídat zásadně na útes v prudkém větru, aby jejich nesmyslné dialogy dostaly tu správnou atmošku. A Jirka vyskakující dramaticky zpoza rohů, citově rozervaný jak jeho vlající košile je kapitola sama pro sebe. Tento film lze doporučit jen jako encyklopedii shromažďující maximum zpackaných filmařských položek v jednom díle.

Dopisy pro Julii (2010)

Standardní odpočinková romantika na nedělní odpoledne, s lehko předvídatelným koncem. Ale exteriéry Toskánska jsou víc než malebné, hledající Claire je okouzlující, takže proč ne..

Avengers (2012)

Dostala jsem vše, co jsem od filmu čekala. Bez jediné hluché minuty běží tenhle multicomiksový nářez. Užívala jsem si špičkování hrdinů natolik, že bych ke spokojenosti snad ani nepotřebovala závěrečnou megabitvu. Ironmanovi hlášky samy o sobě utáhnou cokoli ("Nepolíbil mě nikdo z vás, že ne? "), Thorovo kladivo vs Hulk, Scarlett Johansson v těsně přiléhavém sexy obleku rasící jednoho chlapa za druhým a Samuel L. Jackson s jedním okem. Všichni za jednoho a jeden za všechny! A já chci pokračování!

Společnost mrtvých básníků (1989)

Díky názvu jsem se filmu zpočátku trochu bála a jeho zhlédnutí odkládala, což se ukázalo být hloupou chybou. " Oh, captain, my captain" se pro mě navždy stane symbolem nejvyššího uznání a díků. A ze Snu noci svatojánské mi asi bude už vždycky trochu smutno. Tomuto zdánlivě nenápadnému filmu se skvěle podařilo zachytit atmosféru touhy "po něčem" a životní vášně, která je spjatá s mladými studenty a která je vlastní i postavě vynikajícího Robina Williamse jako učitele, jehož nelze nezbožňovat. A vy všichni : CARPE DIEM!

Bílý oleandr (2002)

Zvláštní film, na který vždy náhodně natrefím při TV opakování, a pokaždé u něj zůstanu. Ani neumím říct, v čem tkví to kouzlo (nejspíš nebývale silné herecké obsazení v čele s děsivě manipulující Michelle Pfeiffer), protože celkově příběh není zas tak výjimečný a trpký osud Astrid putující z jedné pěstounské péče do druhé má rozhodně potenciál zasáhnout mě víc než se stalo. Bílý oleandr měl dost předpokladů stát se jedinečným snímkem se silným příběhem, ale někde se stala chyba.

Vražedný aerobic (1986)

Lahůdková záležitost přímo stvořená pro Festival otrlého diváka. Krásní mladí lidé cvičící aerobik jsou vražděni jeden za druhým zavíracím špendlíkem! Scénárista, režisér (a v podstatě kdokoli další, kdo se na filmu podílel) museli mít zdravý úsudek sežehlý solárkem, ale díky tomu vzniklo tohle DÍLO. 90% filmu jsou záběry na cvičící sexy těla, 5% stupidní dialogy a 5% vraždění. Tohle byl nářez, bejt chlap, po všech těch záběrech cvičících spořeoděných amerických krásek bych asi nemohla spát na břiše ještě několik dní :-) Hodnotit nelze, ten film je v podstatě odpad, ale je tak mizernej, že geniálně pobaví, takže 0-5hvězdiček.

Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka (2012)

Konečně skutečná česká komedie, která má koule! Předesílám, že mě nezajímá fotbal a seriál jsem neviděla (což patrně brzy napravím). Sledovat Krobota je zážitek kdykoli a v čemkoli, Vetchýho Luňák je figura, která by sama utáhla další celovečerák a u ostatních mě taky mrzelo, že mají každý jen omezený prostor. Všech 104 minut tohohle zápasu šlape od první scény se semafory, přes skvělou etudu s notýskem až po závěr, kde se tvůrci dokonale vyhli jakémukoli náznaku patosu. Takhle má komedie vypadat, ještě aby se vzmužil i český divák, promluvila návštěvnost a Poledňáková se už konečně ocitla v ofsajdu (fotbalový fanoušek promine, pokud jsem termín použila nesprávně)!

Rambo: První krev (1982)

Rambo mi vždy evokoval jen brutální kulometnou řežbu kdesi v džungli (dle Žhavý výstřely II). Proto jsem své první zhlédnutí této klasiky dlouho odkládala. Doznávám, nemohla jsem se mýlit víc. Tenhle příběh vietnamského veterána ztraceného a odmítaného ve vlastní rodné zemi, bojujícího svou osamělou válku někde na úpatí amerického zapadákova si rozhodně zaslouží být kultovním. Tak Ramba i Rockyho mám za sebou..a co teď?

Milostná aféra (1994)

Zasekla jsem se u filmu, když jsem náhodně přepla a nebyla si jistá, zda ta stará dáma je opravdu Katharine Hepburn. Pak jsem si všimla Annette Bening a když se objevil ještě Warren Beatty, tak už jsem to musela dokoukat. Třešničkou je ještě mužně sexy Pierce Brosnan. Při přistání nad New Yorkem a zjevením Empire State Building jsem pojala podezření, že by mi ten příběh měl něco připomínat - znám Samotáře v Seattlu, ale nikoli originál, ze kterého čerpá. Takže ani tento remake s ním nemohu porovnávat. Milostná aféra má působivé reálie, osudové melodie i velmi kvalitní herecké obsazení, ale nějak mi vadila celková přeslazená naivita příběhu, kterou bych asi lépe tolerovala u staré černobílé verze. K čemu jsou remaky starších fungujících filmů jsem nikdy úplně nepochopila. Vždycky je to stejně zbytečné - typickým příkladem je podobná Sabrina.

František je děvkař (2008)

Komedie? Já se nesmála ani jednou, takže se patrně něco nepovedlo. Vlastně ani nevim, o čem to bylo. Na téma nevěry a děvkařů už byl natočem bezpočet lepších filmů, takže tenhle si tvůrci klidně mohli odpustit.