Osm hrozných (2015)

Nezbláznili jste se? Jsem rád, že tu vidím aspoň pár odpadů, jedno- a dvouhvězdičkových hodnocení. Klobouk dolů těm, co mají odvahu říct, že tohle byla opravdu zbytečně natahovaná sračka. Rozhovory úplně o ničem, jen naprosto retardovanej debil v tom může vidět něco víc, nějaký umění nebo dokonce prvky divadla. Ale zato to bylo neuvěřitelně zdlouhavý a nudný. U ostatních filmů často čtu stížnosti na přepálenou stopáž a jak by to potřebovalo prostříhat (občas mi to dává smysl, občas ne), ale tady, kde to ze všech filmů zdaleka nejvíc bije do očí se k tomu odváží jen pár lidí. Navíc ten příběh nestál za nic. Jediný k čemu to směřovalo bylo už od začátku celkem neopodstatněný násilí a potoky krve. Což mi většinou teda nevadí. Ale tady bylo použitý jen jakože, ať tam je něco "cool". Postavy taky strašně nesympatický. Morricone dostane prostor jen na začátku, takže ten to taky nezachránil. Takže možná jen ta ledová atmosféra Wyomingu se mi trochu líbila a doprovázela moje příjemné zívání a přemítání, jakej film si pustim jako další, abych tuhle píčovinu přebil. Možná něco s Jennifer Aniston? To určitě bude sračka, ale pořád lepší než tenhle zbytečnej Tarantino.

Na nože (2019)

Jestli tohle nebyla pocta Agathě Christie a Herculu Poirotovi, tak nevím, co jiného by jí mělo být. Určitě to není úplně čistých pět hvězd, zvlášť za trochu schématický a rádoby zamotaný konec - čekal jsem nějaké vystoupení z žánru - když ale nepočítám trochu nepřehledných prvních cca 10 minut, tak mě to vlastně hrozně bavilo. Trochu zamrzelo, že charaktery a příběhy celé rodiny nebyly víc rozvinuté, zůstalo jen u popisu. Vzhledem k jedné velmi zábavné scéně, kterou nebudu specifikovat, ať nespoileruju, kdy se celá rodina shromáždí pospolu mě mrzí, že jsem důsledky vyústění této scény neviděli trochu rozvinuté. Ačkoli úplně poslední záběr to tak nějak hezky sumarizuje. Možná není jasné, jak to myslím, ale to nevadí... Nejvíc mě na filmu každopádně potěšilo, že ačkoli jsem z nějakého podezřelého důvodu (asi mě někdo naočkoval někdy naočkoval dopředu a já to špatně pochopil) očekával průběh ve stylu filmů Guye Ritchieho, dostal jsem něco naprosto jiného. Vůbec nic proti Ritchiemu, točí zajímavé věci, ale tahle (s velkou dávkou satiry a mírné sebeparodie) klasická detektivka mi do nálady zrovna sedla víc.

Hvozd (2017) (seriál)

Atmosférou, napětím a hereckými výkony velmi příjemně dýchající seriál, který využívá neotřelé prostředí francouzské části Arden. Stížnosti na nelogický děj nechápu. Všechno je tu vcelku jednoznačné, seriál ani nedává možnost nimrat se v detailech. Suzanne Clément hraje velmi dobře, pokud šlo o to zobrazit hysterickou a v některých momentech značně neprofesionální policistku - štvala mě docela dost. V kontrastu s chladně uvažujícím, těžce profesionálním, nově příchozím šéfem policie to působí zajímavě a vytváří to napětí i mimo vlastní detektivní linku. Jen je potřeba nic zvláštního neočekávat - postavy jsou dané a více či spíše méně se vlivem událostí nějak vyvíjejí. Některé okamžiky příběhu nejsou vysvětlené. Žádné komplexní flashbacky, jen pár vzpomínek... Celé se to prostě nesnaží uchvátit, překvapit a šokovat. Stačí jen, že to funguje. Ale to je vlastně překvapivé samo o sobě. Frantíci to nijak nedojebali, good job!

Cesta do zatracení (2002)

První temná, ponurá polovina by si klidně zasloužila pět hvězd. Ve druhé části jsou jiskřivé momenty bohužel obalené nějakou těžko identifikovatelnou, idealizovanou a ne úplně poživatelnou vatou. Najednou se zničehonic zaměřujeme na budování vztahu otce se synem, objevuje se dokonce zčistajasna humor - což je asi (v nějakém vesmíru) pochopitelné, když SPOILER! vám zrovna odkráglovali mamku a brášku. Najednou je zřejmé, proč byl do hlavní role obsazen Tom Hanks - nejdřív hraje tvrdého mafiána, aby se vzápětí zázračně přetransformoval do laskavého Taťky Šmouly. Nikdo jiný by to takhle přesvědčivě nedokázal. Jinak ale hraje vážně dobře, to rozhodně. Jen jako ten lehce bezduchej mafián mi seděl víc. Druhá půlka filmu se k mému zklamání prostě začne trochu sypat... Velmi poctivé tři hvězdičky, protože těch hodnocení v plné palbě je tady nějak moc, a to si tahle gangsterka  už jen v porovnání s jinými skvosty prostě nezaslouží. Herecké výkony Paula Newmana, Daniela Craiga a Jude Lawa (Pan Tau s fotoaparátem) ovšem určitě stojí za vidění.

