Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

Viděl jsem podruhé. Měl jsem ho zafixovaný jako ten slabší. Ale podobně jako u prvního dílu, kterému jsem hodnocení zdvihl na plnou palbu, tak i tady přidávám hvězdičku. V porovnání s jinými filmy je to přece jen enormně zábavné. Snad jen obsazení hlavní ženské role (v podobě otravné Karen Allen) a slabší atmosféra například v indickém podzemním chrámu to trochu strhávají oproti vynikající jedničce a dokonalé trojce.

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

Po třetím zhlédnutí zvedám hodnocení na pět hvězdiček. Když si člověk uvědomí, jaké kraviny se ve filmové tvorbě objevují, tak přece nemůže být na tuhle dobrodružnou klasiku tak přísný, protože "tohle nedávalo smysl a odtud by se určitě živí nedostali". U spousty jiných filmů se ten mozek musí pouštět na mnohem nižší výkon, aby se člověk nenaštval.

Neúplatní (1987)

Nějaké nedostatky by se na tom najít daly. Ale hrozně mě to bavilo, tak se jimi nebudu zaobírat. U ostatních filmů jich se svým pošahaným hnidopišstvím dokážu najít o dost víc. Tohle má navíc povedenou dobovou atmosféru. A jako bonus pro nás gurmány tu jsou k vidění i rozbité lebky a vyhřezlé mozky.

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Dobrodužná fantasy komedie vytvořená s péči a láskou. Škoda, že herci kromě Chrise Pinea a Hugh Granta jsou v podstatě lehce zaměnitelní. Obsazení možná mohlo být lepší, ale čert to vem. To, že se tenhle film nebere vážně je jeho silnou stránkou, která výrazně odlehčuje nároky na scénář a umožňuje přinést zjednodušení děje, ve kterém si tvůrci můžou spíš hrát a nemusí si lámat hlavu s každou zapeklitostí a kudrlinkou příběhu. Tahle nevážnost ale zároveň trochu filmu podraží nohy. Rozprášit do příběhu trochu temnoty a tajemství by prospělo atmosféře, záporákům a celkově potenciálu na rozvíjení příběhu v dalších pokračováních. Třeba se ještě dočkáme... Takhle je to spíš podívaná vhodná i pro menší děti - což samozřejmě nemusí být nutně zápor. Musím ovšem uznat, že jsem se několikrát doopravdy upřímně zasmál. Tvůrci tak nakonec dost možná sebereflektivně předvedli pud sebezáchovy a na minové pole dark fantasy se raději nepustili.

Africké královny - Královna Kleopatra (2023) (série) odpad!

Kleopatra pocházela z dynastie Ptolemaiovců, tzn. ze starověkého Řecka nebo Makedonie. Určitě byla opálená od egyptského sluníčka, ale v žádném případě nebyla černoška. Navíc podnebí Egypta bylo tehdy (zřejmě) trošku příhodnějším místem pro život než dnes - víc zeleně, méně písku a rozhodně žádný Slunce, který by z bělošky dokázalo udělat černošku. Na přepisování historie ve prospěch černých lidí se dívat nebudu. Považuju to za nechutnej humus.

Sudá a lichá (1978)

Rozhodně zábavnější než Jestli se rozzlobíme, budeme zlí. Ale je taky možné, že jsem na premisu "dvojice povahově kontrastních týpků se handrkuje navzájem nebo mlátí padouchy po hlavě ve více či méně navazujících scénkách a situacích" - což je zřejmě jediná, zato zásadní myšlenka filmů se Budem Spencerem a Terencem Hillem - byl tentokrát lépe naladěný a nechal se unášet prostoduchou zábavou. V každém případě jsou to stejně jen slabší tři hvězdičky.

Jestli se rozzlobíme, budeme zlí (1974)

Ostatní uživatelé asi opravdu něco užívají. Několikrát denně přímo do žil. Nebo do análu. Jinak si těch 85 % nedovedu vysvětlit. Možná bych měl taky začít užívat...

Červený trpaslík - Série 13 (2020) (série)

Překvapivě zábavné a příběhově velmi dobré. Nekriticky tomu nasazuju pět hvězd a milostivě se modlím za pokračování. Které už ovšem může být bohužel opravdu posledním. Britští herci nemládnou a o vynikajících českých dabérech ani nemluvím.

Smrtelné stroje (2018)

Svět je vybudovaný moc zajímavě, příběh se taky alespoň zpočátku tváří lákavě, ale postupem času to přes nepřesvědčivé vztahy a vazby mezi postavami, neoriginální flashbacky do minulosti, otravnou multikulti diverzitu a hloupou akci upadne do naprostého bláta. Jedna hvězdička je možná moc tvrdá, ale tenhle film mě tím zahozeným potenciálem stát se solidním blockbusterem vlastně docela i naštval.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Nejlepší díl. Alfonso Cuarón vysekal z předlohy mistrovské dílo. S Harry Potterem mám obecně v některých aspektech problém, ale za to může autorka. Příkladem budiž ostudně nedomyšlená pravidla famfrpálu nebo pro tento díl specifický problém s časem (víme, na co narážím), který nedává smysl a předtím ani potom se v séerii bůhvíproč neobjevuje. Podobných věcí by se našly mraky. Lepší je to moc neřešit, jinak si člověk nad tou nelogičností ukroutí hlavu. Samotný příběh, který se točí kolem postav Harryho a Voldemorta je ale skvělý. A v tomhle díle obzvlášť. Škoda, že si producenti lépe nepohlídali konzistentnost všech dílů. Některé rozdíly bijí do očí až moc. Úmrtí Brumbálova původního přesně hrajícího představitele Richarda Harrise se asi bohužel oddálit nedalo, že jo, ale troufnu si říct, že jeho následovník Michael Gambon postavu Albuse Brumbále nevystihnul úplně správně. Tady si ho Cuarón měl trochu zkrotit. Ale znovu jde jen o drobný detail. Zpátky na začátek - je to opravdu nejlepší díl celé filmové série:-)