Anatomie vraždy (1959)

Druhý film, který jsem od Otto Premingera viděl a druhý, kde vystupuje postava jménem Laura. Ten první z roku 1944, kterému bylo jméno postavy vetknuto přímo do názvu mě oslnil mnohem víc. Tady mi asi trošku chyběl nějaký příběhový zvrat, který by z mého pohledu dal celému filmu smysl. Takhle to trochu vyšumělo do prázdna. Nepopírám ale, že jsem sdělení možná pochopil špatně. Anatomie vraždy je v každém případě trefný název a kromě příjemných hereckých výkonů a všudypřítomného nadhledu a občasného vtipu (jednou jsem dokonce vyprsknul smíchy) se film i přes svou délku vůbec nevleče. Trošku mě ovšem zamrzela revelace jedné z postav, že abstinence je lepší než pití. To zase neblbněte, hoši.

12 opic (1995)

Pokud se podobně jako já nemůžete rozhodnout, jestli nejlepší sci-fi film všech dob natočil James Cameron se třemi esy v rukávu v podobě obou hardcore Terminátorů a druhých Vetřelců, nebo jeho sci-fi předchůdce Ridley Scott s bravurním prvním Vetřelcem a geniálně filozoficko-atmosférickým Blade Runnerem, tak tenhle Gilliamův majstrštyk vám rozhodování možná ulehčí... Komentář píšu po třetím zhlédnutí a můj úžas zůstává stejný jako kdysi. Herci, atmosféra, všudypřítomná schíza, hudba a ten scénář! Psal ho mimo jiné stejný člověk, který napsal Blade Runnera - David Peoples. Tak mu tady stavím pomyslnou sochu v nadživotní velikosti. A to nedělám často.

Vražda v Orient expresu (2017)

Asi nejhorší adaptace (srovnávám s velmi dobrou, klasickou Lumetovou verzí s Albertem Finneyem v hlavní roli a s naprosto skvostnou verzí z roku 2010 v hlavní roli s Davidem Suchetem) známého románu Agathy Christie, přesto nepostrádá díky kvalitě předlohy solidní úroveň. Johhny Depp nebo Penélope Cruz mě dost potěšili, zbytek známých jmen taky odvádí svou standardní práci. Ale je to na můj vkus až moc podbízivě zpracované pro průměrného diváka 21.století. Což upřímně řečeno není úroveň, ke které by filmy měly směřovat. Ale já jsem arogantní, namyšlený debil, takže na mém názoru v tomhle směru zase tolik nezáleží.

O kuřatech a lidech (2015)

Nic podobnýho jsem ještě neviděl. Což je dobře. Tenhle kříženec (pun intended) absurdní komedie a skoro až filozofického dramatu by si k dokonalosti zasloužil jen zajít za hranu únosnosti. Chápu, že většina diváckého obecenstva by to nesla těžko, ale vidět Madse Mikkelsena natvrdo píchat slepici by asi vyloudilo úsměv na mé postižené tvářičce.

Devátá brána (1999)

Pro fanoušky série PC adventur Gabriel Knight by tohle měla být velmi zábavná chuťovka. Lehká mysteriózní atmosféra tu pulzuje po celou dobu. Asi to není velké umělecké dílo, které budou diváci probírat ještě za 50 let, ale mě to prostě a jednoduše bavilo.

Nekonečná noc (1972)

Nepovedený film vzhledem ke kvalitě předlohy. Agatha Christie by s touhle adaptací nebyla spokojená. Kromě toho, že se děj trošku vleče, tak se nedaří ani hercům. Hudba působí místy nepatřičně a přespříliš dramaticky, jindy zase poddimenzovaně. A mysteriozita, která by sem patřila je jen občas naznačená a pořádně nevyužitá. Dalo se z toho vyždímat mnohem víc.

Ta druhá (2020)

Špatnej casting hlavních rolí (David Spade a Lauren Lapkus mě fakt místy iritovali) a tak trapně předvídatelnej závěr, že jsem vlastně ani nepočítal s tim, že k němu dojde. Ale jinak to má několik fakt vtipných scén. Možná by si to zasloužilo i o hvězdičku víc. Ještě to třeba v budoucnu přehodnotim. Akorát si nemyslim, že tohle je film, kterej bych nějak znovu vyhledával. Bude si muset najít mě.

Gentlemani (2019)

Snatch (česky přeložený jako Podfu(c)k) z roku 2000 už si úplně nevybavuju, ale asi se mi líbil, když jsem mu udělil 4*. A tak si říkám, že se budu muset podívat znovu. Gentlemeni mě o tom přesvědčili. To jak mi sedli, jsem absolutně nečekal. Jeden z nejlepších filmů, který jsem měl tu čest vidět. Extrasilných pět hvězd jako vyšitých. Jen ten tupej "cool" hip hop tam bejt nemusel.

40 let panic (2005)

Čekal jsem, kdy přijdou ty záchvaty smíchu, o kterých tady někteří píšou. Čekal jsem dlouho. Nepopírám, že jsem se párkrát uchechtnul nebo pousmál, ale ve chvíli, kdy se trochu vykreslil charakter hlavního hrdiny mi došlo, že tomuhle filmu by víc sednul žánr úchylné tupé komedie s hovadem v hlavní roli a hromadou retardů, úchylů a čubek v rolích vedlejších. Ne, že by to tak úplně nebylo, určitě to má své momenty, ale já bych šel přece jen o kus dál. Romantickou linku upozadit a z postavy Steve Carrella udělat naprostýho kreténa. Jo, to bych si pak možná i spokojeně nachcal do ksichtu jako hlavní hrdina.