Podezření (1990)

Ve svém pomalém plynutí naprosto strhující. Když říkám pomalém plynutí, tak tím ale nemyslím nějaké přemítání nebo zbytečné scény, kdepak. Jen to, že všechno je ve filmu vedeno metodicky, pečlivě, každému záběru i dialogu je dán čas. Jinak se jde téměř od první minuty rovnou na věc a začíná se rozjíždět doopravdy dramatická zápletka, která možná dovede ve svých zákrutách překvapit nejednoho diváka. Harrison Ford znovu nezklamal. Režisér a scénárista Alan Pakula je možná nejvíc proslavený filmem Všichni prezidentovi muži, což je samo o sobě vynikající dílo - Podezření mě ale dostalo ještě víc. Možná by stálo za to přečíst si i předlohu, která dává scénáři dost výživnou půdu pro tenhle trochu zapomenutý filmový klenot. Takový, který jsem jenom pustil a bez zastavování dokoukal celý až do konce. (Což přiznejme si hodně závisí na momentální náladě i denní době, ale přesto se to počítá.)

Bledé modré oko (2022)

Proč mám pocit, že se z toho dalo vytřískat víc? Scott Cooper mi přijde daleko lepší jako scénárista než v roli režiséra. Je to v krátké době druhý jeho film, který jsem viděl (první bylo Paroží) a musím uznat, že umí vykouzlit skvělou atmosféru. Jenže mu chybí lepší střih a přebývá mu doslovnost, která zabíjí tajemství. Přes to všechno stojí tenhle film za shlédnutí. Rozhodně to i přes průměrné hodnocení (momentálně 61 %) není žádná tuctová zábava. Hodnocení za mě sedí, ale potenciál to mělo výš.

Mezi živly (2023)

Přišlo mi to lepší než Luca a Frčíme, což jsou pixar-disneyovské záležitosti, se kterými se to dá skvěle porovnávat a které jsem viděl v krátkém časovém sledu. Ve všech 3 filmech se buduje nový, neokoukaný svět - a všechny jsou bohužel trochu nedotažené. Mezi živly mi ale přišly přece jen o kousek lepší. Animace je tady úplně mistrovská, klobouk dolů. Příběh je zajímavý a hezky odsýpá. Ale na můj vkus to bylo silně přeslazené, rádoby romantické a postava obtloustlého, přecitlivělého, neodbytného uplakánka Vlhoše mi neseděla. Nakonec jsem jí dokázal tolerovat, abych si ten film užil. Silnější tři hvězdy, možná i čtyři, kdybych měl sentimentální chvilku. Jinak to, jak se Pixar snaží přicházet s něčím novým velmi oceňuju. Ne vždycky se to bohužel podaří (myšleno především finančně) a trochu se bojím, že v následujících letech ve studiu sáhnou na jistotu a začnou trochu častěji oprašovat zavedené značky. Ono se to tedy už děje. Ale tak snad zbyde síla i na trochu té originality. Bylo by škoda, kdyby jí Pixar nechal rozplynout v účetních závěrkách.

Outsider (2020) (seriál)

První polovina příběhově a napětím absolutně vynikající, druhá už jen velmi dobrá. Kdyby to mělo obrácený vývoj, tak tu uvidíme mnohem víc pětihvězdičkových hodnocení. Od jisté chvíle je vcelku jasné, kam to celé směřuje, což může být pro někoho trošku demotivující, přesto se ale vyplatí dokoukat sérii až do konce. Těžko říct, jestli se někdy objeví druhá (spíš ne), ale první je rozhodně dobře provedená ve všech myslitelných ohledech - od charakterů všech postav až třeba po nasvícení:-) Empatická, superchytrá negřice v jedné z hlavních rolí se taky překvapivě osvědčila. Niggažena v kontrastu s bílými (především) mužskými protagonisty dává příběhu další rozměr a je to i vcelku zřejmá narážka na název seriálu. Jestli ovšem něco rozhodně stojí za divácký čas, tak jsou to především první dva neuvěřitelně chytlavé díly.

Temný dům (2020)

No..nebudu přemýšlet o tom, jestli to dávalo smysl. Atmosféru to ovšem mělo dobrou, některé nápady a snaha se tomu taky upřít nedají. V mé osobní, imaginární databázi tenhle film nejspíš upadne v zapomnění, což nebude žádná velká ztráta, ale kdoví..třeba se ještě někdy potkáme. Zklamaný nejspíš nebudu ani napodruhé.

Temné lesy (2003)

Tvůrci si museli pomoci zakomponováním jisté míry (alespoň podle mého názoru) nelogičnosti v jednání všech postav - a především neobjasněnou iracionalitou jedné z nich - takže z hlediska příběhu mi film přijde trochu vachrlatý. Jenže tady se staví na atmosféře a tu se podařilo vybudovat dokonale. Tyhle pusté severské lesy protkané říčkami, potůčky a jezírky jsou prostě nádhera. Tím spíš, když se v nich děje něco zvláštního...