Deathstalker II – Duel Titánů (1987)

Já běžně tyto béčka nehodnotím nijak zvlášť dobře, ale tady prostě nemůžu jinak. Ano, je to levná sračka. Ale je to zábavná levná sračka. Ideální na nějaký domácí promítání s více hosty a alkoholem, kdy moc nechcete přemýšlet a jen se smát těm hláškám. A že jich ten herec, co hraje Deathstalkera zrovna nešetří. Hlásí jak Arnold ve své nejlepší době, kdykoliv vidí nějakou roštěnku, začne myslet ptákem a je děsnej sympaťák. Je to děsně nekorektní a feministky by tenhle film určitě nejraději podpálily a vymazaly ze světa a je dobře, že nemůžou. Wynorski v osmdesátkách válel.

Obchoďák smrti (1986)

Aneb Číslo 5 žije a chce zabíjet nadrženou mládež. Jako některý ty věty jsou fakt perly, ale Jim to v osmdesátkách s těmi svými béčky uměl.

Funny Girl (1968)

Na dobu vzniku vypadá tento muzikál neuvěřitelně staře. Kdybych nevěděl rok vzniku, typoval bych tak první polovinu 50. let. Působí to neuvěřitelně melodramaticky a vůbec se to nehodí do progresivních 60. let. Kor do jejich konce, kdy se kinematografie začala rychle měnit. Navíc mi postava, kterou ztvárnil Omar Sharif přišla neuvěřitelně nesympatická a ten konec nevěrohodný. William Wyler byl skvělý režisér, možná nejlepší nebo určitě jeden z nejlepších starého Hollywoodu, nicméně jeho věk ho zde už nejspíš dohnal.

Velká země (1958)

Skvělý western, první pacifistického ražení. Postava Gregoryho Pecka je totiž úplně odlišná od těch, které jsme do té doby v rámci tohoto žánru mohli vidět. Jó, to by mě zajímalo, co na tenhle film řekl takový John Wayne :D. Ale zpět k filmu. Stopáž je dost dlouhá, ale nevadí, protože jsem se ani na minutu nenudil. Dva znepřátelené klany, milostné vztahy, drsní muži, to vše zde najdete. Je to přece western. Ale ta postava Gregoryho Pecka z toho běžného, doposud viděného, jak jsem říkal značně vybočuje. A jak to všechno zvládne? No nevěřim, že už nestahujete. Tak hezkou zábavu!

Nejlepší léta našeho života (1946)

Fantastický film. Nesmírně sympatičtí hlavní tři veteráni, přijíždějící z druhé světové války domů a snažící se začlenit zpět do rodin, práce, běžného života, zkrátka do společnosti. Každý pochází z jiných poměrů, má jiné problémy, ale to jedno mají společné. Ženské hrdinky, které jsou sice mírně upozaděné jsou také naprosto fantastické a dotvářejí kouzelnou atmosféru tohoto Wylerova mistrovského díla.

Dopis (1940)

Skvěle vystavěný noir (ano, nevím proč se bere jako první noir Maltézský sokol z roku 1941, toto je prostě jasný noir). Bette Davis výborná. Některé scény jsou nezapomenutelné (úvodní, setkání s ženou oběti, monolog u přiznání se manželovi). Celkový dojem trochu jen kazí závěr, který ale musel díky tehdejší cenzuře takto být, za to Wyler nemůže.

Na Větrné hůrce (1939)

Knihu mám moc rád a už jsem viděl dvě televizní adaptace (s Hardym a Fiennesem v rolích Heathcliffa), tím pádem jsem znal děj dopředu, ale těšil jsem se hlavně na velikého Laurence Oliviera. On je zde výtečný, ostatní herci mu nesahají ani po kotníky, nicméně jsem měl s tímto filmem několik problémů. Předně mě štve, že děj neobsahuje celou knihu, ale zhruba jen její první polovinu. Chybí zde totiž úplně druhé generace. Také jsem měl problém s vyzněním role Heathcliffa. Scénáristé ho totiž vykreslili ne snad kladně, ale rozhodně ani zdaleka jako takového démona, jak v knize. Hlavně po jeho opětovném příchodu jsem čekal mnohem větší zlo, to ale nenastalo. No a ten poslední záběr, no nedivím se Wylerovi, že s ním nechtěl mít nic společného. Bohužel ale v Hollywoodu 30. let měli hlavní vliv producenti, studia a nešťastné konce byli ať už z důvodu tržeb či životní morálky tabu.

Poslední souboj (2021)

Velmi mě mrzí a vůbec nechápu, že tento film v kinech tak propadl. Možná tím, že historické filmy už dnes nejsou tolik v móde jako filmy fantasy. Těžko říct. Každopádně se jedná o jednoznačně nejlepší film letošního roku (tedy z těch, co jsem viděl a je třeba podotknout, že konkurence v letošním roce byla velmi slabá, což samozřejmě kvalitu tohoto snímku nesnižuje) a Ridley nám ukazuje, že i po osmdesátce se dá natočit takto velkolepý spektátl. Příběh je vyprávěn ze tří rovin, takže každá z hlavních postav dostane svůj prostor a svou verzi a všechno směřuje k závěrečnému fantastickému rytířskému souboji, asi nejlepšímu, jaký jsem kdy na plátně viděl. Jinak je to ale spíš o těch dialozích, než o bitvách. Což mi zde vůbec nevadilo. Z hereckému ansáblu bych pochválil hlavně Adama Drivera a Jodie Comer. Vynikající výkony, smekám.

Ucho (1970)

Naprosto chápu, že soudruzi nemohli tento film pustit do distribuce. Jedná se totiž o film naprosto brilantní, který krásně reflektuje dobu policejního, smíráckého státu a paranoidní doby 50. let. Brzobohatý a Bohdalová jsou ve svých rolích naprosto brilantní, tíživá hudba a všude prostupující strach tomu dodává potřebnou atmosféru stejně jako černobílá kamera. Takovýhle psychologický film v české kinematografii jen tak nenajdete. Film, který by si v dnešní době zasloužil mnohem větší reklamu a tv projekce, než se mu dostává.

Cesta do fantazie (2001)

O chloupek lepší než asi nejznámější Mijazakiho film Princezna Mononoke. Opravdu fantastické nápady, krásná animace (i když na japonské anime nejsem zvyklý) a krásná titulní a závěrečná píseň. Mijazaki má zkrátka velký dar.