Thelma a Louise (1991)

Strašně milej film. Asi to zní zvláštně, ale přišlo mi to tak. A to i přesto, že po druhém zhlédnutí jsem racionálně musel ubrat hvězdičku. Srdcovka, jak s oblibou říkám, z toho prostě pro mě není. Nejsem zastánce feminismu v jakékoliv podobě, ale jo, když na vás holky chlápek z trucku lascivně vyplazuje jazýček, tak mu to dejte sežrat. Pro to mám pochopení. Kromě obou hrdinek, které ze svých lehce pohádkových rolí a příběhu vymáčkly, co se dalo, tady exceluje i Brad Pitt. Zase mi dokázal, že je skvělej herec. Schválně si pusťte hned potom nějakej jeho další film - třeba 12 opic. On prostě opravdu hraje na rozdíl od některých mluvících panáků, kteří jedou v každém filmu to samé. Cit pro režii prokázal Ridley Scott, který nechává střídavě vyniknout jak nadsázku, tak drama a celé to prokládá krásnými panoramatickými záběry Ameriky. Hudba od Hanse Zimmera je naprosto trefná. Oceňuju, že to není jen to jeho klasické vypjaté dunění, které mám sice rád, ale které zároveň v poslední době tasí na diváky a posluchače v každém druhém filmu.

Blbý a blbější (1994)

Těžký najít na tomhle mistrovském dílu nějakou vadu, když smíchy uchcávám už u popisku, co je (oprava: kdysi byl) tady na CSFD: "Dva spolubydlící hlupáci, kteří si šetří na vysněný obchod s červy..." :-D Chápu, že ne všem se tenhle styl absurdně dementního humoru musí líbit. Já mám ale snížené IQ, takže to žeru.

Korunní svědek (1959)

Zamýšlený vnitřní konflikt se ve mně nepodařilo vyvolat. Hlavní hrdina a hrdinka jsou extrémně nesympatičtí.

Arctic: Ledové peklo (2018)

Pomalu plynoucí beznaděj v realisticky pojatém dramatu. Velmi věrné a popisné. Skoro až návodně pojaté. Téměř žádné dialogy. Jen zima, ledový vichr, nehostinná krajina a snaha přežít. Moc se mi to líbilo. Zároveň ale chápu, že pět hvězdiček se takovému filmu dává těžko. Srdcovka se z toho jen tak nestane. Nicméně teď má 68 %, což mi přijde nezaslouženě málo.

Hra (1997)

Po druhém zhlédnutí strhávám hvězdičku. Natočené je to výborně, herci jsou taky skvělí, ale tenhle film bohužel až příliš závisí na pointě. I když jsem si všechny zákruty scénáře ani zdaleka nepamatoval - vidím to podruhé snad po 8 letech - tak onu zmiňovanou pointu bohužel ano. A s ní se celé kouzlo a mysteriozita trošku vytrácí. Napoprvé se to ale bude líbit asi každému, kdo dokáže trochu vypnout logiku a nechá novodobého mistra thrilleru Davida Finchera, aby ho dvě hodiny příjemně mátnul.

Dámský gambit (2020) (seriál)

Hraju šachy. Miluju šachy. Velkým plusem tohohle seriálu je, že bezpochyby k téhle krásné hře přitáhne víc zájemců. Dalším plusem je, že to má dobrý vizuál, že to má pár výrazných momentů, hezkou hudbu a školníka Schaibela. Navíc se hlavní hrdinka ani její adoptivní matka neštítí chlastu, to je fajn... Minusem je ta trapná feministická agitka - holčina téměř bezpracně nakope zadek všem přihlouplým chlápkům a ještě si přitom získá respekt všech beta samců kolem. Jasně. Keep dreaming. Šachům totálně dominují chlapi. Jedinou ženou, která se těm nejlepším vyrovnala je maďarská šachistka Judita Polgárová. Mimochodem, její partie jsou oku lahodící. Doporučuju. Ale ona je jen výjimka potvrzující pravidlo. Holky jsou prostě praktičtěji založené. Negativně taky hodnotím vyobrazení rychlosti hry. Vypadá to totiž, že u šachů se nepřemýšlí. Ve skutečnosti šachista stráví nad některými tahy při vážné partii bez problému víc než třicet minut. Největším mínusem je ale absence nějakého hlubšího smyslu celého příběhu, nějaké backstory, nějaký přesah. Třeba příběh s pravou matkou totálně vyšuměl do ztracena. O čem to celé bylo, proboha?

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Animace nekompromisně úžasná! Doufám, že touhle cestou se do budoucna vydají i další podobné filmy. Jinak mě to ale moc nezasáhlo. Opálenej Spiderman byl nejhorší ze všech Spider lidí, což je bohužel u hlavního hrdiny docela problém. Na druhou stranu, vykrmenej Spiderman z jiné dimenze (a teď nemyslim to prasátko, který bylo ale taky fajn) byl docela zajímavej.

Hra o trůny (2011) (seriál) odpad!

Odpad je za celou poslední sérii a častečně i za tu předchozí. Tady se totiž seriál úplně rozpadnul. Logika šla stranou, přednost dostala splácaná, zrychlená řešení. Hlavně, aby tvůrci nemuseli řešit další série a měli seriál z krku. Pochopím, že se chtěli přesunout k něčemu jinému, nepochopím ale, že seriál nepředali někomu, kdo by ho nasměroval do cíle s péčí a úctou... Objektivnější komentář: první série téměř doslovně podle knih byla dokonalá, od druhé série se děj začal trochu lišit oproti knižní předloze, ale až do začátku páté série to nevadilo. V páté a šestá sérii už docházel materiál předlohy a je to trochu znát, ale pořád tu jsou naprosto excelentní díly - hlavně konec šesté řady. Zbylé dvě série už jsou prostě jen hloupé. Pravda, vizuálně jsou pořád super. Ale zklámání z nevyužitého potenciálu je nesmírné.

Hra o trůny - Série 8 (2019) (série) odpad!

Bez okolků se přiznám, že odpad dávám ze zaujatosti. Technicky je to skvělý seriál. Scénáristicky ovšem jeden obří mentální zvratek. Už sedmá série ztratila logiku. Tady se navíc přidal nesmyslně zrychlený děj a antiklimatické zvraty.